ye-logo.v1.2

Російська пропаганда за кордоном: фейкові відео, твіти, акції протесту проти українців

Суспільство 3555
Підбірка фейків російської пропаганди за кордоном
Підбірка фейків російської пропаганди за кордоном. Фото: ukrinform.ua

Пропагандисти створюють фейкові повідомлення, які брендують відомими медіа - DW, CNN, BBC.

Російська пропаганда намагається завдяки фейкам та маніпуляціям зменшити підтримку України в країнах ЄС, США та Японії.

Видання “Стопфейк” розповіло про свіжий приклад поширення фейку, направленного проти українських біженців у Німеччині.

Так, у мережі поширюються десятки однотипних публікацій про те, що українські біженці в Німеччині нібито викосили на полі гігантську свастику. «Спочатку ми допомагатимемо українським нацистам, примовляючи що ніякого нацизму в Україні немає, а потім щиро дивуватимемося, звідки ж у передмісті Бранденбурга з’явилася свастика, адже ми лише пустили в країну трішки біженців із цієї самої України», – йдеться в численних дописах . Джерелом цієї інформації нібито є німецький журналіст Джуліан Репке та газета Bild.

Справді, у Twitter можна знайти публікацію Джуліана Репке, на яку посилаються пропагандисти, а також саму статтю Bild про свастику на полі біля Бранденбурга, проте там немає жодної згадки про те, що до цього інциденту можуть бути причетні біженці з України.

В Німеччині поширювали твіти з фейком


Як повідомляє Bild, їхній репортер Джуліан Репке під час польоту на легкому літаку над Бранденбургом помітив свастику площею 360 квадратних метрів. Нацистський символ був викошений на лузі у селищі Нідерфінов (Niederfinow – нім.). Оскільки свастика є забороненим законом символом у Німеччині, Репке повідомив про побачене місцеву поліцію. В офіційному Twitter поліції Бранденбурга повідомляється, що вони задокументували символ на полі та розпочали розслідування.

В повідомленні поліції нічого не сказано проти українців

Звинувачення біженців з України в тому, що вони нібито причетні до створення цього символу, є безпідставними. У заявах правоохоронних органів Німеччини, а також у публікаціях німецьких ЗМІ немає жодної згадки про біженців з України. Навіть більше, німецькі медіа повідомляють, що причетним до створення свастики може бути місцевий житель Нідерфінов.

Так, кореспонденти Bild опитали людей, які мешкають біля поля зі свастикою. Один із опитаних заявив, що цей символ міг викосити 36-річний місцевий житель Стефан Б. Він мешкає з батьками у будиночку на лузі, і на це поле можна потрапити лише звідти. Інший сусід повідомив, що чоловік іноді вивішував із вікна військовий прапор Рейху. Також він часто запускав дрон, і, можливо, викосив свастику для того, щоб сфотографувати її згори.

Місцева поліція у коментарі виданню t-online підтвердила, що правоохоронні органи розпочали розслідування щодо 36-річного місцевого жителя Стефана Б., який мешкає в будинку на ділянці. Сусіди повідомили t-online, що чоловік нібито був розчарований зростанням цін і викосив свастику на знак протесту проти федерального уряду. Видання також повідомляє, що чоловік не має екстремістського минулого і не чинив політично вмотивованих злочинів.

Це далеко не перший фейк проти українців, який поширюють у соцмережах Німеччини. Раніше “Сайт “Є” писав про відео російською мовою, на якому повідомляється про напад на 16-річного юнака в районі Ойскірхен, нібито його до смерті забила група українців. Крім того, поширювалося відео з Німеччини, на якому чоловік нібито скаржиться на засмічений потяг: в салоні розкидані порожні пляшки, стіни розмальовані графіті і обклеєні наклейками. У підписі до відео була написана дезінформація, що нібито поїзд засмітили українські біженці.

Німецьке видання dw.com повідомляє, що пропагандисти поширюють сфабриковані проросійські публікації, які видають за публікації BBC, CNN і DW. Мова йде про те, що в соцмережах поширюють скріншоти публікацій, які схожі на публікації різних міжнародних ЗМІ, але лише схожі. Насправді це фейки. Таким чином, продовжується дискредитація різних міжнародних ЗМІ.

«Це схоже на репортаж DW», — коментує користувач Twitter японською мовою, який побачив нібито відеорепортаж DW про українського біженця, який, як стверджується, ґвалтував жінок у Німеччині — серйозні звинувачення проти чоловіка на ім’я «Петро Савченко».

Користувач Twitter, коментуючи відео, далі пише: «Я хочу побачити оригінальне відео. Будь ласка, поділіться зі мною URL-адресою оригінального відео». Схоже, користувач сумнівається в походженні відео — і це правильно.

В мережі поширюють фейкові повідомлення, зроблені як новини відомих медіа

“Відео не є виробництвом DW. Це підробка. Відколи Росія вторглася в Україну 24 лютого, фейкові новини процвітають. Містифікаційні відео, звіти та твіти, видані за BBC, CNN та інші новинні видання, з’явилися на платформах соціальних мереж, а деякі навіть стали вірусними. Головна мета, здається, полягає в поширенні неправдивих тверджень, сприянні російській дезінформаційній війні. Другою метою, здається, є дискредитація ЗМІ”, - пишуть журналісти.

Відео, нібито зробле Deutsche Welle (DW), розповідає про нібито українського біженця Петра Савченка, якого спіймала поліція у Німеччині. На відео “Савченко” якоби шантажував жінок, погрожуючи опублікувати їхні оголені фото. На відео повідомляється, що він заарештований.

На запитання DW речник Департаменту федеральної кримінальної поліції Німеччини (BKA) сказав: "Ми не знаємо про такий випадок". А відео виявилося фейком.

Схожа ситуація відбулася з CNN. Коли видання розповсюджує твіти, це свідчить про високий рівень довіри. Але вже є випадки фальшивих твітів або навіть фальшивих облікових записів CNN, які з’явилися з початку вторгнення рф в Україні, що змусило CNN робити фактчекінг.


Ще один фейк. Зроблено як повідомлення CNN

Наприклад, коли передбачуваний Твіттер-канал @CNNUKR ніби повідомив про першу смерть громадянина США під час війни, це виявилося фейком.

Ще один приклад: фейковий твіт про нібито підрив готелю в Україні.

В мережі з’явилися нібито скріншоти з прямих трансляцій CNN, які поширюють неправдиву інформацію. Виявилося, що демонстрували зображення вибуху 2015 року як актуальне. А обліковий запис також був підробкою.

Доцент кафедри російських і євразійських досліджень у Школі міжнародних досліджень при Вашингтонському університеті Скотт Радніц каже, що важко сказати, чи такого роду фейковий контент є достатнім, щоб суттєво вплинути на думки. Але він може посіяти сумніви.

А російська пропаганда на Заході намагається саме донести до виборців, що “у війні в україні не все так однозначно”.

Тож для того, щоб люди почали вірити у фейки російської пропаганди й використовують бренди BBC, CNN або DW.

Тут варто зазначити, що читати матеріали відомих видань потрібно на їх сайтах або верифікованих сторінках у соціальних мережах.


Проєкт фактчекерів “Нота Єнота” описав як російська пропаганда організовує акції проти українців у Польщі, а тоді розганяє відео з цих акцій як ставлення поляків до українців.

Більше того, цю маячню підхоплюють деякі українці і ширять із підписами на кшталт: “Не дуже нам раді поляки”.

Відео дійсно зняте у Польщі більше тижня тому. Його активно почали поширювати російські спікери, їхні боти та усілякі сміттєві телеграм-канали, які цілеспрямовано “загубили” факти, не уточнюючи, що це за подія і хто є її організаторами, просто нарізали шматок з провокативними вигуками, а далі почали поширювати, приписуючи цю думку всьому польському народові.

Це цілеспрямована інформаційно-психологічна операція, яка має на меті пересварити українців та поляків. росія відпрацьовує на українцях наратив того, що мовляв Польща захопить західні регіони України, а на поляків - що українці захоплюють Польщу.

Отож, прокремлівські активісти у Варшаві організували 25 червня акцію «Дмовський до замку». Зокрема, депутат Гжегож Браун і наближені до нього політики та науковці зачитали заяву з відверто проросійськими тезами. В агресії росії вони звинуватили Україну та НАТО. Одним із організаторів демонстрації є Пьотр Рибак (Piotr Rybak) – націоналіст, який у минулому був засуджений за вигукування антисемітських гасел перед воротами колишнього концентраційного табору Аушвіц-Біркенау та за спалення опудала єврея на ринковій площі у Вроцлаві Компанію йому склали нещодавно звільнені проросійські патострімери Войцех Ольшанський та Марцін Осадовський (патострімери - це люди, які транслюють онлайн відео, на якому зафіксована поведінка із соціальними відхиленнями - випивка, насильство, вульгаризми і тп).

В країнах ЄС все більше приділяють уваги боротьбі з фейками

Ольшанський не приховує своїх симпатій до росії. Перший марш «Дмовський до замку» він організував разом з Осадовським рік тому. Тоді акція пройшла у Варшаві, зокрема, під прапором росії. Цього разу російських гербів не було, але учасники акції неодноразово скандували гасла проти тісної співпраці Польщі з Україною: «Це Польща, а не Укрополь» або «Немає згоди на УкроПоль».

Ось так проросійські активісти організовують антиукраїнські акції, російські так звані медіа та спікери розносять це на широкий загал за позицію усієї Польщі по відношенню до України.

В країнах ЄС все більше приділяють уваги боротьбі з фейками.

Член Європейського соціально-економічного комітету від Латвії Андріс Гобіньш відмічає, що завдання боротьби з російської пропагандою є першочерговим та потребує чималих зусиль.

Він відмічає, що варто покращити інформування населення ЄС про війну в Україні, адже це має вирішальне значення для боротьби з фейковими новинами, явищем, що швидко розвивається, і заражає людей у всіх країнах ЄС.

“Боротьба з дезінформацією, в основному внаслідок російської пропаганди, потребує великих зусиль і рішучих заходів. Ситуація у Латвії, де 30% російськомовного населення, демонструє, наскільки важко боротися з фейковими новинами та охопити російськомовних громадян, коли російська пропаганда впорядковується безпосередньо в новинах, телевізійних шоу та пресі. Демократія має захистити себе. Мові ворожнечі не повинно бути місця в соціальному діалозі та медіа-платформах, а поширення фейкових новин має бути припинено”, - підкреслив Андріс Гобіньш.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую