ye-logo.v1.2

Атаки російської пропаганди на українських біженців за кордоном: підбірка тижня

Суспільство 1617
Чергова хвиля інформаційних атак на українських біженців
Чергова хвиля інформаційних атак на українських біженців. Фото: lb.ua

Масово дезінформацію поширюють у Польщі.

З початком грудня російська пропаганда активізувала дезінформаційні кампанії направлені на українських біженців від війни за кордоном.

Раніше “Сайт “Є” вже писав про різноманітні фейки про українських біженців у країнах ЄС. І ось чергова дезінформація про Польщу.

Як пише видання “Стоп Фейк”, такими фейками російська пропаганда намагається сформувати негативний образ українських біженців у Європі, які нібито не виявляють вдячності за ту допомогу, яку надає Захід.

У новому фейковому повідомленні йшлося, що нібито українських біженців «викурювали» силоміць із помешкання, а самі українці «самовільно захопили квартиру» тощо. Така історія нібито сталася у Кракові, а джерелом інформації став телеграм-канал Mash, який неодноразово поширював дезінформацію про Україну.


Скріншот фейку, який поширюють у Телеграм

Поширювати далі новину почали сумнівні телеграм-канали. При цьому StopFake не знайшов подібних новин ні у місцевих ЗМІ, ні в соцмережах. Не писали про це і в поліції Кракова, хоча такий інцидент мав би привернути увагу поліції.

Як з’ясувалося, вперше цей ролик з’явився в мережі в 2021 році, тобто ще до повномасштабного вторгнення Росії в Україну та початку міграції українців до європейських країн у пошуках безпеки. Відео завантажив користувач із Польщі @MrLogxD 8 жовтня 2021 року. Підпис до відео перекладається як «Ринок Краків поліція входить через вікно до помешкання» (Rynek Krakw policja wchodzi oknem do mieszkania).

В оригіналі відеоролика також видно й інші плани місця, де стався інцидент. Очевидно, пропагандисти вирізали лише частину відео з ролика, щоб створити фейк і ускладнити завдання пошуку оригінального відео.

Російська пропаганда нерідко використовує Телеграм для просування фейків. Тож Центр протидії дезінформації підготував поради про те, як виявити прокремлівський телеграм-канал.

Спочатку їх можна було виявити за наявністю літери «Z» в назві каналу, але зараз більшість з них пішли в «підпілля». Тому, щоб не вхопити "наживку" ворожого Telegram-каналу, дотримуйтесь таких правил: канал має посилатись на конкретні установи та їх офіційних представників («наша людина», «наше джерело», посилання на анонімний авторитет є ознакою ворожого Telegram-каналу); поширення пліток та «інсайдів» - це теж явна ознака пропаганди; звертайте увагу на зв'язки між каналами. Більшість каналів працюють великими мережами. Дивлячись як вони поширюють дописи один одного, ви самостійно можете виявити цілу ворожу мереж.

Про ще один фейк стосовно Польщі написало видання “Гвара Медіа”.


За інформацію фактчекерів, російська пропаганда просуває наратив, що нібито польські прикордонники шукають причини не пропускати у країну українських біженців.

Ця інформація не відповідає змісту оригінальної статті Gazeta Wyborca на яку нібито посилаються пропагандисти та не має нічого спільного з реальністю.

Дійсно, в цьому виданні було опубліковано матеріал, в якому Асоціація правової інтервенції порушила питання в’їзду українських біженців до Польщі. Насправді ж проблеми з переходом кордону виникли через те, що в березні польська влада прийняла закон, який дозволяє українцям повернутись на територію Польщі без втрати пільг навіть після 90 днів перебування, якщо вони виїхали менше ніж на 30 днів.

Проте, прикордонники керувались Шенгенським кодексом про кордони, згідно з яким особи які пробули в країні вже 90 днів можуть повернутись не раніше ніж ще через 90 днів.

Асоціація правової інтервенції підняла цю тему для того, щоб знайти певне вирішення за умови можливого збільшення біженців внаслідок спроб Росії залишити Україну без світла.

«Навіть якщо у людини з України немає всіх документів, її мають пропустити з етичних міркувань» – говорять в організації.

Але росіяни посіяли чергову дезінформацію і це є тенденцію.

Цього тижня представник офісу координатора спецслужб Польщі Станіслав Жарин заявив, що в Польщі активізувалася інформаційна кампанія, спрямована на те, щоб спровокувати серед поляків небажання допомагати Україні.
Пропагандисти просувають тезу про те, що українці нібито становлять загрозу для польського суспільства.

"У рамках цієї діяльності виявляємо також спроби поширювати брехню про українців та їхню присутність у Польщі, маніпулювати обставинами тих чи інших подій або поширювати інсинуації. Мета цих дій-змусити поляків відмовитися підтримувати Україну", - сказав Жарин, пише УНІАН.

Він зазначив, що пріоритетом для Росії зараз є припинення Заходом надання допомоги Україні.
Про атаки російських пропагандистів на українських біженців пише й фактчекерський проект veridica.ro.

На думку румунських журналістів, росія намагається використати наплив українських біженців в ЄС собі на користь. Так у країнах ЄС пропагандисти поширюють неправдиві наративи, спрямовані на те, щоб викликати ворожість суспільства до українських біженців. Після переїзду українських біженців від війни за кордон на національному рівні російська пропаганда намагалася зосередитися на розпалюванні громадських заворушень і внутрішньої напруги.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую