Гаряча тема:
- Війна
Після «добрих» сусідів

Дорогу до Макарівки на Харківщині розмінували. Деокупована територія вразила не лише обгорілою бронетехнікою.
За поворотом на Соснівку нас зустрів російський танк. Він стояв на узбіччі й на фоні прозорого неба виглядав якось неприродно. А от густі бур’яни на ланах дуже доповнювали сумну й тривожну картину. Уявіть, як почуваються різноманітні чортополохи на землях товариства. Дбайливо доглянуті чорноземи завжди тішили селян врожаями європейського рівня. І от тепер тут шаленіє нескошена пшениця, а далі – звичайні мишії з пиріями. Та дебелі такі! Нічого їм не заважало висмоктувати силу землі.
- Вихід бачу в тому, щоб спалити залишки на ланах, — каже керівник товариства Володимир Рева, обрізаючи декоративні дерева навпроти контори. - Лише тоді побачимо рашистські «сюрпризи».
Сюди нарешті подали електрику. Будівлю вже перекрили, підремонтували зруйновані стіни. Трансформатор у тракторній бригаді замінили. Електрики кажуть, що спочатку світло дають селам, а потім – бізнесу.
Володимир Рева не здається. Його люди – також. Усі вони тепер на передовій. Тут свій фронт.
Далі за танком, вже перед поворотом до Турового, бачимо перекинуту бронетехніку. Важко розібрати, чию. Але поліціянти, яких ми зустріли в Макарівці, переконували, що то вже наші втрати. Скільки загинуло воїнів України, звільняючи цей край громади, ми ще довго остаточно не знатимемо. Героям Слава! І вічна пам'ять!
Коли добралися до Макарівської школи, вдалося поговорити з місцевими мешканцями. Ніхто не захотів спілкуватися на камеру. Спочатку подумалося — соромляться. Далі зрозуміли – бояться. І це справді так.
В деокупованій зоні довго не було зв’язку й електрики. Тут впродовж 131 доби можна було почути лише російську пропаганду. Вона залякувала й обурювала одночасно. І мала результат. Добре проплачена державою, безсовісна й нахабна.
Одна з жінок сказала: «Окупанти не дуже й ображали місцеве населення…» Потім ми почули реальні історії смертей. Зараз в Макарівці мешкає близько ста людей. За час бойових дій тут убили вісім мирних жителів.
Перший у списку
Микола Богрич був одним з найвищих на зріст серед земляків. Працював на тамтешній фермі. Якось туди приїхали кадирівці на жовтогарячій «Ниві». Зарізали якусь худобину, м'ясо забрали. Миколу Степановича бачили й про щось з ним навіть говорили. А наступного дня та сама машина зупинилася біля стовпа, навпроти вулиці, що веде до школи. З неї вийшли військові зі снайперською гвинтівкою. Постояли трохи. Почали цілитися. Туди, де саме йшов Микола Богрич. Пролунали чотири постріли. Заревів двигун: «мисливці» подалися оглянути результат своєї «майстерності». Чоловік був вже мертвий. Так і залишився лежати біля ферми.
Наступні
Микола та Таня Гончаренки загинули одразу. Дружина саме виходила з хати, а чоловіка спіткала смерть на кухні.
Сергій Горішній вийшов на город накопати на вечерю картоплі. Уламок міни потрапив йому у скроню. Рана виявилася смертельною.
Василь Ямпольський, Віталій Якушев, подружжя Коломійців – Михайло та Надія — підірвалися на міні. Рашисти бачили, куди вулицею ходять селяни. Там і встановили міни.
Втікаючи, орки покидали свою техніку
Не краще було і в Туровому. На в’їзді до села й тепер стоїть понівечений автобус. Там на міні підірвалася родина підприємців, які торгували предметами першої необхідності. Те саме сталося і з фермером. Він тікав від окупантів.
Його дівчата рашистам сподобалися. Батько відбив їх від ґвалтівників. Але розумів, що заспокоюватися не варто. Вночі сіли в автомобілі. Подалися до своїх ярками, де батько й мати наїхали на протитанковий фугас. Донька була в іншому авто. Її потім відвезли в Бєлгород. Лікуватися.
Такі росіяни були «добрі». Кажуть, навіть ліками ділилися з селянами. Але потім, в одну мить, рашисти повтікали. Місцеві розповідали про той «організований та запланований» відступ. Купи бронежилетів, касок, автоматів, кулеметів, боєприпасів залишилися лежати неподалік зруйнованої школи. Рашисти дуже себе не обтяжували. Тільки б шкіру власну врятувати.
Такі нині краєвиди мальовничої місцини
- Сто тридцять один день, чотири години й 27 хвилин ми були в окупації, - підрахував один з тутешніх чоловіків.
Якби було так добре, хто б згадував кожну оту хвилину?
Василь САВИЧ, газета «Зоря», Харківська область.
Фото автора.
Матеріал надрукований у рамках проєкту «Підтримка місцевих (районних, міськрайонних, міських, обласних), всеукраїнських газет та поширення важливої інформації» за підтримки Ради міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX).
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: