ye-logo.v1.2

Сечокам’яні хвороби: про найвираженіші прояви та методи діагностики

Здоров'я 7734
Олексій Підмурняк, заступник головного лікаря Хмельницької обласної лікарні з хірургічної роботи
Олексій Підмурняк, заступник головного лікаря Хмельницької обласної лікарні з хірургічної роботи

Дванадцять відсотків людей хоча б раз у житті перенесли ниркову кольку.

Біль у попереку ми найчастіше пов'язуємо з такими захворюваннями як радикуліт, остеохондроз. Зазвичай від болю починаємо рятуватися за порадами телевізійної реклами чи знайомих - гелями, мазями. І лише коли усе те лікування не допомагає, поспішаємо до лікаря. Адже біль у попереку може свідчити і про проблеми з нирками та іншими сечовидільними органами. Одна з найпоширеніших урологічних патологій - сечокам’яна хвороба.

Чому утворюють камінці?

Сечокам’яна хвороба - захворювання, яке проявляється утворенням каменів в нирках та інших органах сечовидільної системи. Щодо причин утворення камінців, то сьогодні немає єдиної теорії, дослідження у цьому напрямку тривають. Сьогодні в Україні теорія утворення камінців розроблена науково-дослідним інститутом урології. Згідно з нею, основна причина захворювання - порушення обміну речовин, що призводить до утворення нерозчинних солей, з яких формуються камені. Також камінці можуть утворюватися через порушення кровопостачання нирок та порушення взаємозв'язку між системою утворення камінців та системою їх руйнації (така система працює в нирках). Крім того, формуванню камінців можуть сприяти такі фактори:
- кліматичні. Якщо ви живете у спекотному кліматі, то пітнієте значно більше, ніж мешканці середньої смуги. В результаті в організмі підвищується концентрація деяких солей й можуть почати утворюватися камінці. Приміром, в Об'єднаних Арабських Еміратах найбільше у світі хворих на сечокам'яну хворобу. Найменше таких хворих - у країнах Європи;
- харчування та вода. Тверда вода з великим вмістом кальцієвих солей сприяє утворенню камінців. Гостра та кисла їжа та підвищує кислотність сечі, від чого камінці утворюються швидше;
- спадковість;
- травми та захворювання кісток - остеомієліт, остеопороз;
- хронічні захворювання шлунка та кишківника - хронічний гастрит,
коліт, виразкова хвороба;
- різні захворювання печінки та органів сечостатевої системи.

Ниркова колька - найінтенсивніший біль у людському організмі

Найперший і найвираженіший прояв сечокам'яної хвороби - ниркова колька. Це - інтенсивний нападоподібний біль у проекції нирки. Вважається, що ниркова колька - найінтенсивніший біль у людському організмі з усіх можливих. За статистичними даними, 12 відсотків людей хоча б раз у житті перенесли ниркову кольку. Частіше цей біль відчувають чоловіки, хоча на сечокам'яну хворобу частіше хворіють жінки, особливо у віці за 50 років. Інші прояви хвороби стосуються ускладнень перебігу захворювання. Це - домішки крові у сечі, далі - підвищується температура тіла, спостерігається розлад роботи кишківника та здуття живота, нудота, блювота.

Діагноз допоможуть встановити аналізи та ультразвук

При підозрі на сечокам’яну хворобу лікар призначить загальний аналіз сечі та крові. До речі, просто наявність у сечі солей ще не дає підстави говорити про те, що камінці неодмінно утворяться. Однак, проаналізувавши концентрацію та особливості вмісту солей у сечі та крові, можна прогнозувати при дії деяких чинників утворення камінців. Крім того, потрібні додаткові методи діагностики. Серед них - ультразвукове обстеження. Також знадобиться рентген-обстеження, так звана урографія. При ультразвуковому обстеженні видно, де розташований камінь, за допомогою рентген-обстеження визначається його розмір. Далі потрібно знати функціональну здатність нирок, тобто, як нирки виділяють сечу. Для цього використовується рентгеноконтрастне обстеження - внутрішньовенно вводяться контрастні речовини, які виділяються нирками. За допомогою рентген-апарату видно, як працюють ці органи.

Можна обійтися і без операції

Більшість думає, що якщо у сечовивідних шляхах є камінці, то видалити їх можна лише хірургічним методом. Проте це не так. З приводу сечокам'яної хвороби оперують лише 15-20 відсотків пацієнтів. Камінці можуть виходити і самостійно. Вважається, що камінці розміром до семи міліметрів у 90-95 відсотків жінок можуть виходити самостійно, у чоловіків самостійно виходять камінці до п'яти міліметрів. Однак це не означає, що потрібно знайти в інтернеті спосіб виведення камінців і випробувати його на собі. Насамперед слід з'ясувати, якого розміру камінець. Якщо він невеликий, призначають збільшений питний режим або сечогінні препарати. Таким чином, стимулюючи роботу нирок, збільшується кількість сечі, разом з якою з нирок вимиваються пісок та дрібні камінчики. Паралельно призначається фізіотерапія.

Ще один метод консервативного лікування - літолітична терапія. Камені, які утворені з солей сечової кислоти, розчиняють з допомогою вживання спеціальної суміші. Потім розчинені камінці виводяться з організму разом із сечею. Сучасним і прогресивним методом лікування є так звана екстракорпоральна дистанційна літотрипсія. При цьому методі камінь руйнується на відстані і виводиться з організму природним шляхом. Малоінвазивнй метод лікування - видалення каменів через природні шляхи (уретру, сечоводи) без порушення цілісності шкіри. Також існує ендоскопічне видалення каменю. При цьому робиться покол розміром півтора сантиметра, у нирку вводиться спеціальний інструмент - нефоскоп. Через нього під контролем відеосистеми заводяться спеціальні прилади, які
подрібнюють камінці. Сьогодні камінці подрібнюють ультразвуком або лазером. Коли каміні великі, застосовують хірургічні методи - частіше лапароскопічні. Якщо камінці великі або є супутні патології, то допоможе відкрите хірургічне втручання.

Більше пийте рідини та не захоплюйтеся солоним

Про профілактику сечокам’яної хвороби говорити непросто. Адже на формування камінців впливає багато факторів, котрі ми не можемо коригувати. За статистичними даними, через сім років у 75 відсотків хворих на сечокам'яну хворобу камені утворюються повторно. Тож тим, хто вже мав камінці, ми радимо так звану метафілактику - профілактику, спрямовану на зменшення рецидивів. Тож таким людям слід збільшити кількість рідини, щоб сечі було не менше двох літрів за добу. Для цього за добу потрібно випити 3,5 - 4 літри. Слід стежити, аби організм отримував 1-1,2 грама кальцію на добу, тваринного білка - 80-100 грамів. Щоб все це розрахувати, краще звернутися до лікаря-дієтолога. Залежно від складу камінця розроблені рекомендації щодо харчування, про це можна дізнатися у свого лікаря. Задля профілактики варто прислухатися й до таких загальних порад:
обмежити вживання жирних бульйонів, шоколаду, кави, какао, смаженої та
солоної їжі;
не переїдати;
не переохолоджуватися;
при появі навіть незначних неприємних відчуттів в ділянці попереку
одразу звертайтеся до лікаря.

Підготувала Олена ЩЕГЕЛЬСЬКА.
Консультант - заступник головного лікаря обласної лікарні з хірургічної роботи, доктор медичних наук, дійсний член Європейської асоціації урологів Олексій ПІДМУРНЯК.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую