ye-logo.v1.2

Енергетичний фронт, або Як зекономити електроенергію

Суспільство 1831
20 жовтня російські окупанти вдарили по енергетичній інфраструктурі Хмельницького й Шепетівського районів
20 жовтня російські окупанти вдарили по енергетичній інфраструктурі Хмельницького й Шепетівського районів. Фото: ДСНС у Хмельницькій області

Один вимкнутий електрочайник дає можливість 120 людям заряджати свої смартфони.

Через відсутність вагомих успіхів на полі бою, рашити тероризують цивільне населення. Зокрема, намагаються залишити українців від світла й тепла. Тож вже кілька тижнів окупанти активно обстрілюють нашу енергетичну інфраструктуру. Наприклад, 22 жовтня від ракетних ударів постраждали Хмельницький і Шепетівський райони. В різних областях енергетики докладають максимум зусиль, щоб забезпечити людей електроенергією. Однак, щоб втримати енергетичний фронт, усім громадянам потрібно об’єднатися. Найперше слід зменшити споживання електрики у пікові години.

На час написання матеріалу (24 жовтня — авт.) рашити найбільш інтенсивно били по енергетичній мережі 10-го, 11-го, 17-го й 22 жовтня. Скільки ж саме постраждало електростанцій і підстанцій, з міркувань безпеки в Укренерго не повідомляють. Голова правління національної енергетичної компанії Володимир Кудрицький лише зазначає, що найсильніших атак зазнали західний регіон, Київська та Харківська області.

В інтерв’ю виданню «РБК Україна» він розповів, що усе підлягає ремонту, питання лише у термінах. Наприклад, є об’єкти, які можна відновити за кілька днів, а інші — за тижні або місяці. Тож наразі в національній мережі спостерігається дефіцит потужності. Як наслідок, під час пікових споживань електроенергії в деяких областях запроваджуються віялові відключення. Їх можуть застосовувати в період з 7-ї ранку до 22-ї години. Вони тривають не більше як чотири години.

Внаслідок ракетних ударів по енергетичній інфраструктурі Хмельниччини виникли масштабні пожежі й значні руйнування. Проте, на щастя, обійшлося без жертв. Фото: ДСНС у Хмельницькій області

Внаслідок ракетних ударів по енергетичній інфраструктурі Хмельниччини виникли масштабні пожежі й значні руйнування. Проте, на щастя, обійшлося без жертв. Фото: ДСНС у Хмельницькій області

Наразі відомо, що найбільші обмеження Укренерго застосує у Києві та Київській, Чернігівській, Черкаській і Житомирській областях. Щодо Хмельниччини, то у ній поки що не запроваджували віялових відключень, траплялися лише аварійні. Проте ситуація повсякчас змінюється й споживачам варто бути готовими до планових вимкнень електроенергії.

Втім, кожен українець може зробити свій внесок у підтримку енергетичного фронту. Якщо ми усі ощадливо споживатимемо електроенергію, особливо у пікові години, то зменшимо можливість виникнення віялових відключень або взагалі їх уникнемо. Крім того, зекономлені кіловати означатимуть менші суми у платіжках.

Зарядити 120 смартфонів замість увімкненого електрочайника

Щоб втримати наш енергетичний фронт, українцям не обов’язково сидіти у темряві чи відмовлятися від підзарядки мобільних телефонів. Натомість представники Укренерго просять громадян зменшити використання електрики у пікові години. Насамперед — зі 6-ї до 9-ї ранку та з 17-ї до 23-ї години.

У цей час варто не використовувати або обмежено використовувати прилади, які споживають найбільше електроенергії. Йдеться про пральні машинки, електрочайники, електрообігрівачі, кондиціонери, теплу підлогу, праски, фени, пилососи, бойлери, посудомийки й електроопалення. Наприклад, пральні машинки та бойлери взагалі краще вмикати у нічний час. Тоді ж краще заряджати свої пауербанки й акумуляторні ліхтарі.

Порівняння потужності кількох популярних домашніх приладів. Інфографіка: з фейсбуку Укренерго

Порівняння потужності кількох популярних домашніх приладів. Інфографіка: з фейсбуку Укренерго

«Саме ці прилади забирають у сотень інших споживачів можливість взагалі подбати про себе: зарядити телефон чи увімкнути одну лампочку-економку. Якщо ви не вмикаєте електрочайник, це дає можливість 120 людям заряджати у цей час смартфони чи увімкнути 160 світлодіодних ламп», — зазначили у пресслужбі Укренерго.

Також слід повністю відмовитися від ламп розжарювання. Одна така лампочка поживає стільки ж електроенергії як сім світлодіодних або зарядження п’яти мобільних телефонів. Тож, замінивши лампи розжарювання на енергоефективні, ви заощаджуватимете гроші, сплачуючи за спожиту електрику.

Поради, як зекономити електроенергію

Найперше не ставте холодильник біля кухонної плити та під прямим сонячним промінням, адже він потребуватиме більших затрат електроенергії для охолодження. Також варто його трішки відсунути від стіни, щоб він не стояв до неї впритул. Регулярно розморожуйте холодильник.

Крім того, більшість людей ставить у своїх холодильниках невиправдано низьку температуру. Наприклад, +5,8 градуса. Однак достатньо +7 градусів, щоб надійно охолодити їжу та напої. Фактично збільшення температури на один градус, в середньому зменшує витрати електроенергії на шість відсотків. А для морозильної камери достатньо й -18 градусів.

Вимикайте з розетки мобільні телефони, ноутбуки, планшети та іншу техніку після того, як вона зарядилася. Так ви не лише заощадите електроенергію, а й вбережете акумулятори від швидкого зношування.

Повністю завантажуйте пральну машину. Під час часткової завантаженості вона споживає майже стільки ж води та електроенергії, як й при повній. Спочатку прасуйте речі, які потребують мінімальної температури.

Якщо у вас електрична плита, вимикайте конфорку за кілька хвилин до готовності їжі. А для її швидшого приготування накривайте посуд кришкою. Якщо користуєтеся електричним чайником, регулярно видаляйте накип і наливайте лише потрібну вам кількість води. Накип збільшує витрати електроенергії на 30 відсотків.

Як підготуватися до аварійних відключень електроенергії

Насправді віялові відключення електроенергії — це не найбільше проблема. Вони зазвичай тривають лише кілька годин. Справжньою загрозою є аварійні відключення, спричинені ракетними ударами рашистів. Попри старання енергетиків якомога швидше відновити живлення, у частини населення світло може зникнути навіть на кілька днів. Тож у Міністерстві енергетики рекомендують українцям завчасно підготуватися до таких ситуацій.

Мінімальний запас на випадок аварійного відключення електроенергії:

  • ліхтарики;
  • батарейки;
  • заряджені пауербанки;
  • свічки та сірники;
  • аптечка;
  • термос;
  • питна вода та їжа, яка не потребує приготування.

Максимальний запас на випадок аварійного відключення електроенергії:

  • дизельний генератор (лише для приватних будинків);
  • сонячний зарядний пристрій для мобільних телефонів;
  • акумуляторна батарея, радіоприймач на батарейках;
  • туристичний примус для приготування їжі;
  • аптечка, питна й технічна вода та їжа тривалого зберігання, яких має вистачити на кілька днів.

Читайте також: Від ракет до дронів-камікадзе: як за час війни змінилися російські обстріли

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую