ye-logo.v1.2

Як російська пропаганда працює за кордоном: фейки про брудну бомбу та інша дезінформація

Суспільство 2069
Підбірка російських маніпуляцій
Підбірка російських маніпуляцій. Фото: suspilne.media

Пропагандисти й далі намагаються посіяти страх.

Основний акцент цього тижня російська пропаганда за кордоном зробила на поширенні неправдивих повідомлень, що нібито Україна готується застосувати “брудну ядерну бомбу”. Ці повідомлення розбирали медіа всіх західних країн.

Фейки про “брудну бомбу”

Видання fakenews.pl випустило черговий звіт щодо російської пропаганди, яка поширювалася в країнах східної Європи.

Експерти відмічають, що тема «енергетичної кризи» втрачає актуальність у пропагандистів. Однак, експерти відмічають, що тема може бути знову піднята на поверхню. Не виключено, що спад тематики пов’язаний з теплою осінню у Європі.

А ось головним меседжем пропагандистів є те, що нібито українці готують “брудну ядерну бомбу”.

Різні пропагандисти розповідають різні історію: від підготовки нападу на Кремль до вибуху на українській території, щоб виправдати ядерну відповідь західних країн.

Експерти відмічають, що таким чином пропагандисти намагають заздалегідь покласти відповідальність за Україну на випадок можливої ядерної ескалації.

Центр протидії дезінформації відмічає, що російські політики на заході намагаються активно просувати наратив що нібито «росія має у своєму розпорядженні чіткі відомості про те, що Україна готує провокацію з «брудною бомбою».

Російські пропагандисти активізувалися з тезисом про "брудну бомбу"

Наприклад, постпред рф Небензя направив листа до Генсека ООН, в якому йдеться: «росія закликає Генерального секретаря ООН Антоніу Гутерріша зробити все можливе, щоб не допустити провокації української влади з «брудною бомбою».

Видання “Стоп фейк” відмічає, що росіяни представили перелік об’єктів, які, на думку Міноборони рф, нібито і становлять небезпеку. Це – українські АЕС, Харківський фізико-технічний інститут, Придніпровський хімічний завод.

Насправді, Україна вже зробила головний крок у цій «телефонній ядерній каруселі» (за висловом президента Володимира Зеленського). Місія МАГАТЕ погодилися відвідати нашу країну. Зокрема, ці самі об’єкти, які росія описує як місця розробки «брудної бомби». «На відміну від росії, Україна була і залишається прозорою. Нам немає чого ховати», — зазначив голова МЗС Дмитро Кулеба.

Міністр оборони України Олексій Резніков за підсумками бесід із колегами з Великої Британії, Туреччини та Франції також заявив про готовність Києва прийняти будь-яку міжнародну моніторингову місію.

Польські змі відмічають, що головною метою таких фейків є посіяти страх у мешканців Європи перед ядерною ескалацією і спонукати до перемовин з росією.

Антиукраїнські наративи у білоруських змі

У дайджестах на “Сайті “Є” згадували як китайська пропаганда допомагає російським окупантам. В контексті розмов щодо теоретично можливо включення білоруських військ у війну в Україні відмічаємо наративи, які у жовтні поширюють провладні телеграм-канали у Білорусі. Мова йде про меседжи, які зібрали експерти Відкритого Інформаційного Партнерства.

В Білорусі активно використовували твіти засновника компанії «Spaсe X» Ілона Маска, який дуже неоднозначно висловлювався щодо війни в Україні.

Зокрема, його повідомлення брали для просування меседжу, що нібито світові «еліти» підтримують Росію.

Окрім цього, в соцмережах просувалися повідомлення щодо демонізації Заходу як ворожої сили, яка “організовує війну та планує нападу на Білорусь”. Така дезінформація використовується для виправдання дедалі більшого військового співробітництва Мінська з росією.

Просування тези, що "НАТО нападе на Білорусь"

Пропагандистські ЗМІ Білорусі активно цитували виступ лукашенка, а також виступ голови КДБ, обидва стверджували, що білоруські найманці Калиновського полку (які зараз воюють в Україні) хочуть силою зброї захопити владу в Білорусі. Їхня мета – нібито диверсійно-диверсійна дестабілізація ситуації в Білорусі діяльності, а потім ініціювати війну за участю НАТО.

Ще один сильно акцентований наратив (підтриманий «БЕЛТА» та іншими провладними каналами) полягає в тому, що Білорусь не бере участі у війні в Україні.

Насправді ж Білорусь активно бере участь у війні в Україні. На її територію розміщуються російські війська. З території Білорусі здійснюються як ракетні обстріли інфраструктури України, так і запускають іранські дрони-камікадзе.

Фейковий мультфільм у Ізраїлі

Російські ЗМІ поширюють відео нібито ізраїльського телеканалу INN, на якому українців зобразили нацистами, які стукають у зачинені двері Євросоюзу. Українських біженців за кордоном показують як нахаб, що витрачають гроші ЄС. Наприкінці відео приходить росія і нібито «рятує» Україну,пише видання “Вокс Чек”.

Мультфільм поширило проросійське видання, яке намагається мімікрувати під відомий канал

Однак це — фейк. Насправді це відео поширило проросійське ізраїльське видання. На офіційних сторінках телеканалу INN немає такого відео.

Уперше це відео з’явилося у телеграм-каналі «INN: Ізраїль проти нацизму». В описі до каналу додають стікери про співдружність Ізраїлю та росії. Також телеграм-канал заявляє, що заперечує нацизм та показує те, що нібито «приховують» від людей західні та ізраїльські ЗМІ. Під відео українців називають нацистами. Це типовий проросійський телеграм-канал, який до того ж має малу кількість підписників.

Тож це не справжня сторінка ізраїльського телеканалу INN. Насправді логотип телеканалу INN, яку скопіював проросійський канал, — це символ індійської мережі новин із такою ж назвою INN. Однак ми не знайшли відео про українців на офіційному сайті індійського INN або його сторінках у соцмережах. Ба більше, це відео також не публікував ізраїльський телеканал INN.

Проросійський телеграм-канал «INN: Ізраїль проти нацизму» не раз поширював пропаганду про нібито нацизм в Україні та публікував фото мапи України, на якій тимчасово окуповані території належать росії. Водночас офіційні особи Ізраїлю засудили російське вторгнення та визнали суверенітет і територіальну цілісність України.

Сайт “Є” неодноразово писав, що російська пропаганда, особливо за кордоном, намагається маскувати свої фейки під нібито сюжети відомих видань. Подібна тактика робиться для того, щоб відвідувачі ресурсів, які довіряють провідним медіа, вірила фейковим сюжетам дезінформаторів.

Протести про НАТО у Франції

У соціальних мережах поширюється відео, на якому французька поліція жорстоко придушує демонстрації, що відбулися в Парижі. Дописи під відео стверджують, що нібито це акції проти Організації Північноатлантичного договору (НАТО) та російсько-української війни. Це — неправда, пише “Детектор Медіа”.

Протест, що відбувся у Парижі 16 жовтня, не мав жодного стосунку ні до НАТО, ні до війни в Україні. Причиною акції стало зростання вартості життя та глобальне потепління.

Французькі фактчекери проєкту Logically знайшли відео з мітингу за допомогою зворотного пошуку. Під оригіналом відео зазначено, що французька поліція використовує сльозогінний газ, щоб розігнати марш проти високих цін і кліматичної бездіяльності у Парижі. Associated Press також завантажило на YouTube відео тієї ж сутички, зняте з іншої позиції 22 жовтня 2022 року. На початку відео на одному з банерів протесту було написано французькою мовою «Марш проти дорогого життя».

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую