ye-logo.v1.2

Дезінформація про заборону фотографувати кладовища та фейковий акаунт Залужного: підбірка тижня

Суспільство 1978
Підбірка фейків за тиждень
Підбірка фейків за тиждень. Фото: ukrinform.ua

У мережі Тік-Ток з'явився фейковий акаунт Залужного

Цього тижня фактчекери активно фіксували не лише маніпулятивні матеріали та фейки, а й фальшиві акаунти та сторінки видань.

Фейк про заборону фотографувати кладовища

Користувачі у соцмережах поширюють інформацію про те, що нібито у Верховній Раді з’явився законопроєкт, яким в Україні заборонять фотографувати та знімати на відео цвинтарі. Для переконливості такі публікації нібито супроводжуються скриншотом новини про це, що з’явилася на сайті українського інформагентства Укрінформ.

Як пише видання “Стоп Фейк”, у «новині», яка нібито з’явилася на сайті Укрінформу, сказано, що «на думку законодавців, публічне висвітлення стану українських цвинтарів може дати цінну розвідувальну інформацію армії РФ, а також створити негативне інформаційне тло в самій країні».


Приклад фейку

Таке повідомлення — чергова російська дезінформація, яка спрямована на те, щоб підкріпити наратив про величезні втрати у ЗСУ.

Відповідний законопроєкт у Верховній Раді не зареєстрований. Натомість на сайті парламенту є вже ухвалений закон про створення Національного військового меморіального цвинтаря, але і в ньому нічого не сказано про заборону фото- та відеозйомки.

Сам «скриншот» «новини» українського новинного агентства— підробка. На сайті Укрінформу такої новини немає. Варто додати, що у повідомленнях про законопроєкти завжди вказується номер реєстрації документа, але у фейковій новині така інформація також відсутня.

Фейковий тік-ток аккаунт Залужного

В соцмережах завівся фейковий обліковий запис, який видає себе за сторінку головнокомандувача Збройних сил України Валерія Залужного, пишуть фактчекери пабліку “По той бік новин”.

В описі анонсують «пряме включення з поля бою». Напевно саме це й підкупило людей — обліковку вподобали сотні тисяч користувачів. Її створили наприкінці минулого року, проте майже всі дописи зробили протягом останнього тижня.

Перший допис — це загадкове відео з горами євробанкнот і підписом: «Хочеш приєднатися до команди? Залиште коментар». Далі два пости з відеонарізками цитат Залужного та Зеленського. Після цього довготривале затишшя і лише четвертого квітня з’являється нове відео, на якому московські попи б’ють українського військовослужбовця, травмованого на фронті. Решта — зібрані з мережі різноманітні відео з фронту. При чому всіх їх підписують так: «Увага! Сьогодні розпочався контрнаступ!».

Фактчекери відмічають, що ані Валерій Залужний, ані Збройні сили України не причетні до цієї сторінки. Це спроба під прикриттям відомого імені та емоційних відео залучити якнайбільше підписників.

Фейкові сторінки українських видань

Крім того, роспропаганда поширює фейкові статті на сайтах-клонах рейтингових ЗМІ України, пише Центр протидії дезінформації.



Так, мережі можна побачити фейк начебто від імені інтернет-порталу «Укрінформ» щодо розгляду законопроєкту про заборону ведення відеозйомок на кладовищах.
“Мета цієї кампанії — підрив довіри до керівництва країни та сіяння «зради» серед українців”, - зазначають у ЦПД.
Також 10 квітня редакторка видання «Українська правда» повідомила про створення фейкового сайту-клону, який імітує справжню веб-сторінку медіа. Він містить кілька сторінок та має подібний інтерфейс і навіть логотип «УП», щоб було легше вводити в оману читачів.
“Тому, переглядаючи новини, зважайте на домени офіційних сайтів, які легко знайти в інтернеті. Якщо домен статті/новини відрізняється, то перед вами фейк”, - підкреслюють фактчекери.

Так, ще минулого року сайт “Є” розповідав про те, як пропагандисти роблять фейкові репортажі відомих видань.

Як пропаганда залучає зірок шоубізнесу

“Детектор медіа” продовжує досліджувати тактики поширення російської пропаганди та дезінформації.

Зокрема, пропагандисти використовують шоубізнес як інструмент впливу на формування громадської думки й знаряддя для поширення російської пропаганди. Артисти з великою кількістю прихильників публічно висловлюють свою підтримку збройної агресії росії проти України, а також виступають на пропагандистських заходах як у самій росії, так і на тимчасово окупованих українських територіях.

Так, рік тому повномасштабне вторгнення росії в Україну супроводжувалася масовими дописами російського «зіркового десанту». Наприклад, російський співак Ніколай Басков у своєму Instagram написав, що «операція росії повністю відповідає міжнародному праву». Позицію Баскова підтримала російська радіо- і телеведуча та акторка Алла Довлатова. Інша ведуча, Тіна Канделакі, дорікнула тим, хто засуджує агресію росії проти України. Ці люди ретранслювали кремлівські тези для виправдання дій Росії.

Крім того, Міністерство культури спільно з Міністерством оборони росії нещодавно оголосили про формування агітбригад, які містять російських артистів. Ці бригади створюють зокрема для того, щоб організовувати концерти також «у регіонах» для підняття бойового настрою серед мобілізованих. Подібні агітбригади існували й за часів Радянського Союзу, коли артистів використовували для політичної агітації й пропаганди.

Водночас російські артисти поширюють пропаганду не лише в Росії. Вони також їздять з концертами на тимчасово окуповані території України й виступають на пропагандистських заходах.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую