ye-logo.v1.2

Фейки про вчителів та деокуповані території: підбірка тижня

Суспільство 1697
Підбірка фейків за тиждень
Підбірка фейків за тиждень. Фото: slovoidilo.ua

Роспропаганда просуває власні наративи про деокуповані території

Наративи роспропаганди

Так, пропаганда рф звинувачує українську владу в планах переслідування зрадників і колаборантів серед жителів деокупованих від російських окупантів територій України.

Зокрема, закликає міжнародні організації «примусити Київ відмовитися від каральних заходів щодо мирних громадян»; вертається до всіх держав ООН «вплинути на Київ з метою недопущення важких гуманітарних наслідків для цивільних осіб»; звинувачує ЗСУ в «мародерстві, тортурах, побиттях, для того, щоб пізніше перекласти відповідальність за свої злочини на росію».

“Таким чином, кремль створює інформаційне алібі щодо можливого виявлення військових злочинів російської армії на звільнених від загарбників територіях, щоб уникнути негативних репутаційних наслідків за аналогією з трагедією в Бучі. Маніпуляції МЗС рф є ознакою подальшої дегуманізації ЗСУ на міжнародному рівні впровадженням наративу «не все так однозначно”, - йдеться у повідомленні.


ЦПД розповів про російські наративи

Варто зазначити, що російські пропагандисти вже активно ведуть інформаційну діяльність, намагаючись відвернути увагу від воєнних злочинів солдат окупантів.


ЗСУ попереджає про російські фейки

Наратив про “Бучу-2”

Так, видання “Детектор медіа” пише про те, що після вдалого контрнаступу українських військ пропагандисти почали поширювати в соціальних мережах два наративи.

Перший — про неминучі «звірства українських карателів», які, прийшовши на визволені території, начебто мають початися щодо «прихильників Росії». Другий діє на випередження. Вочевидь знаючи, скількох закатованих українців вони залишили на поспіхом покинутих територіях, росіяни почали дезінформаційну кампанію під кодовою назвою «Буча-2» чи «Буча 2.0». Нагадаємо, за версією російської пропаганди, воєнні злочини росіян у Бучі — «постановка для західних ЗМІ», нібито організована українцями.

Крім Бучі, росіяни намагалися перекласти на українську владу, «карателів» і «нацистів» відповідальність буквально за кожне своє звірство: ракетний удар по вокзалу в Краматорську, по торгівельному центрі в Кременчуку, вбивство полонених українців в Оленівці.

Окрім російських пропагандистів в соціальних мережах, наратив про “Бучу-2” почали поширювати й російські змі.


Роспропаганда готується виправдовувати російські злочини

Крім того, росіяни постійно намагаються дискредитувати найвідоміші міжнародні медіа, звинувативши їх у поширенні антиросійських фейків. Особливо їм не подобається Associated Press, чиї фотографи, серед іншого, змогли показати всьому світові російські воєнні злочині в Бучі та Маріуполі.

Крім того, цього тижня пропагандисти були сконцентровані на залякуванні мешканців звільнених територій «зачистками», «нацистами» й «карателями», які влаштовуватимуть «терор», шукаючи колабораціоністів.
Варто зазначити, що на деокувованих на початку вересня територіях Харківської області правоохоронці вже зареєстрували 41 воєнний злочин.

Але варто зазначити, що говорити про “Бучу-2” - це російський наратив.

“Немає ніякої "другої Бучі", "третьої Бородянки" чи "Енного Гостомеля".
Є Буча, Ірпінь, Бородянка, Гостомель, Маріуполь, Ізюм, Харків, Балаклія, буде Херсон, Нова Каховка і ще багато інших міст, містечок, селищ. В кожному своя трагедія і своя історія. Вони не перші і не другі. Вони унікальні в своєму жахітті”, - вважає журналіст bihus.info Максим Опанасенко.

Фейк про затримання вчителів

Інформація про затримання на деокупованій території Харківщини вчителів із Росії виявилася фальшивкою.
Про це з посиланням на відповідь Офісу генерального прокурора на її запит 13 вересня повідомила журналістка Ірина Ромалійська, ведуча проєкту “Радіо Свобода” “Настоящее время”.

Вона нагадала подробиці цієї історії. Спершу “24-й канал” поширив інформацію, нібито в Харківській області затримали російських вчителів на звільнених територіях. Із посиланням на “джерела в розвідці”. Але новина виписана з оціночними судженнями, що одразу викликає недовіру. Наступного дня в ТГ-каналі нардеп Олексій Гончаренко з’явилося повідомлення про те, що в Харківській області затримали російських вчителів – без посилання на джерело інформації.

Підсанкційне видання “Страна.ЮА” повідомляє, що затримані російські вчителі – знову ж таки без посилання на джерело інформації. А потім там же дали коментар віцепрем’єрки Ірини Верещук, що вчителів начебто будуть судити за статтею 438 ККУ (“порушення законів та звичаїв війни”, що юридично дивно, але все ж таки). Сама Верещук не підтверджує, що їх затримали. Але ця новина вже розходиться українськими та міжнародними ЗМІ.

“Звертаюсь сьогодні в Офіс генерального прокурора (бо в Україні всі затримання цивільних проходять через прокуратуру). Відповідь Юрія Білоусова, начальника Департаменту протидії злочинам, вчиненим в умовах збройного конфлікту ОГП: “За даними Офісу генерального прокурора, українські правоохоронці не затримували російських вчителів на деокупованих територіях Харківської області“.

І ще джерела в Харківській, Донецькій та Луганській обласних прокуратурах також запевняють: в них не було випадків затримання російських вчителів на деокупованих територіях”, – пише Ромалійська в фейсбуці.


При цьому вона звертає увагу на те, що в росії слідчий комітет уже порушив справу через начебто затримання.
Тож варто пам’ятати, що у кожного повідомлення має бути джерело інформації. Тобто після кожного речення, де щось подається, як новина, вам мають повідомляти джерело цієї інформації. І тоді – до цього ще можна прислухатися і якось оцінювати.

“Розпові вчительке”

Пропагандистів РФ спіймали на черговій фейковій новині - одне з видань окупантів повідомляє, що в українських школах дітей нібито просять доносити на батьків.


Фейк, який став мемом


Видання "Донпрес", яке контролюється окупаційною "владою" Донбасу повідомляє, що читачі надіслали до редакції фото з класу однієї з українських шкіл. На знімку видно плакат із закликом до учнів розповідати вчителям, якщо батьки учнів говорять вдома російською мовою або у них є родичі в РФ.

Однак у мережі звернули увагу, що заклик плаката "розкажи вчительці" українською написаний неправильно - "розпові вчительке". На картинці є і інші граматичні помилки. Крім того, якщо розібрати укартинку детально, то виявиться, що малюнок пса Патрона взят з одного з ютуб-каналів, а картинка пташки - з сайту, де безкоштовно можна скачати векторні зображення для дизайну.

Тож це зображення - це робота дизайнера, а не справжнє фото.

Варто зазначити, що помилка пропагандистів вже стала мемом в українському інтернеті поруч із “бавовною”.
От наприклад «Дія» пропонує інструкцію, як розпізнати справжнього громадянина цифрової держави:

Відзначились також «Укрпошта», «Київстар», «Ланет», Freelancehunt, «ПУМБ», магазин туристичного спорядження Gorgany та інші, пише АІН


 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую