ye-logo.v1.2

Літаки для України: які перспективи отримати їх, щоб захистити українське небо

Суспільство 1428
Потужні бойові літальні машини можуть переламати хід війни і пришвидшити Перемогу України, вважає чимало експертів
Потужні бойові літальні машини можуть переламати хід війни і пришвидшити Перемогу України, вважає чимало експертів. Фото: ілюстративне defence-ua.com

Відколи розпочалося повномасштабне вторгнення російських військ на нашу землю, в Україні постійно наголошували про необхідність надання Силам оборони сучасних літальних апаратів.

Не треба бути професійним військовим, щоб розуміти: ефективні дії на полі бою будуть лише тоді, коли всі ключові складові діятимуть як єдине ціле. Піхоті, артилерії, розвідці, броньованій техніці, зв'язківцям, прикордонникам, морпіхам та іншим важливим структурним підрозділам наших Сил оборони непросто досягти стовідсоткового успіху без надійної підтримки з неба. Точніше, якби новітня авіація діяла в тандемі з ними усіма, безперечно, успіхів на полях бойових дій в українських захисників було б набагато більше.

Про це неодноразово наголошували і Президент Зеленський, і військові, і всі, чий голос мав певне значення для наших союзників. Проте справа почала зрушувати з мертвої точки далеко після року війни.

Дадуть – не дадуть

Справа йде до того, що ймовірно Україна отримає сучасні літаки. За офіційними повідомленнями, наші пілоти вже почали опановувати цю техніку. А згоду на постачання F-16 нарешті підтвердили Сполучені Штати. 

До прикладу, 18 серпня радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван заявив, що Україні таки нададуть американські винищувачі F-16, але після завершення навчання пілотів. Як повідомило 20 серпня видання BBC, українські пілоти та технічний персонал вже офіційно розпочали вчитися працювати з цими літаками.

Після переговорів зі шведським прем'єром Ульфом Крістерссоном Володимир Зеленський зазначив, що українські льотчики вже розпочали участь в ознайомчому навчанні на шведських винищувачах JAS 39 Gripen, які Київ планує отримати. Попри це, Ульф Крістерссон заявив, що передача Україні шведських винищувачів Gripen поки не планується, оскільки Швеція потребує цих літаків для власної оборони. Адже її заявка на вступ до НАТО ще не завершена. Водночас він не виключив можливість таких поставок у майбутньому. 

А нещодавно Президент України розповів, чи готова Україна прийняти від Фінляндії винищувачі четвертого покоління F-18 Hornet, які там планують вивести з експлуатації. На пресконференції з прем'єром Фінляндії Петтері Орпо в Києві глава держави зазначив, що пріоритетними для України є саме F-16 – через їхню кількість, яка може забезпечити потреби українських Повітряних сил. Однак, за його словами, Україна готова отримувати будь-які типи літаків.

Gripen чи F-16

Американські F-16 та Шведські JAS 39 Gripen – одного класу: легкі однодвигунні літаки четвертого покоління. Умовно однакове бортове оснащення сучасними цифровими системами. Однак Gripen дещо програє за своєю максимальною вагою F-16: 21,7 тонни на противагу 16,5 тонни. Шведський винищувач має на одну точку підвіски більше: десять проти
дев'яти, але при цьому він несе менше бойове навантаження, ніж F-16 – всього 5,3 тонни зброї на 10 підвісках. Gripen новіший за F-16. Його виробництво розпочали у 90-х роках. Водночас льотні характеристики цих літаків фактично однакові. Йдеться передусім про швидкість.

Gripen має важливу перевагу над американським винищувачем. Це – невибагливість до смуг. За доктриною шведських повітряних сил, в умовах війни літаки мають розосереджуватися та базуватися навіть на автошляхах. А також в його конструкції використані технології зниження радіолокаційної помітності. Одна з головних переваг Gripen – дешевизна обслуговування й невибагливість. Цей літак, з одного боку, пристосований для польотів із аеродромів з не найкращими умовами. З іншого – у нього, за оцінками експертів, найкраща економічна ефективність. Вартість льотної години Gripen, за оцінкою Jane's Defense у 2012 році, становила лише 4,7 тисячі доларів. У F-16 – 7 тисяч. Льотна година включає вартість технічного обслуговування і ремонту літака. Крім того, Gripen спочатку створювався як легкий, але все-таки багатоцільовий винищувач, і список озброєнь, які він може застосовувати, включає багато боєприпасів для завдання ударів по наземних цілях.

Чого Gripen бракує, то це перевірки в бойових умовах. На відміну від ветерана F-16, цей літак не брав участі у реальних військових конфліктах.

F-16 спочатку створювався як фронтовий винищувач – він був призначений для повітряних боїв поблизу лінії фронту. Літак випускається з 1974 року, і за час своєї еволюції перетворився з легкого винищувача на повноцінний багатоцільовий літак, здатний виконувати різні місії. Пілоти, які літали на МіГ-29 та F-16, стверджують, що технічно різниця між ними – це як різниця між їздою на автомобілях «Запорожець» та «Ауді».

Загалом, далеко не факт, що Gripen буде жити ще декілька десятків років та отримувати регулярні оновлення. Відносно F-16 цієї загрози немає, бо він точно буде ще експлуатуватися значний час з огляду на кількість машин у строю. Для його виробництва побудували новий завод Lockheed Martin, а також підписали десятирічний контракт на нові літаки за програмою Foreign Military Sale.

Крім того, більшість сусідів України експлуатують чи будуть експлуатувати F-16: Польща та Туреччина – вже, Словаччина та Болгарія – найближчими роками. А загальна кількість операторів F-16 – близько трьох десятків країн.

Попри хороші характеристики шведського літака, важливішими для України лишаються американські винищувачі F-16. Про це заявив секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов:«Пріоритетом для України є F-16, й в цьому є певна логіка, бо ця зброя має дуже потужні можливості для того, щоб ми мали паритет в повітрі зі збройними силами рф. Що стосується літаків Gripen, то вони так само високоякісні, добрі, і ми робимо все для того, щоб бути забезпеченими в повітрі», – розповів Олексій Данілов.

Секретар РНБО зауважив, що прискорене навчання українських пілотів пришвидшить і прибуття до України літаків, які надають нам партнери: «Але є один нюанс: пілоти мають скласти іспити та отримати відповідні сертифікати. Те, що стосується повітря, набагато складніше, важливіше і відповідальніше. Адже коли засоби ураження розміщені на землі – це одне, а коли це повітряне судно – то зовсям інше», – додав він.

Речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат запевняє, що процес навчання українських пілотів на винищувачах F-16 «набрав обертів» та сильно зрушив з місця. Він також додав, що географія держав, які долучаються до авіаційної коаліції, збільшується.

«Авіація може переламати хід цієї війни. Маємо хороші новини, що так звана авіаційна криза прямує до завершення: щонайменше 61 машину класу F-16 має отримати Україна. Це літак з колосальним ракето-бомбовим навантаженням, має високошвидкісну гармату М-61А1, у комплектації якої 511 снарядів. Це зброя, яка може «вполювати» крилаті ракети, 105 показників номенклатури озброєння», – зазначив військовий аналітик Петро Черник в коментарі для
АрміяInform.

«У перспективі Україна може отримати шведський літак Saab JAS 39 Gripen. І це неймовірно хороша машина, в ній є дві переваги над F-16, адже вона розроблялась для того, щоб обслуговуватись практично в польових умовах. Цей літак може злітати з автостради та навіть зі смуги із твердого ґрунту. Gripen дуже невибагливий сам собою, у нього найменший розмах крил з усієї категорії літаків цього класу. Якщо F-16 разом з ракетами на крайніх пілонах має розмах крил у межах 10 метрів, то Gripen – 8,4 метра. І ще останній має такий елемент як ракета класу повітря-повітря  «Метеор», яка може завдавати удару до 300 кілометрів – аналог російської R-37.

Найбільш далекобійна ракета, яка йде в комплектації до F-16, може завдавати ударів до 180 кілометрів, тому додаткові 120 кілометрів – це неймовірно багато. Ескадрилья таких літаків вагомо допомогла би боротися з ворожим Су-34, який скидає важкі бомби. І це покращило б положення наших військових, особливо у частині захисту неба від таких авіаційних комплексів. А збиття Су-34 – це ще й іміджевий надлом для рф, які пишаються цими бомбардувальниками», – зазначив експерт.

 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую