Гаряча тема:
- Війна
Фейки про Залужного, систему Patriot та старовинну мапу без України: підбірка тижня
Українець знайшов згадку про Бахмут у британській газеті XVIII сторіччя.
Російські пропагандисти вже кілька тижнів продовжують вигадувати фейки про нібито серйозні поранення вищого військового керівництва держави.
Фейк про поранення Залужного
Протягом тижня російські пропагандисти в телеграм-каналах поширювали чутки, що нібито у головнокомандувача Валерія Залужного серйозне поранення і йому зробили операцію. Телеграм-канали писали, що, крім Офісу президента, його не бачить ніхто, і «можна ставитися до цієї інформації скептично, проте публічно Залужний уже давно не з’являється на публіці, що тільки посилює чутки, що з ним не все гаразд».
Видання “Детектор медіа” спростувало цей фейк.
Інформація про важке поранення Валерія Залужного не має жодних доказів, адже це конспірологічна теорія російських пропагандистів. «Загибель» головнокомандувача вже неодноразово спростовувала заступниця міністра оборони України Ганна Маляр. Також 24 травня 2023 року Володимир Зеленський провів засідання Ставки верховного головнокомандувача, після якого зазначив у своєму телеграм-каналі, що «про оперативну інформацію доповіли головком, ГУР МО, командувачі ОСУВ “Хортиця” й “Таврія”». Присутність Залужного на ставці підтвердив і секретар РНБО Олексій Данілов, написавши про це у твіттері.
25 травня полковник ЗСУ, блогер і журналіст Анатолій Штефан «Штірліц» опублікував відео з Валерієм Залужним.
На відео Штефан говорить: «Нарешті 25 травня я хочу відкрити страшну тайну, дуже страшну тайну про головнокомандувача Збройних Сил України», а потім камеру переводять убік, де за столом сидить Валерій Залужний. Головнокомандувач подякував усім українцям та сказав: «Разом обов’язково переможемо, і не тільки сьогодні».
Сайт “Є” також відмічає, що протягом травня Залужний неодноразово проводив перемовини з західними партнерами. Зокрема, кілька переговорів були з генералом Міллі, Верховним головнокомандувачем Об'єднаних Збройних Сил НАТО в Європі та командувачем ЗС США в Європі генералом Крістофером Каволі.
Поширюючи наратив про ліквідацію українських командувачів, російські пропагандисти намагаються посіяти паніку серед українського населення.
Фейк про французьку мапу
Пропагандистські медіа та анонімні телеграм-канали поширюють відео, де голова Конституційного суду росії валерій зорькін показує путіну копію французької карти XVII століття, на якій начебто немає України.
Російський диктатор сказав, що Україна — квазідержава, яку створила радянська влада. І додав: «Ну, ми знаємо, що ці землі просто входили до складу Речі Посполитої, а потім попросилися до складу Московського царства».
Мапа, яку показали російському диктатору
Фактчекери “Детектор медіа” відмічають, що це маніпуляція.
Зокрема, спеціалісти медіа «Вёрстка» знайшли мапу картографа Гійома Сансона, копію якої показували путіну. На карті є Україна, вона підписана як Vkraine ou Pays des Cosaques (Україна, або Країна козаків). Серед мап України відома його робота, створена в 1674 році. Цю карту можна знайти на сайті цифрової бібліотеки Національної книгозбірні Франції та її партнерів Gallica. Ба більше, Крим на карті не входить до складу росії, а півострів обведений як окрема держава. У XVII столітті там розташовувалося Кримське ханство.
Але історія на цьому не закінчилась.
Системний аналітик та експерт Вячеслав Ільченко знайшов та оприлюднив у мережі скани британської газети 1737 року, в якій згадується Бахмут як українське місто. Його допис про це в соцмережі став вірусним.
Про це пише Вільне радіо.
“Мені просто пощастило – “The London Gazette” виставила архів до свого 360-річчя, і я зміг в ньому покопатись, не виходячи зі свого будинку. Історія – як величезна темна печера: достатньо посвітити ліхтариком, щоб всі побачили, куди йти. І я пишаюсь тим, що мені вдалося висвітлити шматочок печери. Архів газети The London Gazette – це ресурс, який ще довго треба буде обробляти – і це уже задача для професійних істориків”, — розповів Вячеслав Ільченко.
Йдеться про скан сторінки англійської газети “The London Gazette” за 8-11 жовтня 1737 року. У ній згадується Бахмут, куди після втрат та поразок повертаються підрозділи армії російської імперії з однієї з битв русько-турецької війни.
Знімок Вячеслава Ільченка
І в цій статті на вісім рядків Бахмут зазначений як місто в Україні.
“BACKMUTH IN THE UKRAINE. БАХМУТ явно атрибутований як українське місто в номері The London Gazette за 8-11 жовтня 1737 року. Туди, як повідомляють кореспонденти, висунувся корпус фельдмаршала Лассі для подальшої зимівлі. Погодьтесь “Backmuth in the Ukraine” – це ж звучить. Прямо в нову пісню Пола Маккартні проситься”, — розповів чоловік.
Аналітик оприлюднив й посилання на першоджерело, тож сумнівів у правдивості цієї інформації немає. Погортати сторінки може будь-хто за цим посиланням.
Вячеслав Ільченко виклав це, аби вкотре спростувати чергові випади російського президента володимира путіна у бік України та її історії після публікації відео, як голова конституційного суду росії показує путіну копію старовинної карти, яку він начебто знайшов у своєму кабінеті, де “немає України”.
Черговий фейк про “Патріот”
Російські пропагандисти продовжують поширювати дезінформацію про ЗРК Patriot, які передані Україні закордонними партнерами для захисту неба від російських ракетних атак.
Як пише видання “Стоп фейк”, російські пропагандисти з посиланням на не названі «турецькі джерела» заявляють, що «внаслідок російських ударів по українській ППО обсяг знищених і випущених зенітних керованих ракет MIM-104 становив близько третини річного виробництва в США».
StopFake зауважив, що таке твердження поширюють переважно пропагандистські ресурси, російські та проросійські спікери, а також сумнівні закордонні сайти, які й раніше публікували дезінформацію.
Зенітний ракетний комплекс Patriot виробляє група американських компаній на чолі із компанією Raytheon Technologies. Російський агітпроп стверджує, що у травні при збитті російського «Кинджала» українська ППО випустила 32 ракети-перехоплювачі із ЗРК Patriot. Тобто, якщо вірити пропаганді та її наративу про «знищену третину», США виробляють на рік близько 100 ракет MIM-104 для Patriot. Така заява спростовується цифрами.
Так, на сайті Raytheon Missiles & Defense повідомляється, що компанія зібрала та поставила більше ніж 240 вогневих установок Patriot у 18 країн світу (дивізіон ЗРК Patriot (або батарея) складається з командного пункту, радара та пускових установок (можливо до 8 пускових установок), кожна з яких має по 4 пускові контейнери з ракетами різних типів (проти балістики, проти аеродинамічних цілей (літаки та вертольоти). Україна стала 19-ю країною, де ЗРК Patriot став частиною протиповітряної оборони. Враховуючи таку кількість комплексів по всьому світу, виробництво лише 100 ракет за рік було б нелогічним.
Лише Україні було передано 2 такі системи – одну зі США, а другу з Німеччини та Нідерландів. За оцінками Центру стратегічних і міжнародних досліджень (CSIS), вартість постачання ракет Patriot в Україну становить близько 400 мільйонів доларів за систему та 690 мільйонів доларів за ракети. Оскільки запуск однієї ракети системи Patriot оцінюється в суму близько 3 мільйонів доларів, то йдеться про кількасот таких ракет для України (і це лише в одному з наданих пакетів допомоги).
Крім того, навесні 2023 року стало відомо про нові контракти компаній Raytheon Missiles and Defence і Lockheed Martin, яка також виробляє запчастини для ракет для ЗРК Patriot, з армією США, крім тих договорів, які вже діють. Тому ні про яку знищену «третину річного виробництва ракет до Patriot у США» не може бути й мови.
Фейк про залучення міжнародних військ
У польському медіапросторі шириться фейковий документ нібито від Генштабу ЗСУ про залучення багатонаціонального контингенту військ у війну росії проти України, пише Центр протидії дезінформації.
У фейковому документі йдеться про нібито створення умов для переходу українського кордону польськими та литовськими військами.
За інформацією ЦПД, це фейк, а сам документ має помилки документообороту.
Основними ознаками фейку є: відсутність дати документа, відсутність вихідного номеру документа. Крім того, документи такого роду мають бути підписані особисто Головнокомандувачем ЗСУ.
За інформацією ЦПД, фейковий документ створений роспропагандою в рамках поширення дезінформації щодо «захоплення» Польщею західних областей України.
Як росіяни збирають дані про родичів полонених
Фактчекерський проєкт “По той бік новин” відмічає, що російські окупанти публікують численні фото нібито українських військовополонених у соцмережах. Їх лайкають тисячі українців. Таким чином росіяни збирають додаткову інформацію про всі можливі зв’язки полоненого. Ці дані потім використовують, щоб вербувати друзів та родичів, шантажуючи їх. Поширюючи такі дописи ви сприяєте ворогу.
Керівник пресслужби Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Петро Яценко відмічає, що такі публікації — частина ворожої вірусної кампанії, покликаної зібрати додаткову інформацію про українських полонених.
“Росіяни створюють для цього десятки телеграм каналів, фейсбук-сторінок, відслідковують там коментарі та все фіксують: хто з ким служив, дані про родинні зв’язки. Потім вербують близьких полоненого, шантажуючи їх, що завдадуть йому шкоди”, - розповідає Яценко.
За його словами, поширення такої інформації несе також пропагандистську мету.
“Свідомо люди це роблять чи ні — але, поширюючи такі дописи, вони деморалізують і розхитують суспільство. Люди бачать, що дуже багато військових у полоні. І все це супроводжується твердженнями, мовляв, українській владі начхати на них, ніхто не хоче їх забирати. Але це нахабна брехня. Україна має обмінний фонд, а росія саботує обміни і не йде на них. Вона не зацікавлена, щоб українці були звільнені з полону, а на своїх їм просто начхати”, - підкреслює медійник.
Він рекомендує замість того, щоб коментувати або поширювати такі дописи, краще звернутись у штаб з питань поводження з військовополоненими.
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: