ye-logo.v1.2

Фейкові акаунти та документи: нова підбірка дезінформації за тиждень

Суспільство 1834
Роспропаганда поширює фейкові накази
Роспропаганда поширює фейкові накази. Фото: mon.gov.ua

Російські пропагандисти створюють фейкові сторінки українського військового командування.

Основна увага російських пропагандистів продовжує приділятись військовим та питанням мобілізації.

Фейк про новий законопроєкт

Російські пропагандистські Telegram-канали, а також деякі ЗМІ поширили дезінформацію про те, що в Україні нібито хочуть заборонити виїзд із країни неповнолітнім громадянам чоловічої статі віком від 16 до 18 років, пише видання “Стоп Фейк”.


Приклад маніпуляції

В деяких медіа взагалі заявили, що до таких «жорстких заходів» Верховна Рада України готова вдатися нібито через страх, що «під час поголовної мобілізації в країні скоро фізично закінчаться дорослі чоловіки». Але це фейк.

У публікаціях згадується, що відповідний законопроект, який забороняє виїзд із країни підліткам, нібито був зареєстрований у Верховній Раді України. Йдеться про «Проект Закону про внесення змін до Цивільного кодексу України про захист прав дітей при тимчасовому виїзді за межі України» №9480, зареєстрований 11 липня 2023 року. Однак про жодну заборону виїзду з країни підліткам у ній не йдеться. Метою даного законопроекту є захист прав дітей, які виїжджають за межі України, у тому числі дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Справа в тому, що існуючі норми українського законодавства дозволяють самостійний виїзд дітей з 16 років, а в країнах ЄС такі діти вважаються дітьми без супроводу, і вони не можуть вільно пересуватися країнами ЄС без законного представника. Автори законопроекту також звертають увагу на те, що невирішеним на сьогоднішній день також залишається питання тимчасового виїзду за межі України дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, обов'язок утримання та виховання яких покладено на державу.

Завданням цього законопроекту є уніфікація українського законодавства із законодавством країн Європейського Союзу. Зокрема, парламентарі пропонують дозволити підліткам віком від 16 до 18 року перетинати кордон лише у супроводі одного з батьків та за згодою іншого; у супроводі довіреної особи; або, якщо йдеться про дитину-сироту або дитину, позбавлену батьківського піклування, – з дозволу органу опіки та піклування, який надаватиметься у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів.

Тобто ні про яку повну заборону залишати Україну не йдеться. Парламентарі пропонують обмежити лише самостійний виїзд підлітків за кордон – який викликає занепокоєння у соціальних службах країн ЄС. Більше того, заява пропагандистів про те, що цей законопроект поширюється виключно на представників чоловічої статі віком від 16 до 18 років, також є неправдою. У разі, якщо цей законопроект буде затверджено, ухвалені норми поширюватимуться на всіх дітей без винятку.

Черговий фейковий документ

Майже щотижня російські пропагандисти, особливо в анонімних телеграм-каналах, поширюють світлини фейкових документів, які видають за справжні.

Раніше сайт “Є” писав про поширення фейкового документу, згідно з яким у нібито дозволили розстрілювати військових дезертирів.


І ось чергова дезінформація. Анонінмні телеграм-канали поширюють фото фейкового наказу нібито командира військової частини А-7053 (124 ОБрТрО). У так званому документі командир забороняє видавати боєприпаси новоприбулим мобілізованим через випадки суїциду, які начебто почастішали, пише Центр протидії дезінформації.

“Насправді такого наказу не існує. Документ, який поширюють ворожі ресурси, є фейковим, про що свідчать помилки у тексті та печатка, яка була додана за допомогою фоторедактора. Мета цього фейку – дискредитувати бригаду, її командування, деморалізувати українських військових та знизити їхній бойовий дух”, - відзначають фактчекери ЦПД.

Фейк про Ліну Костенко

Нещодавно в багатьох регіональних медіа з'явилась новина, що нібито відома письменниця Ліна Костенко “назвала фестиваль, який нещодавно відбувся у Львові сатаністичним”. Фактчекери порталу “По той бік новин” розібрали цей фейк.

При цьому всі ЗМІ посилаються на «відповідний допис на Facebook-сторінці письменниці». Але у поетеси Ліни Костенко немає облікових записів у соціальних мережах. Усі сторінки та групи під її іменем — створені або її прихильниками, або ж людьми, які намагаються нажитися на її популярності.

Тож, Ліна Костенко ніколи не заявляла такого і не писала. А згадана Facebook-сторінка не має до неї прямого відношення. Сторінку створили прихильники поетеси.

Допис, на який посилаються видання, дійсно був опублікований на сторінці «Ліна Костенко» у фейсбуці, який має 825 тисяч підписників. Проте зараз його там уже немає. Натомість опубліковане спростування:

«Пост про Андрія Садового і фестиваль Faine Misto festival опублікований випадково (особиста думка однієї із адмінок) і ніякого відношення до Ліни Костенко та цієї фан-сторінки не мають! Адмінка буде видалена за зловживання і перекручування інформації», - йдеться у дописі-спростуванні.

Минулого року ця сторінка вже публікувала фейкову інформацію, буцімто «Ліна Костенко запропонувала нові назви для “російських” станцій метро Києва».

У 2019 році Ліні Костенко також приписували наклепницький вірш, в якому вона начебто славила митрополита Онуфрія та «єдино правильну церкву», тобто — рпц. Усе це масово поширювали через вайбер та інші месенджери й балачки. Але вірш виявився фейком. Вона ніколи такого не писала і не казала.

Фейкові сторінки військового командування

В соціальних мережах шириться інформація про нібито офіційні сторінки та канали оперативного командування «Південь» в Telegram, Instagram, YouTube, TikTok.



Ось приклад такої фейкової сторінки, на яку пресслужба ОК “Південь” закликає скаржитись.

“Офіційно повідомляємо, що це фейкові акаунти з підлаштуванням під авторитетне джерело. Наповнення цих ресурсів не має нічого спільного з достовірною інформацією, яку оперативне командування «Південь» розміщує на справжніх верифікованих сторінках та каналах.

Недоброчесні користувачі намагаються назбирати «лайків» без напруження, суто відловлюючи споживача на емблему, як візуалізацію.

Будьте уважні і не дозволяйте шахраям вас дурити!”, - йдеться у повідомленні пресслужби.
Також представники пресслужби надали контакти справжніх акаунтів, де розміщують новини, матеріали, фото, відео, жарти, пісні і, навіть, мультфільми.

Facebook - https://www.facebook.com/OperationalCommandSouth
YouTube - https://www.youtube.com/channel/UCuBTBPOM7jHzP6F_9_zIgnA/videos
Telegram - https://t.me/SJTF_Odesa

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую