ye-logo.v1.2

Жіноче здоров’я: які симптоми менопаузи та чому їх не варто «перетерпіти»

Здоров'я 4961
Менопауза  запускає цілий каскад патологічних змін в організмі жінки, стверджує Тетяна Меснікович
Менопауза запускає цілий каскад патологічних змін в організмі жінки, стверджує Тетяна Меснікович

Клімактеричний період в Україні помолодшав – наслідок постійних стресів

 Менопауза – природний фізіологічний процес. Але щоразу для багатьох жінок він настає «несподівано». Власне про клімактеричний період, його симптоматику, їхні наслідки, варіанти усунення неприємних процесів ведемо мову з хмельницькою лікаркою акушер-гінекологом Тетяною Меснікович.

Тетяно Сергіївно, що являє собою менопауза і в якому віці вона зазвичай настає?

Менопауза, також відома як клімакс,— нормальний період жіночого життя, коли яєчники перестають продукувати жіночі статеві гормони - естрогени, згасає репродуктивна функція: менструації припиняються й втрачається фертильність (здатність народжувати). Середній вік клімактеричних змін у світі - 50 років (від 49 до 52). В Україні ж, за останніми даними, середніх вік початку менопаузальних змін - 48 років.
На жаль, останніми місяцями, спостерігаємо тенденцію до прогресування виникнення ранньої менопаузи. Зрозуміло, що головним чинником є стресовий фактор, в країні війна.

Як діагностується менопауза? І чому так актуально зараз про неї говорити?

Діагностується за відсутності будь-яких кров'янистих вагінальних виділень протягом року, за потреби також скринінгом гормональної секреції яєчників (у крові чи сечі).

А говорити про це зараз надактуально, тому що, як не дивно, середня тривалість життя людей на планеті зростає і прогнозують, що до 2100 року жінка в менопаузі буде проводити близько 50 відсотків свого життя. Нині в Україні 2,9 мільйона жінок менопаузального віку. І ціль лікарів забезпечити їм якісне життя. Але, на жаль, у нашому суспільстві, побутує думка, що менопауза – це вирок. Тому більшість жінок переконані, що їхнім симптомам вже не зарадиш! Вони налаштовуються, що мусять перетерпіти ті зміни в їхньому організмі, які розвиватимуться з плином років…І часто жінки кажуть: «Моя бабуся терпіла, моя мама терпіла і я буду!»

Які ж основні симптоми?

Основою менопаузальних змін є зниження рівня естрогенів, що негативно відображається на функціонуванні багатьох органів і систем. Першими симптомами є порушення менструального циклу, приливи, згасання статевого потягу, швидка втомлюваність та порушення сну, часті перепади настрою та депресивні розлади. «Найзнаменитішим» симптомом вважаються приливи. 75-85% жінок під час клімаксу мають відчуття жару, який охоплює все тіло. При цьому обличчя та шия покриваються червоними плямами, підсилюється потовиділення та виступає роса по тілу. Приливи супроводжуються тошнотою, головокружінням, відчуттям тривоги і часто викликає виникнення психологічних проблем. Припливи значно понижують якість життя жінки.

То чи справді варто перетерпіти чи можна якось полегшити ці стани?

З появою вище перерахованих ранніх симптомів жінкам необхідно звернутися до гінеколога, аби отримати адекватну терапію, направлену на їхні усунення та прогресування. Менопауза завжди тягне за собою генітоуринарний синдром (ГУМС) – комплекс вагінальних і сечових симптомів, пов’язаних із розвитком атрофічних і дистрофічних процесів у тканинах піхви та вульви, м’язах тазового дна, зв’язковому апараті матки, а також в уретрі та сечовому міхурі, які розвиваються на фоні естрогенного дефіциту у період згасання гормональної функції яєчників. Цей синдром включає: симптоми вагінальної сухості, печіння та подразнення; сечові симптоми та стани дизурії (сукупність різних симптомів, які пов'язані з порушенням нормального виділення сечі), гострі та рецидивуючі інфекції сечовивідних шляхів; дискомфортні відчуття болю та сухості під час інтимних стосунків. Фізичні зміни та ознаки при цьому різноманітні. Жінки можуть відчувати деякі або усі симптоми та ознаки, які визначають ГУМС. Тільки лікар акушер-гінеколог зможе виключити інші причини подібних ознак та симптомів, включаючи вульвовагінальний дерматоз, інфекцію або рак вульви чи піхви. Адже, на відміну від припливів, які, зазвичай, зменшуються з часом, ГУМС, як правило, без ефективної терапії прогресує.

Тетяно Сергіївно, чи правда, що менопаузу слід розглядати, як фактор ризику розвитку серцево-судинних захворювань?

Менопауза запускає цілий каскад патологічних змін в організмі жінки, включаючи розвиток дисліпідемії, метаболічного синдрому, а з плином часу, за відсутності фізичних навантажень та раціонального харчування, ще й ожиріння.

Розвивається атеросклероз, підвищується артеріальний тиск, що в свою чергу є ризиком ішемічної хвороби серця та інсульту. Підвищується ризик виникнення цукрового діабету.Порушується засвоєння кальцію в організмі жінки і, як наслідок, виникають болі в суглобах, деформуючі артрози, переломи «на рівній дорозі». У жінок менопаузального віку значно підвищується ризик виникнення онкологічної патології: молочної залози, шийки матки, ендометрію, яєчників та кишківника.
Порушення якості життя слід обговорювати та оцінювати разом із ризиками розвитку остеопорозу, серцево-судинних захворювань, тромбоемболії та деменції, пов'язаних із старінням, що виникають одночасно з менопаузою.

Як же боротися із цим каскадом патологічних змін?

Варіанти лікування симптомів менопаузи включають немедикаментозне, медикаментозне негормональне та гормональне лікування. Слід зосереджувати увагу на здоровому способі життя, як частині первинної профілактики, включаючи регулярне фізичне навантаження, споживання кальцію/вітаміну D, відмову від куріння, надмірного споживання алкоголю та кофеїну, підтримання оптимальної ваги та зменшення стресу. Контрольоване дихання, когнітивно-поведінкова терапія, тренування усвідомленості, акупунктура, гіпноз та блокування зірчастих гангліїв можуть бути корисними методами, які слід враховувати при лікуванні вегето-судинних розладів (приливів), особливо у випадках коли гормональна терапія протипоказана.
Також доступні фармакологічні варіанти лікування (негормональне та гормональне лікування) та їх поєднання. Медикаментозне лікування повинен призначати лише лікар акушер-гінеколог. Врахувавши усі особливості організму, дані анамнезу та обстежень, лікар обере індивідуальний варіант лікування. Власне розуміння суті періоду менопаузи та планування, разом з лікарем, комплексної стратегії лікування симптомів зможе покращити жіноче здоров’я та якість життя. Тож не ігноруйте й не терпіть неприємні симптоми.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую