ye-logo.v1.2

Трактор випадково зачепив древню плиту: під нею виявилося унікальне поховання, датоване третім тисячоліттям до нашої ери

Суспільство 4773
Фото: автора

Місцина, де було зроблене археологічне відкриття, розкинулася на картопляному полі, між Старою Синявою і селом Ілятка.

Похилий пагорб впирається у берег невеликої річки Іква. Поле навесні засадили картоплею, а наприкінці вересня збирали врожай. Тракторист відчув, що копач натрапив на щось тверде. Аби не зламати техніку, чоловік зупинився. Виявилося, метал зачепив чималий камінь. При спробі його витягнути з'ясувалося, що це плита-обеліск.
«Наш народ одразу думає, що там мають бути горщики з золотом, - розповідає завідуючий Хмельницьким відділом державного підприємства «Охоронна археологічна служба України» Подільська археологія Володимир Захар'єв. - Тому давай відкопувати. Натрапили на ще одну плиту. Під нею виявили кістяки. Були думки, що це поховання жертв НКВД”.
Невідомо, чим би все скінчилося, якби про знахідку не дізнався підприємець, котрому належало поле. Олег Луцький викликав археологів.
«Це досить дивне поховання, - каже Володимир Захар'єв. - За залишками кераміки, прикрашеної візерунками, зробленими в техніці риб'ячої луски, можна твердити, що це поховання часів культури кулястих амфор. На користь цієї теорії свідчить і пряжка до пояс, зроблена з кісток. Вважається, що ці племена скотарів прийшли з території нинішньої півночі Німеччини. 4,5 тисячі років тому води жили з пізніми трипільцями. Були досить майстерними. Їхня кераміка завтовшки не перевищує півсантиметра».
Під плитою виявили один скелет. Під іншою лежав другий кістяк. Найбільшу плиту доводилося піднімати краном. Під нею археолог виявив п'ять скелетів.
«Поховання культури кулястих амфор на Хмельниччині досить рідкісні, - продовжує Володимир Захар'єв. - Однак донині усі відомі поховання були знайдені у камінних саркофагах. І жодного разу - під плитами. З упевненістю можна твердити, що це братська могила. Велика плита лежала на колодах. Схоже, спочатку ховали одних, а коли хтось помирав, плиту відтягували і знову клали небіжчика. Але подібні звичаї не притаманні культурі кулястих амфор. Тож таємниця цього поховання поки що не розкрита»
Про особливості тодішнього життя і, водночас, високу розвиненість представників цієї культури говорить перелом ноги, виявлений у одного зі скелетів. На правій гомілковій кістці був наріст, що свідчило про перелом. Але травму людина дістала за життя. Наріст свідчить, що представник культури кулястих амфор ще довгий час жив після травми. Без медичної допомоги це було б неможливо. У іншого скелета був травмований череп. Схоже на удар булавою. Кістки зрослися. Це є свідченням того, що людина одразу не померла. Тож цей факт свідчить про постійні збройні конфлікти.
«Важко судити, але, на мою думку, з семи скелетів троє належать літнім людям, - каже Володимир Захар'єв. - З упевненістю можу сказати: у похованні щонайменше одна жінка. На рахунок іншого скелета можу помилятися. У могилі знайдено кераміку з глиняного горщика і глибокої миски. То ж маємо все зафіксувати, кістки віддати на аналіз антропологам .І радіологічний аналіз виявить точну дату поховання».

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую