ye-logo.v1.2

Чи вірять українці російській пропаганді — результати соціологічного дослідження

Суспільство 1920
Ворожі пропагандисти не полигають спроб маніпулювати суспільною думкою українців
Ворожі пропагандисти не полигають спроб маніпулювати суспільною думкою українців. Фото: ілюстративне pixabay.com

Найбільш поширеним ворожим наративом виявилося твердження про «чиновників, які розкрадають західне озброєння».

Масштабна війна з російськими окупантами згортувала українців. Результати низки соціологічних досліджень вказують, що через спільну загрозу більшість громадян відкинули деякі міжрегіональні розбіжності. Зокрема, щодо питання інтеграції України у Євросоюз і НАТО. Проте ворог не полишає спроб розколоти суспільство. Наприклад, російські пропагандисти просувають наратив про «конфлікт між політичним і військовим керівництвом України». Чи вірять українці у подібні провокації, дослідили у Київському міжнародному інституті соціології (КМІС).

За інформацією КМІС, відносно найменш поширеним ворожим наративом виявилося твердження про наявність «серйозних конфліктів між політичним і військовим керівництвом України». У нього вірять 14% опитаних. Натомість 71% респондентів вважають, що військове і політичне керівництво діють злагоджено та мають спільну мету — перемогти російських окупантів.

Більш поширеним є наратив про те, що «керівництво країни не приділяє належної уваги нашим захисникам». У це вірить 24% респондентів. Однак більшість людей все ж дотримується протилежної думки: 60% вважає, що керівництво надає українським воїнам достатньої уваги.

71% респондентів вважають, що військове й політичне керівництво України працюють злагоджено й хочуть перемогти ворога. Інфографіка: КМІС

71% респондентів вважають, що військове й політичне керівництво України працюють злагоджено й хочуть перемогти ворога. Інфографіка: КМІС

Відносно найбільше учасників опитування, 29%, вірить у наратив, що «чиновники наживаються на війні і розкрадають західну зброю». Проте і в цьому випадків значно більше тих, хто вважає, що зброя не розкрадається, а використовується нашими захисниками. Таку думку поділяє 51%. Втім, ще 20% не визначилися зі своєю думкою.

Компроміси з ворогом і ставлення до жителів тимчасово окупованих територій

Як виявилося, лише 5% українців довіряють ворожому наративу «зрадницьку» владу, яка «готова і може піти на неприйнятні для України компроміси з росією». Натомість 87% людей вважають, що керівництво держави не піде на неприйнятні для країни компроміси. Така думка переважає в усіх областях. Крім того, більшість опитаних вважає, що причетних до можливих прорахунків у підготовці до війни потрібно притягувати до відповідальності вже після перемоги над ворогом.

Більшість, українців не вірить, що влада може піти на поступки окупантам. Інфографіка: КМІС

Більшість, українців не вірить, що влада може піти на поступки окупантам. Інфографіка: КМІС

Також російській пропаганді не вдається посіяти недовіру до українців, які залишилися жити на тимчасово окупованих територіях. Лише 12% опитаних мають критичне ставлення до цієї категорії громадян. Натомість 72% респондентів вважають таких людей жертвами обставин і вважають, що вони хочуть якомога швидшого звільнення Україною тимчасово окупованих територій.

Ворожим пропагандистам не вдається посіяти недовіру до українців, які залишилися жити на тимчасово окупованих територіях. Інфографіка: КМІС

Ворожим пропагандистам не вдається посіяти недовіру до українців, які залишилися жити на тимчасово окупованих територіях. Інфографіка: КМІС

«Українці здебільшого не поділяють наративи «розколу», які нам намагаються насадити агенти російського впливу. Відповідні наративи можуть транслюватися як відверто російськими та проросійськими агентами впливу, так і українськими політиками, експертами, журналістами, які можуть не до кінця усвідомлювати далекосяжні наслідки своїх публічно висловлених «поглядів», — підсумував заступник директора КМІС Антон Грушецький.

Довідково. Телефонне опитування щодо ставлення українців до наративів «розколу» проходило впродовж 7-13 вересня. За цей час представники КМІС довідалися думку двох тисяч людей. Це повнолітні громадяни, які живуть в усіх регіонах країни, крім тимчасово окупованих територій.

Читайте також: Фейки про вчителів та деокуповані території: підбірка тижня

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую