ye-logo.v1.2

Пенсіонерів від безгрошів’я рятують класика та детективи

Суспільство 2049
Фото: Євгеній ДОРОФЄЄВ

«Телеграф» довідався, що за книги видатних прозаїків та поетів необов’язково викладати великі гроші. В Хмельницькому є місця, де літературу можна придбати майже за безцінь.

Звісно, що книги не нові, а переважно радянської епохи. Проте, в останньому, впевнені букіністи, уся принадність
Неофіційна книжкова «барахолка».
Базарчик, що розмістився на центральній алеї парку імені Івана Франка в народі вже давно охрестили «книжковий блошиний ринок». Працює ринок ось вже багато років лише по неділях у будь-яку погоду. Свій нехитрий товар, а це все, що можна продати з домашнього начиння, продавці розкладають просто на асфальті та лавочках. Хоча, як згадують самі сторожили ринку, на початку 1990-х, коли країна відчувала дефіцит у всьому, ринок спеціалізувався майже виключно на продажі літератури. І не лише нової, що до нас везли з Росії та славнозвісної «Петрівці» у Києві. Ті, хто приходив сюди продавати, виставляли на огляд книги, періодику, грамплатівки з власної домашньої колекції, щоб трохи заробити на прожиття. Були і ті, хто поміж друкованої продукції почав, через нужденність виносити й речі домашнього вжитку (кришталь, порцеляну тощо) та техніку. Одним словом, дуже скоро «барахолка» перетворилася на улюблене місце тусовки колекціонерів антикваріату, філателістів, букіністів, нумізматів та інших колекціонерів старовини. «Щоправда, зараз вибір літератури на ринку невеликий, - ділиться постійний клієнт «недільного» ринку Олег. – Це раніше за безцінь тут можна було купити рідкісні радянські книги на кшталт академічної збірки творів Пушкіна за 1950-ті роки, куди навіть входили матерні вірші видатного поета чи, скажімо, Велику радянську енциклопедію. Ці рідкісні книги тут продавали за копійки. Часто безвихіддю людей, котрі тут приторговували, а це була переважно інтелігенція, користувалися колекціонери, частенько не доплачуючи і половини реальної вартості цих речей, перепродуючи їх у кілька разів дорожче у великих містах».
Хоча і сьогодні на ринку ми відшукали декілька точок з продажу радянської літератури. Тематика найрізноманітніша – починаючи від енциклопедії грибника, закінчуючи методами гри на шестиструнній гітарі. «Ця енциклопедія радянського побуту прослужила мені довгу службу, – каже скромна пенсіонерка, демонструючи видання 1974 року . – Навіть деякі поради пам’ятаю напам'ять. Зараз вирішила книгу продати, бо живу одна, вона мені непотрібен, а до пенсії копійка не завадить. Прошу 30 гривень. Я лише періодично сюди виходжу, щоб до пенсії «заробити» чи продати якусь мені вже непотрібну річ. А для когось торгівля тут перетворилася на справжній бізнес».
Класика завжди в ціні
«В основному, до мене на точку приносять книги люди похилого віку, - каже Володимир, котрий займається продажем радянської літератури в районі залізничного вокзалу (перед входом на місцевий речовий ринок). – Переважно – це вдови військових з мікрорайону Ракове та Дубове, яким просто не вистачає грошей на прожиття». Продавець каже, що будь-яку книгу на реалізацію не візьме, але каже, що при бажанні на кожний товар покупця знайде. «Буває, що інколи літературу, яку мені приносять залишаю собі, – ділиться чоловік, тримаючи в руках чергову книгу радянського видавництва, – вже стільки за ці роки, поки тут торгую, перечитав, що й не розповіси. Ось і ці книги, що лежать на розкладці, всі мною перечитані. Пан Володимир зізнається, що до кризи торгівля радянськими книгами була жвавішою та останнім часом виторг вже не той. «Основна перевага мого товару – це його дешевизна, – пояснює продавець. – Якщо в середньому нова книга у магазині коштуватиме 50 гривень, то у мене 20 – 30. До того ж, якість радянської літератури з сучасною не порівняти». Основними клієнтами книжкової розкладки біля вокзалу є люди середнього та старшого віку. Молоді, каже продавець, дуже мало, а якщо і є, то це переважно дівчата. «Хлопців більше цікавлять детективи та історичні романи. Серед авторів-фаворитів Чейз, Артур Конан Дойл, Артур Хейлі, Цвейг. І, звісно, користується попитом класика. Не буду казати, що всі питають у мене твори Шевченка чи Лермонтова, та Пушкіна чи Руставелі інколи купують», - констатує чоловік. До речі, особливо рідкісних радянських книг на розкладці ми не побачили. Хіба що курс з крою та шиття початку 1950-х років.
 Між іншим, у обласному центрі ми знайшло ще дві точки, де можна придбати б/в літературу. Одна на алейці, як йти до центрального продовольчого ринку, де серед любовних романів у потертих обкладинках ми знайшли кілька радянських книг про лікарські рослини. Ще одна – знаходиться на вулиці Вайсера навпроти торговельного центру «ЛМ».

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую