Гаряча тема:
- Війна
Фейки про “Пункти незламності”, якість води та церкву: підбірка тижня
Пропагандисти завжди намагаються робити фейки на актуальні теми.
Російські пропагандисти продовжують інформаційні атаки на українців, беручи до уваги актуальні теми та намагаючись дискредитувати будь-які дії влади.
Фейки про “Пункти незламності”
Російські пропагандисти намагаються скомпрометувати “пункти незламності” та поширюють інформацію, що це нібито небезпечні місця.
Так, деякі російські ЗМІ, а також телеграм-канали поширили інформацію про те, що 12 грудня у Печерському районі Києва нібито згорів великий «Пункт незламності, не витримавши перепадів напруги.
Це - фейк, але він розповсюдився й на українські медіа, які поширили новину з посиланням на анонімні телеграм-канали.
Як доказ, у мережі було опубліковано відео, начебто зняте очевидцем події.
Фейк поширився у мережі
У 10-секундному відеоролику видно величезну пожежу, а також машини екстрених служб, які вочевидь прямують на місце події. Чоловічий голос за кадром українською мовою каже: «Київ. Он палає «Пункт незламності».
Попри це інформація, що у Печерському районі Києва згорів «Пункт незламності», є неправдивою. Про це заявили у пресслужбах Національної поліції України та Державної служби України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України).
Коментар ДСНС
Нацполіція Києва повідомляє, що жодної пожежі в пунктах обігріву населення станом на 12 грудня не було. Ба більше, як заявляють у ДСНС, в жодному з пунктів від початку їхнього розгортання не виникало пожеж або інших надзвичайних ситуацій.
У ДСНС звернули увагу на те, що у кожному з пунктів несуть службу як рятувальники, так і правоохоронці. Вони навчені діяти у разі виникнення небезпечної ситуації, і мають достатньо практичного досвіду, щоб запобігти можливим ризикам. «Пункти Незламності» – безпечне місце для всіх, кому необхідно скористатися зв’язком, теплом, отримати поради щодо пожежної безпеки у побуті тощо», – йдеться у повідомленні.
Фахівці Національної поліції України проаналізували відео, що розповсюджується в мережі, і встановили, що найімовірніше його було знято на території росії. Про це свідчить зовнішній вигляд машини екстрених служб та нетипова для середмістя Києва забудова на тлі пожежі, пише видання Stop Fake.
І це не перший фейк, який запускають росіяни щодо нібито пожеж у “Пунктах незламності”.
Це був не перший фейк про "Пункт незламності"
Раніше у мережі поширили інформацію, що 29 листопада 2022 року троє харків’ян загинули в пункті незламності від отруєння чадним газом. Як доказ наводять скриншоти трьох статей від 29 листопада — статті «Троє харків’ян загинули в “Пункті незламності” від отруєння чадним газом» на сайті «ТСН», статті «Інцидент у пункті незламності. Є потерпілі» на сайті «УНІАН» та статті «Помилка генератора. Чадний газ у Харкові загубив трьох людей» на сайті «Укрінформ». Проте це вигадана новина. Скриншоти статей в українських ЗМІ відредаговані, пише видання “Вокс Чек”.
Черговий фейк про ПЦУ
Російські пропагандисти активізувалися в мережі на тему церкви після серії обшуків, які провела СБУ в храмах Української православної церкви московського патріархату.
Так, проросійські телеграм-канали поширили оголошення, нібито в Україні не визнаватимуть хрещення в Українській православній церкві московського патріархату (УПЦ МП). Мовляв, ті люди, які охрестилися в Українській православній церкві московського патріархату, тепер будуть змушені «повторно пройти хрещення у священника Православної церкви України (ПЦУ)».
Так би мовити, у церквах розклеїли відповідні оголошення: «У зв’язку з останніми подіями скасовуються всі обряди хрещення, проведені священиками Української православної церкви. Записатися на повторне хрещення у ПЦУ можна у батюшки».
«Оголошення», що поширюється в мережі, є підробленням, а його зміст не відповідає дійсності. Про це журналістам StopFake повідомили у пресслужбі ПЦУ.
«Подібна практика перехрещування у Православній Церкві України не схвалюється і не здійснюється. Оскільки це груба богословська помилка, порушення канонів і тяжкий гріх», – розповіли у пресслужбі ПЦУ.
Перехрещування якраз раніше практикували в самій УПЦ МП щодо вірян православних церков України (ПЦУ), які в московському патріархаті вважаються «розкольницькими».
Останні кілька днів вони регулярно поширюють інформацію на захист Української православної церкви московського патріархату. Зокрема, після того, як Україна почала захищатися від проросійського впливу релігійних організацій, проводячи перевірки та обшуки у храмах Московського патріархату, пропагандисти заявили, що Україна «знищує» найбільшу релігійну конфесію.
Фейк про російських монахинь
Інший фейк, який поширили та який стосується церкви поширили на сусідній Рівненщині.
Інформація з’явилася у соціальних мережах, зокрема в українському сегменті. У повідомленнях ідеться, що після того, як у листопаді Служба безпеки України завітала до місцевого монастиря з обшуком, на Рівненщині почали ширитися чутки, що в місцеву лікарню ушпиталили трьох монахинь з російськими паспортами. Мовляв, серед послушниць монастиря — росіянки. Проте — це неправда.
Як повідомляють фактчекери Брехунець, представниця монастиря монахиня Саватія запевнила, що серед їхніх насельниць немає росіянок, послушниці – українки. В Управлінні Служби безпеки у Рівненській області також не підтверджують інформацію, що серед черниць у Корецькому Свято-Троїцькому жіночому монастирі були виявлені особи з російськими паспортами.
Окрім цього, головний лікар міста також заперечує факт ушпиталення монахинь.
Фейк про якість води
Центр протидії дезінформації попереджає: ворожі Telegram-канали поширюють меседж про нібито падіння якості водопровідної води в Україні, користування якою може призвести до епідемій.
Черговий фейк від пропагандистів
Це свідома дезінформація кремля, який, поширюючи подібні фейки, намагається спровокувати паніку серед населення та посіяти зневіру у спроможність влади забезпечити населення якісною питною водою.
Насправді проведені МОЗ за 9 місяців цього року майже 400 тисяч досліджень питної води централізованого водопостачання за мікробіологічними показниками та 670 тисяч за санітарно-хімічними показниками не виявили жодних відхилень від санітарних норм.
Обласними центрами контролю та профілактики хвороб МОЗ України за поточний рік не зафіксовано жодного спалаху, пов’язаного зі вживанням водопровідної води, про що відомство повідомило 9 грудня на своєму сайті.
Мешканці можуть без ризиків користуватись централізованим водопостачанням, в тому числі і на деокупованих територіях.
ДУ “Хмельницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України” щоденно проводить моніторинг якості питної води і відмічає, що показники перебувають у нормі.
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: