ye-logo.v1.2

Фейк про панахиду за військовим у Красилові та нова шахрайська схема, яка спрямована на родичів воїнів: підбірка тижня

Суспільство 2691
Підбірка фейків за тиждень
Підбірка фейків за тиждень. Фото: kanaldom.tv

Російські пропагандисти видають світлину з зображенням Майкла Щура за "іноземного найманця".

Російські пропагандисти продовжують маніпулювати підписами під відео, коли описання взагалі не відповідає тому, що відбувається в кадрі.

І ось приклад.

Фейк про Красилів

Українські та кремлівські ЗМІ, а також користувачі соціальних мереж взялися поширювати неправдиву інформацію про те, що військовослужбовцям і родичам після панахиди за загиблим українським військовим парафіяни нібито кричали «ганьба», пише видання “Стоп Фейк”.

Як доказ наводиться відео, на якому люди у військовій формі виходять із церкви під ці крики. Хоча в дійсності відео, яке поширюється, не стосується прощання з українським воїном.

«У Красилові (Хмельницька область) парафіяни РПЦ кричали «ганьба!» військовим і родичам загиблого Героя, які виходили з храму після панахиди за загиблим, яку проводила ПЦУ», – пишуть користувачі.

Насправді подія, зображена на зазначеному відео, не має жодного стосунку до церемонії прощання із загиблим українським військовослужбовцем. На сторінці Красилівської міської ради у Facebook 23 червня було опубліковано інформацію про те, що панахида за загиблим пройшла у Свято-Троїцькому храмі Православної церкви України.



Відео з прихильниками московського патріархату, що шириться мережею, було знято в тому самому місті, але в зовсім іншому місці – біля Воскресенської церкви на вулиці Василя Стуса. Про це свідчать ідентичні куполи, арка та колір фасаду. Того ж дня, коли проходила панахида за українським військовослужбовцем, біля цієї церкви зібралися прихильники московського патріархату, які виступали проти переходу до Православної церкви України.

Фейк про Майкла Щура

Телеграм-канали, що транслюють прокремлівську риторику, поширили фото нібито іноземного найманця з Міжнародного легіону ЗСУ з шевроном-прапором Канади.

Пропагандисти написали, що нібито за повідомленнями французьких джерел, «останніми днями Російська армія посилила удари по Міжнародному легіону ЗСУ, що формується з іноземних найманців, на території Луганської області».

Видання “Вокс Чек” спростувало цей фейк.

На світлині зображений журналіст, а зараз український військовослужбовець 112-ї бригади ТрО Роман Вінтонів, відомий також як Майкл Щур з “Телебачення Торонто”, з шевроном-прапором Канади.



У такий спосіб російські пропагандисти намагаються створити видимість, що росія воює не проти України, а проти колективного Заходу.

Фейк про ракетний обстріл Краматорську

“Центр протидії дезінформації” відмічає, що російські ресурси з посиланням на міноборони рф поширюють інформацію, нібито 27 червня російські військові нанесли ракетний удар по місцю проживання «натовських інструкторів» у Краматорську. На підтвердження цього пропагандисти опублікували цілу серію фото з роботою іноземних інструкторів у місті.


Насправді 27 червня російські ракети «Іскандер» влучили в кафе, де було велике скупчення цивільних людей.
За словами мера міста Олександра Гончаренка, станом на 28 червня в результаті удару загинуло 11 людей, серед них — троє дітей.

За даними Національної поліції України, ще 61 людина отримала поранення, зокрема восьмимісячне немовля.
Внаслідок удару по Краматорську загинули 12 людей, у тому числі три дитини, поранення отримали щонайменше 60 людей. У місті 30 червня, 1 та 2 липня оголосили жалобу за загиблими.

Як зазначають у ЦПД, влада країни-терористки вкотре намагається зняти з себе відповідальність за черговий теракт проти мирного населення, заявляючи, що «не наносить ударів по цивільній інфраструктурі».

Варто зазначити, що після влучання у кафе, росіяни почали поширювати відразу кілька фейків. І про те, що це нібито була українська ракета, і про те, що нібито російські війська вразили пункт тимчасової дислокації командного складу 56-ї мотопіхотної бригади ЗСУ.

Подібну тактику поширення кількох фейків росіяни використовують часто. Зокрема, сайт “Є” писав про створення російських фейків після обстрілу вокзалу у Краматорську восени минулого року.

Шахрайська схема спрямована на родичів військовослужбовців

Освітній портал “Нота Єнота” описав шахрайську схему, яка спрямована на родичів військових, які зникли і не виходять на звязок.

Фактчекери пишуть, що родичі зниклих військових, з якими втрачено звязок, обєднуються у месенджераж та розшукують своїх рідних, обмінюються інформацією, підтримують один одного. Зазвичай, у таких чатах до ста людей.
Саме такі нечисельні групи і використовують зловмисники. У групу додається людина, яка пише, що військовий, може навіть вказати бригаду (з розрахунку, що все одно ніхто не перевірятиме). Мовляв, приїхав по справах у психоневрологічний диспансер у Луцьк (Дніпро, Львів чи інше місто), нібито випадково знайшов відділення з нашими контуженим воїнами, яких утримують проти їхньої волі, не дають ні мобільних, ні спілкування. І що нібито всі вони з четвертою стадією контузії, деякі взагалі без пам'яті.

Ця людина в чатах розповідає, що він нібито проривається по палатах, дає хабарі Як відмічають фактчекери, інформація про нібито хабарі - це ключове. Багато разів згадується про хабарі та про корупцію - таким чином готується підґрунтя для людей, які в чаті, що потрібно буде платити за звільнення рідних).

Далі пише прізвища військових, яких знайшов. Люди йому дзвонять, висилають фото рідних, щоб він і їх теж пошукав там. В особистій розмові цей нібито військовий багато говорить і максимально не дає говорити рідним, повідомляє, що спілкувався з воїнами і вони просто в жахливому стані, морально залякані, не показують свої обличчя та не йдуть на контакт. Мовляв, лікарі нічого не розказують, хочуть «на лапу». Нібито є наказ «зверху». Врешті у загальному чаті він підсумовує перший день і каже, що не залишить це так, бо в нього теж є мама (маніпуляція на почуттях) і якщо він пропаде, то не хоче, щоб вона теж так поневірялась, шукаючи його.

Впродовж того дня ця людина закидає у чат фото воїнів у палаті.

Фактчекери перевірили кілька фото - вони всі кількарічної давнини і не мають жодного відношення до України. Вони із Пскова.

Наступного дня людина знов пише в чат нові прізвища. Потім пише, що головний лікар викликав на нього військову прокуратуру, а також акцентує на тому, що йому все рівно на прокуратуру, він цю справу так не залишить. Ввечері він записує голосове повідомлення.

Як пишуть фактчекери “Нота Єнота”, саме завдяки голосовому повідомленю одна з читочак зрозуміла, що людина скоріше за все сидить у в’язниці і є шахраєм, оскільки на фоні чутно «на хаті», «жужить», «чєртіла» та інший тюремний сленг.

В такій групі є кілька спільників, які спочатку «в шоці від такого», а на наступні дні пишуть повідомлення подяки.

Але всі ці історії без імен, прізвищ, бригад, міст і фото. Коли учасники чату починають ставити питання, що від спільників вкидається інфо про те, що в чаті є «криса». І «крисою» роблять людину, яка ставить питання, щоб видалити її з чату.

Фактчекери нагадують, що що на емоціях і почуттях часто грають шахраї, використовуючи їх для того, щоб виманити гроші.

“Будь ласка, будьте обережні. Розкажіть про цю схему і не ведіться на шахраїв, які б'ють на емоції. Будь-які фото можна перевірити і зрозуміти, звідки і коли зроблена світлина. Це один із найлегших способів виявити брехню”, - зназначають фактчекери “Нота Єнота”.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую