ye-logo.v1.2

Чорнобиль і війна: які наслідки російського вторгнення

Суспільство 5618
Чорнобильську АЕС російські окупанти захопили у другій половині дня 24 лютого.
Чорнобильську АЕС російські окупанти захопили у другій половині дня 24 лютого. . Фото: Дмитра Юрченка

У 2022-у році околиці Чорнобильської АЕС стали небезпечним майданчиком – у війні росії проти України.

26 квітня 1986 року лиха Україні та й не тільки завдав внутрішній невидимий ворог – радіація, яка утворилася внаслідок двох теплових вибухів і подальшого руйнування четвертого енергоблока Чорнобильської атомної електростанції.

Про Чорнобильське лихо нині знають у всьому світі, бо воно вважається найбільшим за всю історію ядерної енергетики як за кількістю загиблих і потерпілих від її наслідків людей, так і за економічними збитками. Тоді радіоактивна хмара пройшла над європейською частиною радянського союзу, більшою частиною Європи, східною частиною США. Приблизно 60 % радіоактивних речовин осіло на території Білорусі. Близько 300 000 осіб евакуйовано із зон забруднення. Такі дані зазначені у Вікіпедії.

Роками в зоні відчуження впроваджували різноманітні проєкти щодо зменшення негативного впливу на довкілля. Збудували саркофаг над зруйнованим четвертим енергоблоком. Проте на початку 2022-ого року околиці Чорнобильської АЕС знову стали небезпечним майданчиком – у війні росії проти України.

Чорнобильську АЕС російські окупанти захопили у другій половині дня 24 лютого. З того часу персонал станції працював майже без ротації, окупанти утримували працівників у заручниках. Хоч активних бойових дій на території Чорнобильського заповідника та загалом зони відчуження не було, рашисти «відзначилися» тим, що рили окопи та жили в них протягом кількох тижнів, вдихаючи і назбируючи на шкірі радіоактивні елементи. Крім того, як зазначає виданню АрміяІнформ начальник наукового відділу Чорнобильського радіаційного-екологічного біосферного заповідника Денис Вишневський, під час перебування в Чорнобильській зоні військові рф значно попсували рельєф місцевості. Будували інженерні споруди, копали позиції у вузьких місцях, де перехрестя чи мости. Переміщали велику кількість ґрунту, створюючи позиції як для важкої техніки, так і для піхоти. У якості інженерних загороджень росіяни використовували габіони — великі ємкості, які наповнювали піском або ґрунтом. Їх було багато на території зони відчуження та в Київській області. Як наслідок – утворився глибокий кар’єр, який також негативно впливає на природу, особливо в межах Чорнобильського заповідника.

Російські окупанти рили окопи, підіймаючи у повітря радіаційний пил. Фото: Державного агентства України з управління зоною відчуження.

31 березня російські окупанти повністю залишили територію Чорнобильської АЕС. Перед відходом вони пограбували станцію та інші будівлі на території. Орки брали все: від професійної техніки до спецівок працівників…

Загарбники "погосподарювали" у найнебезпечнішому Рудому лісі. Фото: Державного агентства України з управління зоною відчуження.

Завдяки «господарюванню» окупантів, у середині березня у пожежі згоріло близько 14 тисяч гектарів території заповідника. Пожежа зачепила частково лісові, частково відкриті ділянки.

Пожежа в Чорнобильській зоні. Фото: Facebook.com/artem.shevchenko.9

«Але й це було ще не все. Через два місяці, вже в травні, відбулася інша масштабна пожежа, яку ми не змогли ефективно здолати через те, що територія була замінована... У перший день машина рятувальників наїхала на протитанкову міну. Техніка вийшла з ладу, а екіпаж отримав поранення...», – розповів Денис Вишневський.

У Чорнобильській зоні досі чимало мін. Але до виконання своїх обов’язків повернулися і співробітники заповідника, і працівники Агентства з управління. Персоналу стало менше, змінився режим роботи. Всі пересуваються територією заповідника лише тими маршрутами, які перевірили сапери.

«Завдання, пов’язані з радіаційною безпекою, дослідженням та охороною природи виконуються. Зона відчуження це все ж таки прикордонна ділянка. За умов воєнного стану та загрози повторного наступу росії з території білорусі наразі повністю розмінувати цю територію неможливо. Тож поки що питання залучення іноземних партнерів до розмінування з боку заповідника не стоїть», – каже Денис Вишневський.

З 20 по 22 лютого 2023 року інспектори Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) провели перевірку на Чорнобильській АЕС. Під час огляду фахівці порушень не виявили. Про це повідомили у Державній інспекції ядерного регулювання України у Facebook.

До речі, про те, що життя у зоні відчуження Чорнобильської АЕС відновлюється, свідчить наявність тварин. Так, на початку цього року там помітили стадо здичавілих корів та биків з телятами. У 2016-ому році власники тварин, які мешкали у Чорнобилі та сусідньому з містом селі, померли, і відтоді тварини навчилися виживати в дикій природі самостійно.

У Чорнобильській зоні живуть здичавілі корови. Фото: з Facebook Чорнобильського Радіаційно-екологічного біосферного заповідника.

Також цьогоріч у фотопастку Чорнобильського Радіаційно-екологічного Біосферного Заповідника потрапили Коні Пржевальського – єдиний вид диких коней, який досі існує. Всього там налічують близько 150 особин цих тварин.

Матеріал підготовлений за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» та WAN-IFRA в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую