ye-logo.v1.2

Фейки про Олену Зеленську, мобілізацію та теракт у селі Гроза: добірка тижня

Суспільство 2169
Добірка фейків за тиждень
Добірка фейків за тиждень. Фото: kanaldom.tv

Російські пропагандисти активізувались післяч вбивства 50-ти українців в селів Гроза

Російські пропагандисти продовжують активно створювати фейки навколо актуальних та чутливих для українців тем.

Маніпуляція про мобілізацію після 60 років

У анонімних телеграм-каналах поширюють інформацію, що нібито в Україні планують мобілізовувати чоловіків старше 60 років. Про це пишуть анонімні Telegram-канали з посиланням на зареєстрований у Верховній Раді проєкт закону №10084 про внесення змін до частини 2 статті 22 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Насправді, у цьому законопроєкті йдеться про військових з високим рівнем професійної підготовки, яких військово-лікарська комісія визнала придатними за станом здоров'я, пише “Центр стратегічних комунікацій”.

Окрім того, право залишитися в ЗСУ довше за встановлений законом термін буде надано лише тим військовим, хто сам виявить таке бажання.

Водночас законопроєкт, яким зманіпулювали пропагандисти, може збільшити граничний вік перебування на службі, але він не передбачає збільшення віку для мобілізації.

Нагадаємо, що російські пропагандисти постійно намагаються створювати маніпуляції та фейки навколо мобілізації, адже це питання є чутливим для українського суспільства.

Фейки про Олену Зеленську

Відразу кілька фейків цього тижня з'явилось в мережі, які стосуються дружини президента України Олени Зеленської.

Як пише видання “Стоп Фейк”, низка російських медіа слідом за пропагандистськимиTelegram-каналами опублікували новину про те, що у дружини президента України Володимира Зеленського нібито виявили паспорт громадянина РФ. На думку пропагандистів, така «знахідка» з'явилася після обшуку у квартирі Зеленських у Ялті.

 


В дописах пишуть, що нібито паспорт Зеленська отримала в Криму 9 квітня 2014 року.

Насправді цей паспорт — чергова вигадка пропагандистів. На фальшивість документа почали вказувати навіть користувачі одразу після поширення фейку.

Для підробленого паспорта пропагандисти використали неправильний формат фото — овал обличчя повинен становити не менше 70-80% фотографії, рот має бути закритий, а обличчя мати нейтральний вираз. Саме фото було взято з соціальних мереж дружини президента, і було зроблено в 2023 році, а не в 2014 році.



Інший фейк: користувачі соцмереж повідомили про покупки в дорогому ювелірному магазині Нью-Йорка, нібито зроблені дружиною президента України під час візиту до США у вересні 2023 року.

«Поки Володимир Зеленський виступав зі зверненням до Генеральної Асамблеї ООН, просячи допомоги та постачання озброєнь, його дружина закуповувалась у бутиках Нью-Йорка», — написало проросійське медіа.

Як випливає з публікацій, події нібито розгорталися так: 22 вересня Олену Зеленську помітили в ювелірному бутику Cartier на П'ятій авеню в Нью-Йорку. У крамниці дружина президента України в оточенні кількох охоронців купила три ювелірні вироби, серед яких браслет, сережки та кулон. Загальна сума купівлі склала 1110125 доларів. Про це свідчить копія чека із покупками Зеленської, яку демонструють видання.

Втім, як показує аналіз, чек на придбання прикрас із нью-йоркського магазину Cartier на ім'я Олени Зеленської є фальшивкою, купівля не могла бути здійснена дружиною президента України у вказаний час, пише “Стоп Фейк”.

На документі зазначено дату купівлі – 22 вересня 2023 року. Але в цей час подружжя Зеленських уже залишило Нью-Йорк. Ще напередодні, 21 вересня, Олена Зеленська разом із чоловіком брала участь в офіційних заходах у Вашингтоні. Про це свідчать численні фотографії у соцмережах, зроблені у столиці США.

22 вересня з Вашингтону українська делегація прямим рейсом полетіла в Канаду. Олена Зеленська була на борту літака разом із чоловіком.

Російські маніпуляції навколо теракту в селі Гроза

Російські медіа та пропагандисти почали поширювати фейки та маніпуляції відразу біля влучання російської ракети “Іскандер” у сільський магазин в селі Гроза Харківській області, в результаті чого загинули понад 50 осіб.

Сайт “Є” неодноразово писав про подібну тактику росіян, зокрема, після обстрілу торгівельного центру у Кременчуці.

Фактчекерський проєкт “По той бік новин” зібрал російські маніпуляції навколо трагедії. Зокрема, фактчекери зафіксували, що один з телеграм-каналів, який СБУ раніше віднесло до мережі каналів, що контролюються російськими спецслужбами, почав поширювати фейк, що нібито у обстрілі винна Україна.


Пропагандисти також заявили, що президент України вчора був в Іспанії на міжнародному форумі, тому така трагедія привертає до нього увагу. А також повторили свій наратив про те, що «від України всі втомилися і все йде до припинення війни та зменшенню негативу до росії».

Російська «опозиційна» «журналістка» Юлія Латиніна припустила, що, скоріше за все, вдарили по селу Гроза тому, що засікли в одному місці велике скупчення мобільних телефонів.

Латиніна натякає, що це була помилка російських військових, які поминальний обід сприйняли за скупчення українських військових.

У коментарях масово писали про фантастичність її версії.

Крім того, росіянами також масово поширювали версії від того, що нібито це була українська ракета до версії, що росіяни нібито вдарили по зібранню військових.

Центр протидії дезінформації зазначив, що проросійські телеграм-канали поширюють інформацію, нібито удар по кафе у селі Гроза Харківської області завдали українські військові за наказом з Офісу Президента. За інформацією пропагандистів, у цей час там начебто «знаходилися військові ЗСУ, які зібралися на поминки побратима».

“Це цинічний та аморальний фейк, яким роспропаганда користується постійно після терактів проти мирного населення. Ворожі ресурси відпрацьовують схему з перекладання відповідальності за скоєний злочин і таким чином намагаються зіграти на випередження, щоб звинуватити Україну в терактах проти власного цивільного населення”, - зазначили у ЦПД.

За словами речника Харківської обласної прокуратури Дмитра Чубенка, 5 жовтня в селі Гроза був поминальний обід через перепоховання загиблого українського військового. До цього його було поховано у Дніпрі, а родичі бажали перепоховати в селі звідки він родом.

Поховання організовувала сім'я загиблого військового — син та дружина. Син захисника також був військовим. Він разом зі своєю дружиною та матір'ю були в кафе і загинули від влучання ракети.

Фейкові сторінки українських волонтерів

Освітній портал “Нота Єнота” зафіксував, що що у соціальних мережах та на сайтах знайомств створюють фейкові сторінки журналістів, активістів та волонтерів. Для фейкових сторінок використовують світлини та інформацію зі справжніх профілів. У таку ситуацію потрапила продюсерка Ukrainer.



Також про створення фейковиї профілів зі своїм іменем написала львівська волонтерка Марія Кісіль.

Фейкові сторінки українських військових та волонтерів активно створювали росіяни ще з минулого року. Для створення довіри використовували частину фото і відео зі справжніх профілів, після чого могли поширити звичайні російські фейки.

“Загалом такі прийоми можуть використовувати як пропагандисти та російські спецслужби, так і шахраї. Мета - заволодіти певною інформацією, дискредитувати когось, вкинути фейк або видурити гроші, прикриваючись відомими іменами військових чи волонтерів”, - зазначають фактчекери.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую