ye-logo.v1.2

Як за допомогою фейків збільшують авдиторію телеграм-каналів: добірка тижня

Суспільство 1777
Фейки поширюють не лише росіяни, а й шахраї
Фейки поширюють не лише росіяни, а й шахраї. Фото: kanaldom.tv

Якщо телеграм-канал анонімний, то від таких телеграм-каналів слід відписатися

Шахраї з анонімних телеграм-каналів намагаються збільшувати авдиторію за допомогою просування фейків. Цього тижня фактчекери відмітили відразу кілька прикладів.

Фейк про надання статусу “мати війни”

Освітній портал “Нота Єнота” повідомляє, що в соцмережах поширюють неправдиву інформацію, що нібито в Україні законодавчо закріпили статус “мати війни”, який надає пільги.


Таку інформацію поширюють за допомогою рілз у Facebook та Instagram.

У повідомленні йдеться, що нібито прийняли закон про статус «мати в!йни» і кожна жінка у віці від 30 до 60 років може отримати пільги та виплати.

“Звісно, це брехня. Нічого такого не прийняли. Але шахраї часто використовують тему грошей - вона завжди актуальна”, - зазначають фактчекери.

За даними фактчекерів, основним завданням цього фейку - є мета привести авдиторію на анонімні телеграм-канали. Один телеграм-канал має 780 тисяч підписників, інший - майже мільйон триста тисяч підписників.

Один з телеграм-каналів позиціонує себе як «політичне та незалежне медіа, якому довіряють», другий - «Новини, інсайди, політика — все в одному місці».

“Якщо телеграм-канал анонімний (тобто, у ньому немає жодних контактів, окрім рекламних), якщо він просуває себе через мережу фейків у інших соцмережах - то від таких телеграм-каналів слід відписатися”, - підкреслюють фактчекери.

Фейк про петицію щодо розпуску Верховної ради

Центр протидії дезінформації застерігає, що У TikTok масово поширюють відео, у яких нібито Валерій Залужний, Олександр Сирський, Сергій Шаптала, Дмитро Марченко та інші командувачі української армії створили петицію щодо розпуску Верховної Ради України та подальшої мобілізації депутатів.

Але це фейк.

Як зазначають, представники “Центру протидії дезінформації”, у відео фігурує й очільник Миколаївської ОВА – Віталій Кім.

 

“Автори відео просять перейти за посиланням і підписати цю петицію. Насправді ніякої петиції не існує. А так звані посилання, за якими глядачів закликають перейти, ведуть на різні телеграм-канали та сторонні сайти. Подібні відео з клікбейтними заголовками створюються з метою підняття охоплень тих чи інших ресурсів та залучення нових користувачів”, - зазначають фактчекери.

Центр протидії дезінформації закликає відповідально ставитися до створення такого контенту та пам'ятати, що ворог цілодобово моніторить інформаційний простір України і може використовувати подібні публікації для розповсюдження своєї пропаганди.

Фейк про графіки відключення електроенергії

У засобах масової інформації було розповсюджено недостовірну інформацію про застосування в Україні графіків відключень електроенергії з 1 жовтня 2023 року.

У Міністерстві енергетики спростували цей фейк.

“Наразі електроенергетична, вугільна, нафтогазова галузі посилено готуються до нового опалювального сезону”, - зазначили у Міністерстві.

Представники міненергетики зазначають, що в Україні триває наймасштабніша за всі часи незалежності ремонтна кампанія на об'єктах енергетики.

“Завдяки цим зусиллям енергосистема повною мірою буде готова до проходження опалювального сезону без відключень електроенергії та відповідно обмежень споживачів. Електроенергії, виробленої українськими електростанціями, наразі достатньо для забезпечення потреб споживачів. У денні години спостерігається профіцит потужностей. А тому застосування відключень з 1 жовтня у будь-якому з регіонів країни не планується”, - йдеться в повідомленні міністерства.

Однак відключення споживачів можливі у випадку пошкодження енергетичної інфраструктури ворогом під час обстрілів, як це відбувалося минулого опалювального сезону.

“Враховуючи, що торік у деяких регіонах виникали ситуації із несправедливим розподілом електроенергії між споживачами, операторами системи розподілу були розроблені та заздалегідь опубліковані графіки можливих відключень, які можуть бути застосовані виключно у разі обстрілів та пошкодження енергетичного обладнання.
На сьогодні жодних відключень побутових споживачів під час усього осінньо-зимового періоду не передбачається”, - йдеться у повідомленні.

Російська розсилка у Signal

Українські користувачі Signal, який використовують військовослужбовці, отримали розсилку із закликом «обрати життя» за певною частотою. Це – частота, за якою українці буцімто можуть добровільно здатися в полон, повідомляє Центр стратегічних комунікацій.

“Таким чином ворог мавпує український проєкт «Хочу жить», який ще у 2022 році запустило Головне управління розвідки Міноборони України. Станом на 26 серпня 2023 року, проєкт отримав понад 24 тисячі заявок на здачу в полон від росіян”, - зазначають фактчекери.

При цьому в Україні є табір утримання російських військовополонених за усіма стандартами Женевських конвенцій – із руханкою, триразовим харчуванням, із бібліотекою, спортмайданчиками і басейном, у якому плавають коропи. До цього табору є доступ і у Червоного Хреста, і у ЗМІ.

А ось до українців у російському полоні ставляться жахливо – б'ють, катують електрострумом, тримають голодними, відмовляють в медичній допомозі та знущаються психологічно. До того ж Росія не дозволяє стороннім організаціям, включно з ООН та Червоним Хрестом, відвідувати українських полонених.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую