ye-logo.v1.2

У багатьох українців за пів року погіршився економічний стан — результати опитування

Суспільство 2877
Серед тих, хто до масштабної війни мав роботу, наразі працюють 59%
Серед тих, хто до масштабної війни мав роботу, наразі працюють 59%. Фото: ілюстративне freepik.com

Однак 25 відсотків опитаних сподівається, що за рік ситуація покращиться.

Масштабна війна з російськими окупантами природно вплинула на матеріальний стан громадян. Зросла кількість тих, хто говорить про його погіршення. Серед причин: втрата роботи або зниження рівня доходів і фінансових запасів. Попри це частина українців продовжує повертатися до праці, а 73% досі вважають, що справи в України рухаються у правильному напрямку. Це свідчать нещодавно опубліковані результати 15-го загальнонаціонального опитування Соціологічної групи «Рейтинг».

За інформацією «Рейтингу», 73% опитаних досі вважають, що справи в Україні рухаються у правильному напрямку. Така думка переважає в усіх областях і вікових групах. Однак спостерігається поступове зменшення кількості таких людей. Переважно вони переходять у групу тих, хто не може оцінити ситуацію. Таких нині 15%. Натомість протилежної думки, що справи в країні рухаються у неправильному напрямку, наразі лише 12%.

Як люди оцінюють економічну ситуацію в родині та країні

Впродовж останніх пів року стало помітним наростання песимістичних настроїв щодо економічного становища родин і країни. Нині 86% респондентів вважають, що за цей час економічний стан України погіршився. Для порівняння, у січні такої думки дотримувалися 70%.

Кількість тих, хто позитивно оцінює напрямок руху справ, переважає в усіх областях і регіонах. Інфографіка: Соціологічної групи «Рейтинг»

Кількість тих, хто позитивно оцінює напрямок руху справ, переважає в усіх областях і регіонах. Інфографіка: Соціологічної групи «Рейтинг»

Втім, говорячи про майбутнє української економіки, громадяни мають більше позитивних сподівань, ніж до початку масштабної війни. Наразі 34% очікує, що через рік настане покращення. Це на два відсотки більше, ніж у квітні. Більше оптимістичних сподівань спостерігається серед мешканців західних, південних і східних областей, наймолодшої та найстаршої вікових категорій і незайнятих.

Щодо особистої ситуації, то про її погіршення говорять 74% опитаних. Для порівняння, у січні таких було 52%. Однак 25% респондентів сподіваються, що у наступні 12 місяців їх матеріальний стан покращиться. Чверть вважає, що він не зміниться, а третина — погіршиться. При цьому остання категорія зросла у порівнянні із дослідженням у квітні.

Українці відчувають погіршення економічного становища своїх родин і країни загалом. Інфографіка: Соціологічної групи «Рейтинг»

Українці відчувають погіршення економічного становища своїх родин і країни загалом. Інфографіка: Соціологічної групи «Рейтинг»

«Відносно кращі оцінки поточного стану власного економічного становища спостерігаються серед мешканців заходу країни, молодших респондентів, тих, хто працює, та більш забезпечених. Щодо оцінки майбутнього, то більше позитивних сподівань стосовно власного економічного становища спостерігається серед мешканців сходу, молодших і тих, хто зараз не працює», — зазначили представники «Рейтингу».

Фінансова стійкість, або Наскільки вистачить заощаджень

За рік кількість людей, які переконані у можливості впливати на власні доходи, зменшилася з 60% до 50%. Війна та актуальна соціоекономічна ситуація є об’єктивними обставинами, які зменшують відчуття суб’єктності впливу на доходи. Загалом активнішу стратегію щодо своїх фінансових можливостей має молодь, більш забезпечені та чоловіки. Ймовірно — через наявність відповідних ресурсів і традиційну цінність цих категорій на ринку праці та у бізнесі.

Соціологи також помітили, що серед більш заможних українці спостерігається переоцінка власної фінансової стійкості у кризовий час. З березня зросла кількість тих, хто вважає, що має достатньо фінансових запасів. Тобто таких запасів має вистачати на понад пів року. Останніх найбільше серед найзаможніших і підприємців.

Близько 40% опитаних вважає, що їхніх заощаджень вистачить лише на місяць. Інфографіка: Соціологічної групи «Рейтинг»

Близько 40% опитаних вважає, що їхніх заощаджень вистачить лише на місяць. Інфографіка: Соціологічної групи «Рейтинг»

Натомість не змінилася кількість тих, хто вважає, що заощаджень вистачить лише на місяць. Йдеться про близько 40% опитаних. Таких найбільше серед незайнятих, пенсіонерів, людей, які мають найману роботу в приватному чи державному секторі.

Повернення людей на роботу й ситуація зі зарплатнею

Нині дещо сповільнився темп повернення українців на свої робочі місця, який спостерігалася в останні три місяці. Серед тих, хто до масштабної війни мав роботу, наразі працюють 59%. Зокрема, 34% — повноцінно, 19% — віддалено або частково, 6% — знайшли нову роботу.

Натомість зросла кількість тих, хто роботу все ж таки втратив: з 35% у червні до 39% у липні. Найбільше останніх серед жителів східних областей, жінок, найбідніших, і тих, хто працює в приватному секторі або має власну справу, а також внутрішньо переміщених осіб.

Серед тих, хто до масштабної війни мав роботу, наразі працюють 59%, але не усі мають повну зайнятість. Інфографіка: Соціологічної групи «Рейтинг»

Серед тих, хто до масштабної війни мав роботу, наразі працюють 59%, але не усі мають повну зайнятість. Інфографіка: Соціологічної групи «Рейтинг»

Половина працівників зазнала зниження зарплати на десять і більше відсотків. У 43% опитаних рівень зарплатні не змінився, а у 9% навпаки — зріс. Найбільше відчули зниження доходів люди, які працюють віддалено або частково чи є приватними підприємцями. Натомість більшість держслужбовців зберегли колишню зарплатню.

До речі, майже вдвічі зросла кількість охочих розпочати власний бізнес. Нині 45% опитаних хотіли б зайнятися підприємництвом, 9% вже мають власну справу, а 46% не мають такого бажання.

Довідково. 15 загальнонаціональне опитування «Україна під час війни. Зайнятість і доходи» тривало впродовж 23-24 липня в усіх частинах країни, крім тимчасово окупованих. За цей час представники рейтингу опитали тисячу повнолітніх громадян різних соціальних і вікових груп. Статистична похибка не перевищує 3,1%. Тож результати дослідження зображують загальні настрої українців.

Читайте також: Грошова допомога від ООН для пенсіонерів: інструкція, як її отримати

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую