ye-logo.v1.2

Фейки про підпал храму, розстріл дезертирів та повістки у месенджері: підбірка тижня

Суспільство 1776
Підбірка фейків за тиждень
Підбірка фейків за тиждень. Фото: risu.ua

Серед головних тем російської пропаганди: мобілізація та релігія

Російська пропаганда активно поширюється за допомогою фейкових документів та мережі ботів, які їх просувають.

                                                                   Поширення фейків у Твіттері

“Детектор медіа” опублікував викриття про те, що у твітері діє мережа ботів, які під виглядом звичайних користувачів ширять антиукраїнські наративи, застосовуючи при цьому тренди соцмережі.

Наприклад, під гештегом #гарнюня такі боти розповідають про «ядерний удар», який «Росія підготувала і ось-ось завдасть удару». Або переконують, що «Україна робить брудну роботу США, воюючи з Росією». Проте найпопулярніші публікації поширюються із тезою, що «Союз Польщі та України безперспективний», адже, мовляв, Польщі слід й про себе «якось» потурбуватися.

У такий спосіб боти використовують популярний гештег серед користувачів твітеру, щоб дестабілізувати настрої та лагідно поширити бажане. Мовляв, якщо це поширюють звичні користувачі, то варто задуматися над інформацією. Утім, поширювані російські наративи й антиукраїнські меседжі є елементом російської пропаганди, яку Москва застосовує проти України та українців.

                                                                    Фейк про підпал храму

Російська пропаганда вже місяць активно створює фейки, які стосуються віри та церков, а також намагається просувати тезу про нібито “українців-безбожників”

Раніше сайт “Є” писав, що проросійські телеграм-канали поширили фейкове оголошення, нібито в Україні не визнаватимуть хрещення в Українській православній церкві московського патріархату (УПЦ МП).

Цього тижня пропагандисти звинувачують українців у підпалі православного храму на Миколаївщині в населеному пункті Новополтавка. Із соцмереж цей фейк перекочував у ворожі видання і телеканали, докотився навіть до європейських і американських глядачів. В українське інформаційне поле його намагався притягнути державний зрадник, екснардеп Ілля Ківа, який поширив відео палаючого храму.


«Поки що спалили без людей. Але це тільки початок. Зараз в Україні почнеться системний процес підпалу церков націоналістами», — писав Ківа.

Як вияснили фактчекери пабліку “По той бік новин”, насправді відео зняли ще в далекому 2013 році. І церква, яку ми на ньому можемо бачити — взагалі не в Україні. Це російське селище Ільїнка на Астраханщині.

Переконатися в цьому доволі просто — цю пожежу докладно зафільмували й ці кадри можна легко знайти навіть в ютубі. При чому серед них є й саме те відео, яке видають за українське.

Після того, як пильні глядачі помітили фальсифікацію і почали про це зауважувати в коментарях, відео почали зачищати. Однак в мережі досі можна знайти окремі його публікації.

“Критичне мислення українців не може не тішити. Попри спроби російських пропагандистів і Ківи зокрема, в українському інформаційному просторі цей фейк не набув широкого розголосу. Хіба що у вигляді таких от спростувань, як те, що ви зараз читаєте”, - відмічають фактчекери.

                                                       Розсилка повісток через месенджери - фейк

Нагадаємо, що у публікації Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров пояснив, що на поточний момент розсилку повісток військовозобов’язаним через месенджери Viber чи Telegram здійснити неможливо – це технічно поки не доступна опція.

Проте, російську пропаганду це не зупинило. Днями користувачі соцмереж і месенджерів почали повідомляти про те, що якраз у Viber і Telegram почали поширюватися повідомлення нібито від територіальних центрів комплектування.
Цей приклад розібрало видення “Без Брехні”.


Повідомлення, що почали активно ширитися містили наступний текст:
«Повістка №ТЕST. Шановний ТЕST ТЕST ТЕST! Згідно із частиною десятою статті 1 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» за частиною першою статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» відповідно до розпорядження ТЕST.
Пропонуємо вам прибути ТЕST.
Це повідомлення пройшло перевірку мобільним оператором і вважається прочитаним.
Ігнорування даного повідомлення розцінюється як ухилення від служби».

Як бачимо, текст достатньо дивний і наповнений протиріччями.

Така розсилка – психологічна лякалка з вектором на дискредитацію органів влади.

На думку фактчекерів, пропагандисти вловили, що поширилися чутки про начебто можливі рішення про розсилку повісток у месенджерах і вхопили хвилю. Навздогін чуткам, вони поширили вищевказане повідомлення, під виглядом ТЕSTу. Ідея зрозуміла – мовляв, тут вам влада розказує, що не буде ніяких розсилок, а сама вже тишком-нишком тестує систему.

Елемент залякування навіть у такому «тестовому» варіанті вже присутній – ігнорування сповіщення прирівнюється до ухилення від служби.

Те, що це фейк, показує цитування норм закону, які вказані без будь-якої логіки – це просто перелік, причому написаний з помилками.

За нормами правопису, наприклад, цифри до десяти прийнято писати прописом, а від десяти – цифрами. А при переліку законів у пропагандистів в одному із місць все навпаки. Але є інша норма, яка стосується написання нумерації законів та правових актів – за її правилами, нумерація законів і статей пишеться тільки цифрами.
Тож ще раз наголошуємо – у разі отримання таких, чи подібних повідомлень, верифікуйте їх як фейк і неправду, бо на поточний момент є спростування від Міністра цифрової політики про неможливість функціонування даної системи сповіщення громадян. Інших офіційних заяв, про розробку, тестування, випробування таких алгоритмів – немає.

                                                              Фейк про розстріл дезертирів

Центр протидії дезінформації при РНБО виявив фейк, який розповсюджує Росія щодо ситуації на Херсонщині, згідно з яким у регіоні дозволили розстрілювати військових дезертирів.


За даними ЦПД, мережею шириться фейковий наказ нібито Херсонського управління СБУ.
По-перше, у фейковому документі не витримані правила оформлення: гриф секретності знаходиться не на своєму місці, також не дотримані основні параметри документа.

По-друге, будь-яких наказів щодо вбивства військових ЗСУ не існує, а всі, хто порушив закон, несуть покарання відповідно до чинного законодавства.

Також аналітики центру відмічають, що недостовірність документа також підтвердив перший заступник голови Херсонської облради Юрій Соболевський

Подібні фейки створюються для дискредитації українських спецслужб і військового керівництва України

Нагадаємо, що російські пропагандисти неодноразово поширювали в мережі фейкові документи, зокрема, військові рапорти та накази.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую