ye-logo.v1.2

Повертаються штрафи та пеня за несплату комунальних послуг: як та кому нараховуватимуть

Суспільство 1672
Із січня 2024 року повернулися штрафи та пені за несвоєчасну оплату комунальних послуг
Із січня 2024 року повернулися штрафи та пені за несвоєчасну оплату комунальних послуг. Фото: ілюстративне з мережі

Також постачальники житлово-комунальних послуг можуть відключати абонентів у разі заборгованості.

Кабінет міністрів України скасував дію мораторію на припинення житлово-комунальних послуг, нарахування штрафів, пені і стягнення заборгованості за комунальні послуги з населення. Нагадаємо, що він діяв з березня 2022 року.

Відтепер, з 1 січня поточного року, за несвоєчасну оплату за спожиту воду, газ, електроенергію, опалення та інші комунальні послуги, постачальники можуть нараховувати штрафи та пеню, а також відключати боржників від мереж.

Як зазначають фахівці Безоплатної правничої допомоги, нововведення стосуватимуться не всіх. Пеня та штрафи за несплату житлово-комунальних послуг не нараховуватимуться, якщо:

  • житло в окупації чи там, де тривають бойові дії. Наразі це деякі громади п'яти областей України – Дніпропетровської, Донецької, Миколаївської, Сумської та Херсонської;
  • житло зруйноване чи пошкоджене. Проте в цьому випадку необхідно звернутися до надавача послуг і належним чином повідомити про це;
  • ніхто не живе в житлі понад 30 днів. Так само про це необхідно повідомити: написати заяву та надати документальне підтвердження своєї відсутності в електронній або паперовій формі. Це можуть бути довідки з місця тимчасового проживання, роботи, лікування, навчання, проходження військової служби (у тому числі отримані в іноземній державі) та інші документи. Юристи зазначають, що таке підтвердження необхідно оновлювати кожних шість місяців. Однак за опалення в цій ситуації все одно платити потрібно.

Фахівці додають, що вже зараз є потреба дізнатися, чи маєте ви заборгованість. Для цього необхідно звернутися до постачальника послуг через будь-який зручний для вас спосіб. Ви також можете скористатися своїм правом та укласти з надавачем послуг договір реструктуризації, який надасть вам можливість щомісячно частками виплачувати свою заборгованість.

У коментарі для сайту «Є ye.ua» в колцентрі Хмельницької філії «Газмережі» розповіли, що кошти за спожитий газ необхідно сплачувати до 25 числа щомісячно. Проте за протермінований платіж споживача не відключать від мережі. Підставою для цього кроку є наявність великої заборгованості, коли послуги не оплачувалися впродовж багатьох місяців. Тільки така ситуація надає змогу надавачу послуг звернутися з позовом до суду та примусово стягнути заборговані кошти з абонента.

Штрафи та пені для споживачів електроенергії нараховувати не будуть, про це в коментарі для місцевого телеканалу розповів директор «Хмельницькенергозбут» Олег Іванюк. Також у відомстві не зацікавлені в процесах відключення абонентів, тому просять погасити існуючі борги за спожиту електроенергію. В першу чергу, за словами Олега Іванюка, звернуть увагу на тих, в кого є велика заборгованість або не було оплати по рахунку кілька місяців поспіль.

«Зазвичай, якщо сума боргу не перевищує декілька тисяч гривень, ми не заключаємо договір реструктуризації, - бувають різні індивідуальні моменти, наприклад, малозабезпечені родини. Договір на погашення боргів насамперед стосується тих, хто має заборгованість у декілька тисяч гривень, а то і сотень – такі споживачі у нас також є. Ми повідомляємо про відключення за 10 днів, втім зацікавленні цього не робити: пропонуємо свідомо почати платити за спожиту послугу, обравши для себе прийнятний варіант», - зазначив Олег Іванюк.

А що ж до пені? Правила щодо її нарахування не змінилися, проте у разі боргу необхідно уточнити у постачальника послуг, чи буде він її запроваджувати у себе. Cтавка пені становить 0,01% від суми боргу за кожен протермінований день оплати. Розмір пені можна вирахувати самостійно або скористатися інтернет-ресурсом

Читайте також: «Кіборги» з Хмельниччини, які полягли у бою за Донецький аеропорт

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую