ye-logo.v1.2

Цукерки — на свято, суп та каша — на щодень

Здоров'я 11532
Фото: Інна

Близько 15 відсотків школярів мають зайву вагу. Міські діти частіше страждають на ожиріння

По-перше, міські діти більше мають спокус: на кожному кроці розташовані магазини, кіоски з різною «смакотою» – булочками, цукерками, пиріжками, кока-колою чи хот-догами. А сільським дітям легше дістати яблуко, сливку чи вишню. Так само й щодо фізичної активності: у містах ще потрібно йти у спортзал чи басейн, а у селі природні простори дозволяють ганяти м’яча, кататися на лижах чи санчатах або ж плавати у ставку.
Визначити, чи має дитина зайву вагу, може тільки лікар
Адже все залежить від зросту, віку, статі. Відповідно до цього за певною формулою визначається індекс маси тіла. І зробити це може тільки лікар. Але батьків мають насторожити деякі моменти. По-перше, дитина пізно ввечері хоче їсти і взагалі має підвищений апетит. По-друге: дитина різко набрала вагу. Щоправда, причиною зайвої ваги може бути банальне переїдання, особливо якщо ви чи дідусі-бабусі намагаєтеся постійно годувати дитину, вважаючи, що здорова дитина має бути повною. Але не забувайте, що дитина звикає до великої кількості їжі, її шлунок розтягується, і вона не контролюватиме себе. З п’яти до десяти років важливо навчити дитину правильно харчуватися. А якщо ви помітили, що дитина набирає у вазі, зверніться до педіатра. Найвірогідніше, їй потрібна ще й консультація дитячого ендокринолога, адже зайва вага може свідчити про цукровий діабет. Від зайвої ваги страждає серцево-судинна, дихальна системи. Крім того, повна дитина починає комплексувати з приводу свого зовнішнього вигляду, особливо якщо сусіди чи однокласники насміхаються. Тому батькам потрібно допомогти дитині повернути привабливий вигляд і позбутися хвороб. Однак, схуднути підлітку досить важко. І тут є два головні правила: організувати правильне харчування та забезпечити достатню фізичну активність.
Школяр має їсти не менше чотирьох разів на день
Сніданок для школяра — обов’язковий. На сніданок можна приготувати м’ясо, яйце, домашній сир, і аж ніяк не печиво чи бутерброд з чаєм (такий сніданок не забезпечує відчуття ситості, через годину-дві дитина знову хоче їсти, і знову ж купує те саме печиво, таким чином набираючи зайву вагу). З собою до школи краще дати дитині фрукти, овочі. Якщо у школі немає їдальні, то до портфеля можна покласти і бутерброд. Обід має бути повноцінним: суп чи борщ, м’ясо або риба з гарніром. Не можна повністю виключати з раціону солодощі, але їх вживання потрібно обмежити. Шоколад, тістечка можна дозволити на свята, у будні ж краще купити дитині іриски, карамельки, мармелад, просте печиво (типу «Марія», «Зоологічне»). І у жодному разі не перетворювати на свято кожен день.
Школярі повинні харчуватися не менше чотирьох разів на день, а то й п’ять. У холодильнику завжди має бути суп, каша, взагалі – домашня їжа, а не ковбаса, сир, майонез та батон. Тим, хто має зайву вагу, бажано після 19.00 не їсти. Таким дітям варто влаштовувати розвантажувальні дні. Однак, це можна робити тільки під контролем лікаря.
Дев’ять порад батькам
* Будьте прикладом у харчуванні для своєї дитини.
* Відвідуйте разом з дитиною продуктовий магазин, обговорюйте меню, для якого купуєте продукти.
* Проявляйте на кухні творчість.
* Пропонуйте усім членам родини однакову їжу.
* Заохочуйте дітей увагою, а не солодощами.
* Спілкуйтеся за обіднім столом, вимкніть телевізор та не відповідайте на телефонні дзвінки.
* Прислухайтеся до дитини та дайте їй можливість вибору у їжі.
* Заохочуйте фізичну активність.
* У вихідні вийдіть з дитиною не «на піцу», а прогуляйтеся парком, краще вгостіть дитину морозивом, соком.
Харчування «за світлофором»
Медики використовують цей термін, аби звичайній людині легше було зорієнтуватися, як обрати «правильні» продукти. Орієнтиром якраз може стати колір. Наприклад, червоні продукти мають вживатися у мінімальній кількості, оскільки вони містять насичені жири, прості вуглеводи і містять невелику кількість харчових волокон. Жовті продукти мають вживатися у помірній кількості. А от зелені продукти – саме те, що треба: вони містять велику кількість харчових волокон та мінімально насичені жирами.
Щодо розміру порції, то допоможуть у цьому... ваші руки. Наприклад, оптимальну порцію овочів можна визначити так: вибирайте стільки, скільки зможете втримати у двох долонях. А от кількість жиру обмежте до розміру подушечки великого пальця.

Консультант – головний підлітковий лікар області, завідуюча відділенням кардіоревматології та ендокринології обласної дитячої лікарні Олеся ПІДМУРНЯК.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую