ye-logo.v1.2

Місцеві вибори 2020: як заповнити бюлетень

Вибори 6095
Цьогорічні місцеві вибори заплановані на 25 жовтня
Цьогорічні місцеві вибори заплановані на 25 жовтня. Фото: ілюстративне з архіву редакції

Виборці на Хмельниччині у день голосування отримають по чотири бюлетені.

В Україні 25 жовтня проходитимуть вибори депутатів місцевих рад, а також сільських, селищних і міських голів. Однак вони будуть відрізнятися від попередніх волевиявлень. На це вплинули адміністративно-територіальна реформа та зміни до виборчого законодавства. Наприклад, більшість українців отримає одразу чотири бюлетені. Вони матимуть новий вигляд і тому людям потрібно розібратися, які саме варто ставити позначки. Кореспонденти сайту «Є» дізналися про особливості цьогорічних виборів, як не заплутатися у бюлетенях і які карантинні правила діятимуть на виборчих дільницях.

Скільки бюлетенів має отримати кожен виборець?

За словами громадського омбудсмена із захисту виборчих прав громадянської мережі ОПОРА у Хмельницькій області Володимира Гарієвського, в усіх населених пунктах Хмельницької області виборці отримають по чотири бюлетені. Найперше усі голосуватимуть за депутатів обласної ради. За іншим бюлетенем — за депутатів районної ради: Шепетівської, Хмельницької або Кам’янець-Подільської. У кожному населеному пункті подоляни обиратимуть його голову, а також депутатів своєї громади: міської, сільської чи селищної.

«Багато людей вперше зіткнуться з такою великою кількістю бюлетенів. Тому потрібно бути уважним, щоб не заплутатися, — каже Володимир Гарієвський. — Наприклад, жителі Хмельницького, вперше обиратимуть депутатів до районної ради».

Голосування до місцевих рад: як правильно розставляти позначки у нових бюлетенях

Володимир Гарієвський розповів, що нинішні місцеві вибори будуть проходити за відкритими списками. У лівій частині бюлетеня буде розміщено список партій до місцевих рад, а напроти них, з правого боку, список кандидатів у депутати від цієї політичної сили. Відповідно буде дві клітинки для позначок.

«Спершу потрібно проголосувати за партію. Це обов’язково. Для цього у першому квадраті виборець має поставити «плюс», «галочку» чи іншу позначку, — каже громадський омбудсмен. — У наступній клітинці за трафаретом потрібно поставити порядковий номер кандидата від цієї партії. Це є необов’язковим, але бажаним».

Згідно зі статтею 248 чинного Виборчого кодексу України, якщо виборець у квадраті з трафаретом для написання номера кандидата зробив позначку не по трафарету, але з якої можливо встановити дійсне волевиявлення, вважається, що громадянин підтримує кандидата зі зазначеним номером. Якщо ж людина поставила номер кандидата у графі партії, то вважається, що виборець підтримав весь партійний список без надання переваги її конкретному представнику.

Типовий зразок нового бюлетеня, де з лівого боку розміщено список партій, а навпроти — перелік їх представників. Ілюстрація: громадянської мережі

Типовий зразок нового бюлетеня, де з лівого боку розміщено список партій, а навпроти — перелік їх представників. Ілюстрація: громадянської мережі ОПОРА

Але Володимир Гарієвський рекомендує все ж писати за трафаретом «індексні» цифри, тобто такі як на поштівках. Так виникне менше суперечностей та незручностей для комісій під час підрахунку голосів.

«Якщо цифра буде нанесена не за трафаретом, а у довільному вигляді, члени виборчої комісії будуть змушені голосувати, чи можна зрозуміти волевиявлення виборця», — пояснив представник громадянської мережі ОПОРА.

Також Володимир Гарієвський додав, що виключенням з цього правила є вибори депутатів до місцевих рад населених пунктів, де кількість виборців (не плутати зі загальною кількістю населення — авт.), менша за 10 тисяч людей. Там голосування проходитиме за бюлетенями старої форми, а не за партійним принципом. Тобто буде лише перелік прізвищ депутатів.

Чи можуть прийти на виборчу дільницю хворі на коронавірус: про голосування в умовах карантину

Кабмін 22 липня прийняв постанову, в якій визначив правила проведення місцевих виборів в умовах карантину. Згідно з її текстом, громадяни зобов’язані перебувати всередині приміщення виборчої дільниці у захисній масці або респіраторі. Їх можна тимчасово зняти лише на прохання представника комісії для встановлення особи громадянина.
На вході до дільниці потрібно продезінфікувати руки. Там же у людей вимірюватимуть температуру тіла й опитуватимуть на наявність симптомів коронавірусу. Якщо у виборця буде виявлено ознаки хвороби, він має голосувати у відокремленій кабінці.

Для людей, які підлягають під самоізоляцію, урядовці рекомендують голосувати за місцем свого перебування. Для цього виборець має не пізніше 20-ї години останньої п’ятниці (мається на увазі 23 жовтня — авт.) перед днем виборів подати відповідну заяву в дільничну виборчу комісію. До неї необхідно додати медичну довідку про стан здоров’я. Однак ніякої заборони для такої людини приходити на виборчу комісію не існує.

«Такій людині ніхто не може заборонити прийти на виборчу дільницю. Навіть, якщо громадянин хворий на коронавірус. Це його Конституційне право», — пояснив Володимир Гарієвський.

Також він додав, що на виборчу дільниці громадянам краще приходити з власними ручками. Це пояснюється дією карантину. Крім того, використання власної ручки унеможливить можливі фальсифікації, адже в іноді траплялися випадки з чорнилами, які зникають. До дільниці також не рекомендують брати зі собою дітей.

Позитиви та негативи нової системи проведення місцевих виборів

Володимир Гарієвський вважає, що запровадження нового механізму проведення місцевих виборів сповільнить підрахунок бюлетенів. Бюлетенів багато, а їх оновлена форма може викликати суперечки між членами комісій. Проте оновлені місцеві вибори запроваджують інструмент прямої демократії.

«Виборці напряму визначатимуть, хто стане депутатом, а не партії. Однак кандидати мають досить високий бар’єр для того, щоб рухатися вверх по списку. Він становить 25 відсотків виборчої квоти. Остаточну оцінку цьому доволі спірному питанню можна буде дати вже після завершення виборів, коли ми побачимо, чи спрацював механізм прямої демократії», — зазначив громадський омбудсмен із захисту виборчих прав громадянської мережі ОПОРА у Хмельницькій області.

Аналітик громадського руху «Чесно» Олег Черненко переконаний, що нинішні відкриті списки не зовсім «відкритті». Він пояснює це високим бар’єром у 25 відсотків, який дає більше впливу для політичних партій. Також нинішня виборча система має й інші недоліки.

«Для мене найбільшим недоліком є те, що кандидати у міські голови не зобов’язані подавати свої програми. Тобто ми наймаємо топменеджерів, які не зрозуміло що мають робити, — пояснює Олег Черненко. — Крім того, виборчим комісіям буде досить складно підрахувати кість бюлетенів. Мій прогноз — рахуватимуть понад добу. Не готові до нового формату бюлетенів і самі виборці».

Читайте також: Вибори 2020 у Хмельницькому: 12 партій та 5 претендентів на посаду міського голови

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую