ye-logo.v1.2

Північне сяйво: коли його бачили на Хмельниччині

Історія 10475
Під час підвищеної сонячної активності (сонячного шторму) північне сяйво можна спостерігати й в Україні
Під час підвищеної сонячної активності (сонячного шторму) північне сяйво можна спостерігати й в Україні. Фото: Павла Лотоцького

У Хмельницькому обласному краєзнавчому музеї розповіли про незвичне для нашого регіону явище, про яке збереглися історичні записи.

Чи можливо на Хмельниччині побачити полярне сяйво та які аномальні спеки чи холоди фіксували на території нашої області? Виявляється, і наш регіон має чим здивувати. Хмельницький обласний краєзнавчий музей запустив серію публікацій «Незвичайні явища природи на Поділлі», де розповідатиме саме про них. Відтак – почали з дуже незвичного для наших територій явища полярного сяйва. Виявляється, і його таки бачили на Хмельниччині.

«Насамперед, щоб зрозуміти, чому це явище є унікальним для нашого регіону, зазначимо, що таке сяйво виникає за взаємодії сонячного вітру (потік протонів, електронів та ядер гелію) з магнітним полем Землі, - розповідають у музеї. - Часточки потоку, збуджуючись, починають світитись. Колір сяйва залежить від складу атмосфери. Атоми кисню на висоті 170400 кілометрів світяться червоним саме в цьому спектрі, до того ж у розмитій формі, спостерігають полярне сяйво на низьких широтах. Найпоширенішим кольором сяйв зеленим світяться атоми кисню (на висоті 100170 кілометрів) й молекули азоту. Через те що частки сонячного вітру, рухаючись вздовж силових ліній планети, переносяться в сторону полюсів, таке явище є характерним для високих широт. Проте під час підвищеної сонячної активності (сонячного шторму) його можна спостерігати й на територіях нижчих широт (за умов безхмарного неба й віддаленості від великих міст)».

В Україні спостерігали північне сяйво в ніч на 4 листопада близько опівночі у місті Ківерці, що у Волинській області. Фото: ua.depositphotos.com

В Україні, наприклад, полярне сяйво спостерігали навіть рік тому. Так вночі з 3 на 4 листопада 2021 року спостерігалося слабке полярне сяйво рожевого відтінку у місті Коверець (Волинська область), 22 червня 2015 року у Кривому Розі, вночі 21 листопада 2003 року на території Одеської області.

А коли ж бачили таке незвичне явище на Хмельниччині? Як розповідають в Хмельницькому краєзнавчому музеї, за свідченням вченого зоолога Густава Бельке, який з 1838 по 1859 роки мешкав у Кам’янці-Подільському, 5 листопада 1848 року в небі над містом спостерігали північне сяйво.

Наступного разу цю унікальну подію було зареєстровано в адміністративному центрі Подільської губернії напочатку лютого 1872 року, про що свідчить запис у праці голови статистичного комітету В. К. Гульдмана «Опыт географическо-статистического описания».

А в ніч з 16 на 17 березня 2015 року житель села Хижники Хмельницького району Леонід Довгалюк, повертаючись додому, спостерігав полярне сяйво малинового кольору нечіткої форми, яке за 20 хвилин зникло. В той самий час цей природний феномен спостерігав і житель Тернополя Павло Лотоцький, якому вдалося зробити фото незвичайної події.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую