ye-logo.v1.2

Маніпуляція про встановлення інвалідності та фейк про масовий виїзд медикинь за кордон: добірка тижня

Суспільство 1800
Добірка фейків за тиждень
Добірка фейків за тиждень. Фото: news.pn

Російські пропагандисти використовують нові законопроєкти для створення маніпуляцій.

Російська пропаганда активно намагається використовувати зміни українського законодавства для поширення фейків та маніпуляцій.

Маніпуляція щодо встановлення інвалідності

Видання “Стоп Фейк” виявило маніпуляції російської пропаганди стосовно реформи України щодо проведення експертизи та встановлення інвалідності.

Так, деякі російські медіа поширили інформацію про те, що в Україні нібито збираються «скасувати інвалідність» – вилучивши поняття «інвалід» із законодавства, влада України хоче нібито скоротити соціальні виплати та відправити на фронт якнайбільше людей.

На початку жовтня під час брифінгу в Житомирі за підсумками Конгресу місцевих та регіональних рад за Президента України міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко заявив, що Міністерство охорони здоров'я (МОЗ) підготувало законопроєкт, який змінює методологію встановлення інвалідності та пропонує замінити її на оцінку втрати функціональності. Однак ні про яке скасування «інвалідності» не йдеться – метою міністерства є зміна підходу держави до проведення експертизи та встановлення інвалідності.

«Уряд ухвалив план реформування медико-соціальної експертної комісії (МСЕК). З 2025 року в нас будуть зовсім інші підходи до проведення медико-соціальної експертизи та встановлення інвалідності. Це – глобальна реформа. Вона буде пов'язана з тим, що людина з травмою потрапила на реабілітацію, а звідти завдяки мультидисциплінарній команді через електронні інструменти, у тому числі електронний МСЕК, вона потрапляє у відповідні сфери, щоб повернути її функціональність, втрачену через травму чи хворобу», – заявив Віктор Ляшко.

Міністр охорони здоров'я заявив, що Україна має відмовитися від пострадянської моделі визначення інвалідності, яка надає людині лише «пільги та компенсації». Першим кроком стало ухвалення Міжнародного класифікатора функціонування, обмеження життєдіяльності та здоров'я (МКФ), який допомагає оцінити втрату функціональності людини. Міністр вважає, що завданням держави має стати «повернення людини до економічного стану».

Дарія Сидоренко, виконавчий директор громадського об'єднання «Ліга сильних», яке працює для людей з інвалідністю, у своїй колонці на сайті Укрінформу підтримала спроби Міністерства охорони здоров'я у цій сфері.

«МКФ фокусується не на захворюваннях і травмах, а на наслідках проблем зі здоров'ям. Наприклад, людина не може говорити, бо має фізичні чи інтелектуальні порушення. У цьому випадку українська система фокусується на здоров'ї, встановлює інвалідність та розглядає людину як пацієнта. Але за МКФ, людина – не лише біологічна істота, а й соціальна. Тому допомогу розглядають не лише у контексті лікування чи соціальних виплат, а також у підтримці навчання, працевлаштування та створення можливостей. Україна на законодавчому рівні має розширити бачення інвалідності: це не лише про стан здоров'я людини, а й про те, як вона може жити у соціумі, працювати та бути у суспільстві», – пояснює Дарія Сидоренко.

На думку активістки, перехід від інвалідності до втрати функціональності не означає, що пільги та виплати мають бути скасовані. Навпаки – для людей з інвалідністю мають створити більше можливостей та послуг: доступ до освіти, перекваліфікацію, відновлення працездатності, більше допоміжних засобів реабілітації.

Що ж до заяв про те, що перехід на оцінку втрати функціональності нібито є спробою «відправити на війну якнайбільше людей», то вони безглузді. У коментарі виданню Фокус голова Комітету Верховної Ради з питань здоров'я нації, медичної допомоги та страхування Михайло Радуцький заявив, що заміна поняття «інвалідність» на «втрата функціональності» ніяк не пов'язана з перебігом загальної мобілізації в Україні.

У Міністерстві охорони здоров'я заявляють, що нові зміни почнуть діяти з 2025 року, що також свідчить про те, що реформування МСЕК не пов'язане з мобілізацією.

Пропагандистське відео

У мережі поширюється пропагандистський трейлер до фільму жахів «Воєнком», нібито знятий українською компанією «Студія Квартал 95», пише Центр протидії дезінформації.


Фактчекерами вдалося встановити, що відео було створене росіянами з метою демонізації процесу мобілізації в Україні та залякування чоловіків призовного віку.

Крім того, під час аналізу Центр протидіх дещінформації ідентифікував особу на відео. Ним виявився російський актор Роман Макаров, який проживає в москві.

Фейк про масовий виїзд медикинь з України

Пропагандистські телеграм-канали поширюють інформацію, нібито за даними Державної служби статистики України (Держстат) більш ніж 25 тисяч жінок з медичною освітою виїхали з України протягом двох останніх тижнів. Вони пов'язують це з новою обов'язковою вимогою для медичних працівників та фармацевтів стати на військовий облік. Також пишуть про те, що через взяття на облік жінкам-медикам закриють виїзд за кордон.

Як вияснили журналісти видання “Вокс Чек”, Держстат не веде та не публікує відповідну статистику.

В Україні на державному рівні відслідковують міграційний рух населення за кількома показниками: кількість прибулих та вибулих осіб та відповідні коефіцієнти прибуття та вибуття. Показники щодо кількості формуються щомісячно та щорічно, а не щотижнево. Ба більше, інформація щодо професії прибулих та вибулих теж не збирається. Дані класифікують за типом місцевості, статтю, віком, громадянством, країнами в'їзду/виїзду, країнами народження мігрантів. Крім того, міграційна статистика на сайті Держстату не оновлювалася з січня 2022 року через воєнний стан.
Також статистику щодо міграційного руху населення публікує Державна міграційна служба України (ДМСУ). Утім, цей державний орган подає інформацію щоквартально. Розподілу мігрантів по професіям у цих даних теж немає. Станом на жовтень 2023 року на сайті ДМСУ можна ознайомитись з даними за перші 3 місяці 2023 року. В інших джерелах інформації про 25 тисяч жінок, що виїхали з України за 2 тижні, теж немає.

Із 1 жовтня 2023 року жінки-медики та жінки-фармацевти справді мають стати на військовий облік за наказом Міністерства оборони України. Загалом відповідна норма передбачена ЗУ «Про військовий обов'язок та військову службу» від 1992 року. Як пояснюють у Міністерстві охорони здоров'я України, через недосконалу роботу норми не всі жінки-медики та фармацевтки свого часу стали на військовий облік. Загалом більшість жінок-медиків та жінок-фармацевтів вже перебуває на військовому обліку.

Постановка на військовий облік не означає мобілізацію чи встановлення обмежень на виїзд за кордон. Міністерство охорони здоров'я наголошує, що облік необхідний лише для узагальнення даних про наявний резерв медиків в країні. Тим не менш, у воєнний час жінок, що перебувають на військовому обліку, можуть призвати на військову службу чи залучити для виконання робіт із забезпечення оборони держави.

Аби стати на військовий облік, жінки з медичною або фармацевтичною спеціальністю матимуть 3 роки — до 31 грудня 2026 року. До того часу влаштуватись на роботу також можна буде без військового квитка. Натомість жінки, які навчаються на медичних або фармацевтичних спеціальностях, ставляться на військовий облік одразу по закінченню навчання.

Виїзд жінок за кордон необмежений, незалежно від їхньої професії чи перебування на військовому обліку.

Раніше російська пропаганда поширювала фейки про нібито заборону виїзду з країни підлітків.

Російська вірусна реклама зі збору даних

Фактчекерський проєкт “По той бік новин” розібрав російську вірусну кампанію зі збору додаткової інформації про українських військовополонених. Росіяни створюють десятки телеграм-каналів, фейсбук-сторінок, де відслідковують коментарі українців: хто з ким служив, дані про родинні зв'язки. Потім вербують близьких українських воїнів, шантажуючи їх, що завдадуть йому шкоди.


Раніше сайт “Є” вже писав, що росіяни створюють анонімні сайти для збору даних українських військових і ось нова технологія.

Ось приклад.

«Молться людоньки…Не полінуйтеся та зробть вд себе пост, щоб усм нагадати- мовчання вбиває. Щойно повдомuли про нових nолонених. Вд посту залежить життя наших захисникв. Хлопц в полоні жив ..можливо хтось впзнає рдних. Фото хлопців в першому коментарі», — йдеться у дописі пропагандистів.

Він зібрав шалені 32 тисячі поширень, 9 тисяч уподобань та понад 1200 жалісливих коментарів. 

Фактчекери вияснили, що вперше допис зробили на сторінці «Інформаційна зона», яка позиціонує себе як «Телепередача». Адмініструють сторінку шестеро людей: два з Вірменії, один з Нідерландів, місцезнаходження трьох приховано менеджерами сторінки. Фактчекери вважають, що вони можуть бути з росії.

Попри те, що останнім часом російські пропагандисти активно просувають свої ворожі наративи через офіційну рекламу в Facebook.

Майже синхронно допис поширюють з інших сторінок, де для поширення вже використовується реклама.

“Цікаво, що на сторінці є активні відгуки про неї: відвідувач Микола Кузанов не рекомендує сторінку, мотивуючи це тим, що там «одна реклама. інформації- нуль, тільки реклама. нікому не потрібна”, - зазначають фактчекери.

Далі допис починають поширювати інші сторінки, наприклад, «Бомба 2», яка ідентифікує себе як «сайт розваг».
На відміну від двох попередніх ця сторінка має особливу обкладинку — напис «Украіна сєйчас» на жовтому тлі.
Усі три сторінки мають схожий контент та просувають анонімні сайти, куди вони через свої пости перетягують мільйонну авдиторію.

У своїх дописах кремлівські посіпаки підміняють кириличні букви на візуально подібні латинські: E, u, p, o, i, c, y, x, a. Літеру «о», також змінюють на «0» — нуль.

“Заморочуються вони так не дарма. Це спосіб втекти від алгоритмів пошукових систем, які можуть блокувати фейкові новини”, - зазначили фактчекери.

Крім того, світлини, які використані в пропагандистських дописах, зроблені ще на початку війни (не повномасштабного вторгнення, а саме війни — в серпні 2014 року). На ньому дійсно зображені українські військовополонені, яких окупанти примусили прибирати захоплене росією місто Сніжне. Це фото доволі популярне і навіть українські медіа використовують його у якості ілюстративного фото для текстів про війну.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую