ye-logo.v1.2

Артроз: як лікують біль у суглобах сучасними методами

Здоров'я 9784
Травми, малорухливий спосіб життя, деякі захворювання сприяють розвитку проблем зі суглобами
Травми, малорухливий спосіб життя, деякі захворювання сприяють розвитку проблем зі суглобами. Фото: ілюстративне pixabay.com

Ортопед-травматолог розповів про сучасні малоінвазивні методи лікування артрозів на початкових стадіях захворювання.

Біль у суглобах — поширена проблема українців. Травми, малорухливий спосіб життя, деякі захворювання сприяють розвитку проблем зі суглобами. Часто такий біль сигналізує про деформуючий артроз, або остеоартроз. Його небезпека у тому, що захворювання може прогресувати роками, людина відчуває біль, скутість, проте не одразу наважується звернутися до лікаря. Коли ж болі стають нестерпними, виявляється, що єдиний вихід — заміна суглоба на штучний. Однак це складне оперативне втручання, а сам штучний суглоб досить дорогий. Натомість сьогодні існує чимало методів лікування, які на початкових стадіях дають хороші результати, завдяки чому вдається зупинити прогресування захворювання на тривалий час. Про це розмовляємо з лікарем-ортопедом-травматологом з Хмельницького Дмитром Сидоренком.

— Дмитре Володимировичу, що таке остеоартроз і які суглоби частіше вражаються?

— Остеоартроз — це дегенеративно-дистрофічне захворювання хряща суглобів. Воно виникає внаслідок різних чинників. Причини цього можуть бути різні: травми, вроджені захворювання, зокрема дисплазія суглобів у дитинстві, вивихи, які призводять до артрозних змін в суглобах у старшому віці. А сприяють прогресуванню захворювання зайва вага, важка фізична праця зі значним і різким навантаженням на суглоби або навпаки — малорухливий спосіб життя. Найчастіше від артрозу страждають кульшовий, колінний і гомілковостопний суглоби.

— Які основні симптоми?

— Ранкова скутість суглоба: коли людина встає з ліжка, їй важко розрухатися. Також — біль, особливо після навантаження.

— Часто люди плутають артроз і артрит. У чому їхня різниця?

— Артроз – дегенеративне захворювання, при якому відбувається деформація і стирання хряща суглоба. Артрит – захворювання, яке характеризується наявністю в суглобах запального процесу. Пусковий механізм запалення – інфекційні, вірусні, аутоімунні хвороби. Лікуванням артритів займаються лікарі-ревматологи. І симптоми зовсім інші. Артрит проявляється набряком суглоба, він стає червоним, гарячим на дотик, також — болем, обмеженням рухів. У хворого може підвищитися температура, виявляються зміни у крові. При артрозі суглоб не набрякає, немає почервоніння, підвищення температури, а лише біль і скутість.

— Вилікувати артроз повністю можна?

— Ні, але зупинити прогресування хвороби можна на досить тривалий час. На початковій стадії допомагають різні методи консервативного лікування. Це можуть бути фізіотерапевтичні процедури (електрофорез, магнітотерапія, лазерне лікування), санаторно-курортне лікування, зокрема бальнеотерапія — лікування з допомогою радонової чи сірководневої води. Такі санаторії є у Хмільнику на Вінниччині та на Закарпатті. Також хороший результат дає застосування хондропротекторів — препаратів, які містять хондроетин (Афлутоп, Дона, Терафлекс, Артрум), який також входить до складу суглобового хряща. Такі препарати дещо зупиняють прогресування хвороби.

— А якщо така терапія не допомагає?

— Один із найсучасніших методів лікування артрозу, який застосовується і у нашому відділенні, — так звана PRP-терапія. Він полягає у тому, що у хворого з вени беруть кров і з допомогою центрифуги відділяють плазму, яка збагачується тромбоцитами. Цю збагачену тромбоцитами кров вводять у суглоб. Таким чином сприяють інтенсивному відновленню ураженої ділянки тканини суглобів. Крім того, активована плазма знижує запалення і зменшує больовий синдром. Цю процедуру можна застосовувати на кульшових, колінних, гомілковостопних, плечових, променево-зап'ясних і ліктьових суглобах. Існує ще один метод лікування — мозаїчна хондропластика. При цьому теж береться власна кров пацієнта та жирова тканина з підшкірної клітковини живота. Таким чином формують спеціальні клітини. Їх з допомогою артроскопа вводять у суглоб. Ці клітини відновлюють хрящову тканину. Це — найновіший рівень лікування, який дозволяє зберегти власний суглоб. При артрозах кульшового і колінного суглобів застосовують також малоінвазивну артроскопічну операцію. При цьому виконується так звана тунелізація, або перфорація отворів в кістках, які утворюють суглоб. Цим покращується кровообіг у суглобі.

— А що скажете про застосування гіалуронової кислоти?

— Зупинити прогресування хвороби можна завдяки введенню у суглоб гіалуронової кислоти. Адже це — своєрідна штучна синовіальна рідина, тобто штучне мастило для суглоба. А при артрозі хрящ не виробляє достатньої кількості синовіальної рідини, тому суглоб руйнується. Завдяки застосуванню гіалуронової кислоти пацієнт отримує полегшення та вдається запобігти подальшому прогресуванню хвороби і руйнуванню суглоба. Однієї ін'єкції зазвичай вистачає на рік.

— А якщо захворювання діагностували вже у занедбаній стадії, тоді єдиний вихід — ендопротезування?

— Якщо людина постійно відчуває біль і їй доводиться приймати знеболювальні препарати, тоді єдиний вихід — операція із заміни суглоба на штучний, тобто ендопротезування. Адже тривале вживання знеболювальних призводить до виразки шлунка. Та й якість життя при постійному болю і обмеженні рухів значно погіршується. Однак штучний суглоб українцям доводиться купувати за власні кошти, тому люди терплять до останнього.

— Гомілковостопний суглоб теж можна замінити на штучний?

— Таких операцій майже ніде у світі не виконують. Натомість виконується операція із замикання суглоба — артродез, при якій знерухомлюється уражений суглоб. Слід розуміти, що гомілковосопний суглоб — багатогранний. Між кістками стопи є з'єднання, і цього достатньо, щоб людина могла ходити. Натомість зникає біль.

— А що потрібно для діагностики артрозу?

— Крім огляду лікаря-ортопеда, потрібен рентген. Проте на ранніх стадіях рентген не завжди дозволяє встановити діагноз. Тоді потрібні магнітно-резонансна (МРТ) або комп'ютерна томографія (КТ). КТ показує початкові зміни у суглобі, а МРТ — зміни у структурі хряща.

— Існує багато реклами різноманітних гелів і мазей. Чи дієві вони при артрозі?

— Мазі і гелі здійснюють лише симптоматичне лікування — тимчасово знімають біль. При артрозі це — нестероїдні протизапальні, які не гріють, а знімають запалення і мають у складі диклофенак: Вольтарен, Диклак, Фастум, Долабене. Диклофенак призначають і в таблетованій формі. Проте разом з ним потрібно приймати препарати, які захистять шлунок від ерозії. Тому самостійно не призначайте жодних препаратів, зверніться до лікаря, який підбере індивідуальну схему лікування. А щодо гелю, то його можна застосовувати час від часу, він хоч не лікує, проте допомагає зняти біль і бути активнішим.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую