ye-logo.v1.2

Хвороби нирок: через що виникають та як вберегтися - поради лікаря

Здоров'я 2643
Лікар-нефролог Наталія Кушнір зазначила, що для виявлення проблем з нирками, перш за все, потрібно здати аналіз крові та сечі
Лікар-нефролог Наталія Кушнір зазначила, що для виявлення проблем з нирками, перш за все, потрібно здати аналіз крові та сечі. Фото: надане співрозмовницею

Більшість захворювань нирок, якщо хворі звертаються вчасно, як правило, виліковні.

В організмі людини нирки – один із найважливіших органів. Вони фільтрують кров, очищаючи від шлаків і токсинів, після чого доставляють її у всі інші тканини та органи, нормалізують тиск і контролюють всі елементи, що містяться в крові. Якщо нирки надмірно навантажувати, їхні функції можуть бути порушені. Внаслідок цього розвиваються ниркові хвороби, що потребують негайного лікування. Важливо знати, які перші ознаки захворювань нирок, щоб вміти вчасно їх виявити і не допустити серйозних ускладнень. Про це розпитували в лікаря-нефролога, головного експерта з нефрології Хмельницького обласного департаменту охорони здоров'я Наталії Кушнір.

- Наталіє Іванівно, які хвороби нирок існують?

- Найпоширенішими є захворювання інфекційного та запального характеру (пієлонефрит, гломерулонефрит), нефропатії при подагрі, цукровому діабеті, гіпертонічній хворобі, системному васкуліті, тривалому прийомі лікарських препаратів, при отруєннях), сечокам'яна хвороба та багато інших.

- У різних хвороб, зрозуміло, є свої причини?

- Спровокувати захворювання нирок можуть як зовнішні, так і внутрішні чинники. До прикладу, сильні переохолодження, зловживання алкогольними напоями, неправильне харчування, інфекційні процеси в організмі, постійна втома, стреси, нестача відпочинку, що знижують захисні функції організму. А також – інтоксикація лікарськими чи хімічними препаратами, генетична схильність, онкологічне захворювання тощо.

- На які симптоми передусім варто звертати увагу?

- Часто на перших етапах хвороби нирок протікають безсимптомно. Симптоми захворювання нирок на початковій стадії можуть проявлятися як звичайне нездужання зі слабкістю і втомою. У міру розвитку хвороби виникають характерні прояви, зокрема порушення виділення та утворення сечі, зміна її кольору, набряки, больовий синдром, гіпертензія, нудота, блювота. На жаль, пацієнти, як правило, звертаються до лікаря, коли вже є біль, виражені набряки, суттєво підвищений тиск… А проблеми з нирками може виявити звичайний аналіз крові та сечі, який призначає сімейний лікар. Якщо вже з'ясується, що показники не в нормі, лікар може запропонувати додаткові (біохімічні) обстеження, або ж одразу спрямувати до нефролога.

- Наталіє Іванівно, хто передусім у зоні ризику?

- Більшість хворих людей переважно знають про свої недуги і які з них можуть вплинути на нирки. Тож якщо у них значно підвищується тиск або вони страждають на подагру, цукровий діабет, то час від часу проходять дослідження своїх нирок та відповідне лікування. Хворим, які мають хронічні захворювання нирок, потрібно щорічно контролювати стан свого здоров'я. Адже якщо не звертати на нього уваги та вчасно не приймати ліки, воно може призвести до хронічної ниркової недостатності. А це своєю чергою призводить до лікування методами замісної терапії – гемодіалізу, перитоніального діалізу, трансплантації органу. Крім того, необхідно пам'ятати про ковід, який є і нині, та врахувати, що він здатен вражати нирки. Тому тим, хто перехворів на цю недугу, варто здати відповідні аналізи, щоб вчасно виявити гостре пошкодження цього органу (гостру ниркову недостатність).

- А хто більше схильний до хвороб нирок — жінки, чоловіки, діти?

- Всі категорії можуть мати проблеми з цим органом. Більший ризик у чоловіків та жінок, котрі мають подагру, інші хвороби, а також ті, які вживають жирну їжу, алкоголь, курять… У дітей часто захворювання нирок пов'язане з вродженими вадами, вірусними інфекціями.

- Чи існує профілактика захворювань нирок?

- Звичайно, потрібно берегтися від переохолоджень, загартовуватися, менше хворіти на застуду та негайно лікувати будь-які інфекції, підтримувати нормальну фізичну активність. А також дотримуватися питного режиму та вживати не менше 1,5-2 літри води на добу. Включити в раціон молочні продукти, рибу та морепродукти, свіжі ягоди, овочі та фрукти; відмовитися від міцної кави та чаю або звести їх вживання до мінімуму; регулярно здавати аналізи та проходити медогляд; виключити з раціону жирну та смажену їжу, важкі бульйони, гострі соуси та спеції, соління; харчуватися часто й невеликими порціями. А якщо є проблеми з цим органом, протипоказані важка фізична праця, робота з хімікатами, алкоголь та куріння тощо.

Читайте також: Операція тривала сім годин: у Хмельницькому вдруге пересадили серце

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую