ye-logo.v1.2

«Незручні» хвороби

Здоров'я 6553
Олександр Білик, лікар-уролог Хмельницької поліклініки №1
Олександр Білик, лікар-уролог Хмельницької поліклініки №1. Фото: з архіву

Невчасно діагностовані чи неправильно ліковані сечостатеві інфекції загрожують непліддям та іншими проблемами

Секс відіграє важливу роль у житті дорослих людей. Проте часом інтимні стосунки завдають прикрощів. І сьогодні тема інфекцій, що передаються статевим шляхом, не стала менш актуальною, ніж була десять-двадцять років тому. Щоправда, нині дані про таких хворих не завжди потрапляють у статистичні звіти, адже українці отримали право лікуватися приватно, пацієнти сьогодні можуть навіть не зазначати ім'я та прізвище. Разом з тим можливості сучасної діагностики здатні якнайточніше виявляти інфекції — навіть ті, які раніше діагностувати не вдавалося. Про те, як проявляються сечостатеві інфекції та чим вони загрожують, ми попросили розповісти лікаря-уролога Хмельницької поліклініки №1 Олександра Білика.

— Олександре Миколайовичу, чим загрожують інфекції, що передаються статевим шляхом?

— Актуальність проблеми пов’язана, насамперед, з тими ускладненнями, до яких можуть призвести невчасно діагностовані чи неправильно ліковані сечостатеві інфекції. Насамперед — це ускладнення з боку репродуктивної системи, тому що сечостатеві інфекції при хронічному тривалому перебігу призводять до розвитку непліддя. Це стосується ускладнень з боку внутрішніх статевих залоз: у чоловіків — поширення збудника на передміхурову залозу, сем’яні міхурці, у жінок — ускладнення з боку яйників, маткових труб, що у свою чергу призводить до непрохідності труб і розвитку трубного непліддя. Звісно, погіршується якість життя. Крім того, багато інфекцій можуть викликати ураження опорно-рухового апарату, інших органів та систем.

— Які симптоми сигналізують про наявність інфекцій?

— У гострій стадії хвороби перебіг деяких інфекцій проявляється, у першу чергу, скаргами, пов’язаними із запаленням сечостатевого тракту, появою виділень, розладів сечовипускання, болями. Є група сечостатевих інфекцій, перебіг яких тривалий час може ніяк не проявлятися, у цьому полягає їхня підступність. Адже якщо людину нічого не турбує, вона не звертається до лікаря, у той же час інфікує свого статевого партнера. Хвороба тим часом переходить у хронічну форму і з’являються ускладення. Взагалі ж будь-який дискомфорт у сечостатевих шляхах має вас змусити піти до лікаря.

— Чи впливає наявність збудника хвороби на статеву функцію?

— З таким запитанням часто звертаються пацієнти. Прямого зв'язку із тією чи іншою інфекцією і еректильною дисфункцією (статевим безсиллям) немає. Але опосередковано, при хронізації захворювання, з ураженням статевих залоз з часом можуть спостерігатися і розлади статевої функції.

— Які інфекції передаються статевим шляхом?

— Їх чимало. Найпоширеніші: гонорея, трихомоніаз, хламідіоз, уреаплазмоз, мікоплазмоз, гарднерельоз, сифіліс.

— А, наприклад, молочницю можна «отримати» від сексуального партнера?

— Справа у тому, що зовнішні статеві органи — і чоловічі, і жіночі — не є стерильними. У нормі вони заселені певними мікробами, які, крім іншого, виконують бар'єрну захисну функцію від розповсюдження патогенів в статевих органах. Ці мікроби контролюються власною імунною системою. Тому лише виявлення якогось монопатогенного агента не є показом до негайного лікування. Що стосується кандидозу (молочниці), то його збудники також існують на поверхні слизових, і лише при збільшенні кількості цих збудників, при появі певних симптомів потрібне лікування. Тобто грибки чи бактерії співіснують з нашою імунною системою, реагують на ті чи інші негативні фактори. Причиною активізації грибків чи бактерій можуть стати інші хронічні хвороби, зокрема ендокринної системи (приміром, цукровий діабет), імунодефіцитні стани, хронічний стрес. Тож якщо імунна система працює добре, немає інших захворювань, то ніяких проявів кандидозу чи іншого захворювання не буде. Якщо з якихось причин порушується баланс збудника з організмом людини, може відбуватися активізація умовно патогенної інфекції і призвести до появи захворювань. Якщо підтверджується факт активізації грибка кандиди зі статевим актом, слід обстежити обох партнерів і з'ясувати причину, що призвела до активності грибка.

— Про профілактику інфекцій говорити важко, адже усі ми живемо статевим життям. Але все-таки, як можна зменшити ризик захворіти статевими інфекціями?

— Це — профілактика урогенітальних інфекцій. Також не забувайте про засоби контрацепції. Стабільні статеві стосунки зменшать ризик інфікування. Дотримуйтеся правил особистої гігієни, Якщо ж відчули дискомфорт чи біль — звертайтеся до лікаря. Важливим є адекватне лікування. А схем лікування та препаратів існує багато. Взагалі ж щопівроку потрібно проходити обстеження у лікаря: жінкам — у гінеколога, чоловікам — в уролога. Обстежитися варто і при зміні статевого партнера, при вступі у шлюб, плануванні вагітності.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую