Гаряча тема:
- Війна
На Хмельниччині спостерігали північне сяйво
Бачили таке явище в нашій області не вперше.
Рідкісне для України північне сяйво увечері в неділю, 23 квітня, спостерігали на Хмельниччині, а також в інших північних областях країни, наприклад на Рівненщині, Київщині. Фото незвичайного явища опублікували користувачі соцмереж. Зокрема, і з Кам’янця-Подільського.
За словами синоптиці Наталки Діденко, 23 квітня на планеті відбувся сильний геомагнітний шторм, який і спричинив полярне сяйво у нетипових локаціях. Таких, як Україна. Але ще полярне сяйво помітили в Словаччині, у Великій Британії та навіть в Австралії.
Додамо, що північне сяйво бачили на Хмельниччині та в Україні не вперше.
В Україні, наприклад, полярне сяйво спостерігали навіть півтора роки тому. Так вночі з 3 на 4 листопада 2021 року спостерігалося слабке полярне сяйво рожевого відтінку у місті Коверець (Волинська область), 22 червня 2015 року у Кривому Розі, вночі 21 листопада 2003 року на території Одеської області.
Фото незвичайного явища 23 квітня 2023 року опублікували користувачі соцмереж. Зокрема, і з Кам’янця-Подільського. Фото: з групи "Тати Кам'янця-Подільського" у фейсбуці
Коли ж ще бачили таке незвичне явище на Хмельниччині? Як розповідають в Хмельницькому краєзнавчому музеї, за свідченням вченого зоолога Густава Бельке, який з 1838 по 1859 роки мешкав у Кам’янці-Подільському, 5 листопада 1848 року в небі над містом спостерігали північне сяйво.
Наступного разу цю унікальну подію було зареєстровано в адміністративному центрі Подільської губернії напочатку лютого 1872 року, про що свідчить запис у праці голови статистичного комітету В. К. Гульдмана «Опыт географическо-статистического описания».
У ХІХ столітті таку унікальну подію було зареєстровано в адміністративному центрі Подільської губернії напочатку лютого 1872 року
А в ніч з 16 на 17 березня 2015 року житель села Хижники Хмельницького району Леонід Довгалюк, повертаючись додому, спостерігав полярне сяйво малинового кольору нечіткої форми, яке за 20 хвилин зникло. В той самий час цей природний феномен спостерігав і житель Тернополя Павло Лотоцький, якому вдалося зробити фото незвичайної події.
Як виникає північне сяйво
Це явище виникає внаслідок зіткнення заряджених частинок сонячного вітру із верхніми шарами атмосфери Землі. Зазвичай воно спостерігається в північних країнах, проте через дуже потужний геомагнітний шторм цього разу стало видимим і в Україні.
Колір сяйва залежить від складу атмосфери. Атоми кисню на висоті 170400 кілометрів світяться червоним саме в цьому спектрі, до того ж у розмитій формі, спостерігають полярне сяйво на низьких широтах.
Найпоширенішим кольором сяйв - зеленим - світяться атоми кисню (на висоті 100170 кілометрів) й молекули азоту. Через те що частки сонячного вітру, рухаючись вздовж силових ліній планети, переносяться в сторону полюсів, таке явище є характерним для високих широт. Проте під час підвищеної сонячної активності (сонячного шторму) його можна спостерігати й на територіях нижчих широт (за умов безхмарного неба й віддаленості від великих міст).
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами:
Віталій Українець 25.04.2023 07:52
В 22.10 24 квітня також став свідком Північного сяйва в Хмельницькому районі.Яке швидко змінювалось та втрачало інтенсивність.