ye-logo.v1.2

Перша вакцина від коронавірусу прибула в Україну: що відомо про індійську Covishield

Здоров'я 3243
Сьогодні, 23 лютого, Україна отримала перші 500 тисяч доз вакцини індійського виробництва
Сьогодні, 23 лютого, Україна отримала перші 500 тисяч доз вакцини індійського виробництва. Фото: ілюстративне hpixabay.com

На відміну від вакцини Pfizer її не потрібно зберігати при наднизьких температурах.

Сьогодні, 23 лютого, у Київ з Індії прибула перша партія вакцини від коронавірусу Covishield. Вона становить 500 тисяч доз, які невдовзі будуть розподілені між регіонами.

Напередодні, 22 лютого, вакцину Covishield зареєстрували в Україні для екстреного медичного застосування.

Covishield - індійський аналог Oxford/AstraZeneca: що відомо про походження вакцини

Вакцину Covishield, яка прибула в Україну, виробляють в Інституті сироватки крові Індії. Використання цієї вакцини для щеплення від коронавірусу з 15 лютого почали рекомендувати у Всесвітній організації охорони здоров’я (далі ВООЗ). Однак Covishield не є власною розробкою індійських фармацевтів. Її виготовляють за технологією шведсько-британської фармацевтичної компанії «AstraZeneca».

Ще на початку 2020 року науковці Оксфордського університету спільно з компанією «AstraZeneca» створили власну вакцину від коронавірусу. Після клінічних випробувань вона отримала назву Oxford/AstraZeneca. Й наприкінці грудня британці першими у світі схвалили її для щеплення населення.

За інформацією «AstraZeneca», вакцину виготовляють з ослабленої версії аденовірусу (застуди) шимпанзе. Введення цього препарату в організм людини стимулює імунну систему продукувати антитіла, які атакують COVID-19.

Оскільки Covishield виготовлена за шведсько-британською технологією, в офіційних повідомленнях Міністерства охорони здоров’я України індійську вакцину часто називають Oxford/AstraZeneca (Covishield). (Фактично вакцина одна й та ж, але різних виробників. Тому далі у матеріалі часто наводитимуться посилання на результати досліджень і застосування саме Oxford/AstraZeneca — авт.)

Крім того, не варто плутати Covishield з іншою індійською вакциною від коронавірусу — Covaxin. Останню виготовляє місцева компанія «Bharat Biotech». Раніше індійську владу критикували за поспішне запровадження Covaxin ще до завершення усіх необхідних випробувань. Однак поки що не йде мова про постачання цієї вакцини в Україну.

Як має відбуватися щеплення цією вакциною?

У Британській агенції з контролю ліків і медичних препаратів з посланням на рекомендації ВООЗ зазначають, що для досягнення необхідного ефекту людина має отримати дві дози вакцини Oxford/AstraZeneca. Зазвичай її вводять у м’яз верхньої частини руки. Другу ін’єкцію можна зробити з інтервалом від 4 до 12 тижнів після першої ін’єкції.

Що відомо про ефективність та особливості Covishield?

За інформацією британського медичного журналу «The Lancet», проводилося чотири дослідження вакцини Oxford/AstraZeneca. Вони тривали з 23 квітня до 6 грудня 2020 року. За цей час вакцинували 24 тисячі 422 жителів Бразилії, Великої Британії, США. Результати досліджень показали безпечність і ефективність цієї вакцини від коронавірусу.

На офіційному сайті ВООЗ, зазначено, що Oxford/AstraZeneca рекомендують використовувати для всіх вікових груп від 18 років. Термін її придатності становить шість місяців при температурі зберігання від +2 до +8 градусів. Власне це є її перевагою над вакциною «Pfizer», довготривале зберігання якої вимагає -70 градусів. Однак у ВООЗ ефективність Oxford/AstraZeneca оцінюють у понад 63 відсотки.

«Oxford/AstraZeneca виготовляють на кількох виробничих майданчиках, а також у Кореї та Індії. Встановлено, що ця вакцина має 63,09 відсотки ефективності й підходить для країн з низьким і середнім рівнем доходу завдяки простим вимогам до зберігання», — вказано на сайті ВООЗ.

Але дослідження, опубліковані журналом «The Lancet», показують, що її ефективність може сягати понад 90 відсотків.

Чи безпечна вакцина для людей старшого віку?

За інформацією видання «BBC», у Франції, Німеччині, Австрії, Швеції та Польщі рекомендували не використовувати Oxford/AstraZeneca для людей старше 65 років. Свою позицію вони аргументують браком додаткових досліджень щодо безпечності та ефективності вакцини для таких вікових категорій. Але з такими скептичними оцінками погоджуються не всі.

«Поточна інформація не свідчить про відсутність захисту від коронавірусу у людей старше 65-років, які отримали вакцину AstraZeneca. Дані показують, що вона викликає сильну імунну відповідь у таких вікових категорій і що вона для них безпечна», — розповіла для «BBC» виконавча директорка Британської агенції з контролю ліків і медичних препаратів Джун Рейн.

Летальні випадки, побічні ефекти й протипоказання

За інформацією видання «The Lancet», під час клінічних випробувань Oxford/AstraZeneca було зафіксовано сім випадків смерті. Проте вважається, що вони не пов’язані з вакциною. Зокрема, смерть одного з пацієнтів стала наслідком ускладнення коронавірусу.

Серед побічних ефектів цієї вакцини називають чутливість, біль, свербіж, набряк або синці на ділянці, де була зроблена ін’єкція. Часто фіксувалися випадки поганого самопочуття, втоми, ознобу або відчуття гарячки, головний біль, нудота, біль у суглобах або м’язах. Також поширеними побічними ефектами були лихоманка, блювота й симптоми характерні для грипу: висока температура, біль у горлі, нежить, кашель.

Іноді у людей може траплятися почуття запаморочення, зниження апетиту, болі у животі збільшення лімфатичних вузлів, надмірне потовиділення, свербіж шкіри або висип.

У Британській агенції з контролю ліків і медичних препаратів наголошують на необхідності перед початком щеплення повідомити лікаря у таких випадках:

  • якщо у вас колись була важка алергічна реакція після будь-якої іншої ін’єкції вакцини;
  • якщо у вас зараз важка інфекція з високою температурою — понад 38 градусів (низька температура або легка інфекція не є причиною для затримки вакцинації);
  • якщо у вас проблеми з кровотечами або синцями, або, якщо ви приймаєте ліки, які розріджують кров;
  • якщо у вас є проблеми з імунною системою або ви приймаєте ліки, які послаблюють її (наприклад, під час лікування раку).

«Якщо ви вагітні або годуєте груддю, думаєте, що можете бути вагітною або плануєте завагітніти, повідомте про це свого лікаря. Нині замало інформації про використання вакцини AstraZeneca вагітними чи жінками, які годують груддю. Також наразі відсутня інформація щодо щеплення цією вакциною дітей та підлітків», — зазначили представники Британській агенції з контролю ліків і медичних препаратів.

Які ще країни купують Covishield?

За інформацією видання «Радіо свобода», фармацевтична компанія «AstraZeneca» уклала угоду з Інститутом сироватки крові Індії про постачання одного мільярда доз для держав з низьким та середнім рівнем доходу. Зокрема, Covishield нині імпортують у Бутан, Мальдіви, Бангладеш, Непал, М’янма та Сейшели.

«Індія також планує відправляти вакцини до Шрі-Ланки, Афганістану, Маврикію та Бразилії», — йдеться у матеріалі «Радіо свобода».

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую