ye-logo.v1.2

Депресія чи осіння хандра: як відрізнити хворобу від поганого настрою

Здоров'я 2333
Лікарі кажуть, що від депресії частіше страждають не ті, хто сидить без діла, а люди, котрі надто багато працюють - так звані трудоголіки
Лікарі кажуть, що від депресії частіше страждають не ті, хто сидить без діла, а люди, котрі надто багато працюють - так звані трудоголіки. Фото: ілюстративне pixabay.com

Який стан можна насправді назвати депресією, а який - тимчасовим погіршенням настрою розповідає лікар-психіатр Лілія Брухнова.

З настанням осінніх днів у багатьох погіршується настрій: літо швидко промайнуло, за вікном сумна і дощова осінь, попереду — холодна зима. Хандрити восени — нібито нормальний стан. Дехто, посумувавши кілька днів, адаптується до кліматичних змін і знаходить позитив у родині, спілкуванні з друзями, простих буденних речах. Однак у декого цей період суму та розпачу затягується, і ми називаємо його депресією. Насправді ж депресія — складне захворювання. А тимчасове погіршення настрою, особливо восени, свідчить про те, що нас захопила хандра. І її легко можна подолати.

“Коли надворі стає менше світла, багато хто почувається пригніченим, — пояснює лікар-психіатр Лілія Брухнова. — Восени зменшується світловий день, стає менше сонячних променів, котрі не тільки не зігрівають землю, а й душі. А якщо за вікном похмуро і дощить, то це вже само по собі навіває певний смуток. Значну роль в нашому організмі відіграє гормон серотонін. А на його вироблення в організмі великий вплив має сонячне проміння. Тому дисбаланс цього гормону відзначається якраз восени, і депресивні настрої турбують нас саме у найкоротші місяці року”.

Проте такий стан, кажуть лікарі, не можна називати депресією.

«Класична депресія — це серйозне психічне захворювання, яке потребує тривалого лікування, — продовжує Лілія Степанівна. — Причинами депресії є, як правило, порушення біохімічних процесів в організмі, також хвороба може мати генетичне походження. Але у повсякденному житті люди дуже часто підміняють поняття депресії і хандри. І у переважній більшості випадків, коли ми говоримо про депресію, маємо на увазі знижений настрій. Як правило, причиною цього є якась ситуація. Приміром, негаразди на роботі, нестача грошей, проблеми у сім’ї, непорозуміння з друзями, хвороба рідних. А осіння сіра погода сприяє смутку”.

Крім того, восени загострюються хронічні хвороби: артеріальна гіпертензія, захворювання шлунково-кишкового тракту, опорно-рухового апарату чи ті, які пов'язані з обмінними процесами тощо. І це також провокує поганий настрій, тривогу. Тож якщо маєте хронічні захворювання, обов'язково у міжсезоння приділяйте їм увагу. Буває, що таким пацієнтам, крім консультації сімейного лікаря, кардіолога, гастроентеролога чи ендокринолога, потрібна ще й порада психіатра чи психотерапевта.

“Основні ознаки хандри — погіршення настрою, тривожність, небажання виконувати звичну роботу, порушення сну,— пояснює Лілія Степанівна. — Зазвичай такий стан нетривалий, він минає за декілька днів і не потребує якогось лікування, бо не зачіпає біохімічні процеси в організмі. Проте, якщо ці симптоми не минають протягом двох тижнів, це може свідчити про хворобу. Тоді з візитом до фахівця не зволікайте”.

Поганий настрій не можна ані “заїдати”, ані “запивати”

Цікаво, що від депресії частіше страждають не ті, хто сидить без діла, а люди, котрі надто багато працюють — так звані трудоголіки. Недарма лікарі переконують, що має бути розумне співвідношення між роботою і відпочинком. Тому свій режим дня, особливо восени, слід чітко планувати. Потрібно вміти і працювати, і відпочивати. Однак відпочинок — це не лежання на дивані. Виконуйте фізичні вправи, більше гуляйтеся на свіжому повітрі, намагайтеся менше дратуватися і не передавайте рідним та оточенню негативні емоції.

Від поганого настрою кожен рятується по-своєму: кавою, шоколадом чи міцними напоями.

“У жодному разі не можна себе стимулювати — чи то до роботи, чи до відпочинку — алкоголем, наркотичними речовинами, енергетичними напоями, — застерігає лікар. — Енергетичні напої — це, певною мірою, штучна стимуляція. Вони наносять значної шкоди серцево-судинній системі, що згодом може призвести до ішемічної хвороби серця, гострого порушення мозкового кровообігу. Результатом вживання енергетичних напоїв можуть бути серйозні розлади особистості: неврівноваженість, роздратованість, схильність до агресії. Каву можна смакувати, але також має бути міра. Проте головне при поганому настрої — не їжа чи напої, а форма мислення: як ми себе налаштуємо, так і почуватимемося. І якщо мислити позитивно, то й чашка звичайного чаю допоможе у боротьбі з хандрою. Заряджайтеся позитивними емоціями – від друзів, спілкування з рідними, від релаксації на природі. А якщо виникла якась проблема, негатив, не зациклюйтеся на цьому, не прокручуйте неприємну ситуацію. Просто зробіть висновки, щоб більше таких помилок не припускатися – і забудьте, переключіться на щось хороше. Головне — у всьому шукайте позитив. Якщо ж відчуваєте, що важкість на душі не минає, не соромтеся прийти на прийом до психолога, психотерапевта чи психіатра. Часто полегшення принесе звичайна розмова з фахівцем”.

Читайте також: Хмельницька обласна дитяча поліклініка переїхала в нове приміщення

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую