ye-logo.v1.2

Хвороба інтелігентів

Здоров'я 7304
Фото: Пресслужба ХОССЦ

Так часто кажуть про геморой. Адже від нього, здебільшого, страждають люди розумової праці, яким доводиться більшу частину робочого часу проводити за столом

Головна причина виникнення геморою – порушення відтоку венозної крові від прямої кишки. Цей відтік буде нормальним тоді, коли людина рухається, нормально харчується, щоденно випорожнює кишківник. За статистикою, кожна третя доросла людина страждає від геморою. А у структурі проктологічних захворювань геморой займає близько сорока відсотків. Серед факторів, які сприяють розвитку геморою: малорухомий спосіб життя, тривале сидіння, нездорове харчування, зловживання деякими продуктами. Адже в африканських країнах, в Південно-Східній Азії люди набагато рідше страждаються від геморою, бо вони вживають, переважно, рослинну їжу, ведуть активний спосіб життя. А от мешканці країн Європи, Америки більше їдять продуктів тваринного походження, більше сидять за комп'ютерами, частіше страждають від закрепів, і у них згодом розвивається геморой. У жінок геморой часто виникає після вагітності, бо збільшена матка здавлює венозні судини, які забезпечують відтік крові з органів тазу. У зоні ризику й ті, хто зловживає алкоголем. Має значення у цій справі і спадковість.

Закреп – перший “дзвіночок” майбутнього геморою

Перші ознаки хвороби – відчуття стороннього тіла, дискомфорт в анальному каналі, свербіж, кровотеча. Адже сама назва “геморой” у перекладі з грецької означає “кровотеча”. Кров, як правило, яскраво червоного кольору і з'являється після дефекації. Однак лише спеціаліст може визначити, яка причина кровотечі. Адже вона може бути симптомом 75 захворювань. Наступною ознакою геморою є випадіння вузлів з анального каналу. Людина не може їх самостійно вправити, вони заважають при ходьбі, сидінні. Ще однією ознакою є тромбоз гемороїдальних вузлів. З часом вони можуть наповнюватися згустками крові, які спричиняють запалення. При цьому стає болючою дефекація. На цьому етапі найчастіше люди звертаються до лікаря. А от біль при геморої незначний. Сильним больовим синдромом після дефекації “заявляє” про себе, як правило, хронічна анальна тріщина.

Соромитися не потрібно

Часто йти до проктолога люди чомусь соромляться. І намагаються вирішити проблему самостійно: роблять примочки та компреси з капустяного листя, буряка, молока. Є навтіь такий садистський метод: у бочці розпалюють вогонь і сідають на неї. Повірте, лікування у спеціаліста не таке страшне. Крім того, під маскою геморою можуть ховатися й інші захворювання, особливо небезпечно, коли за геморой приймають пухлину прямої кишки і займаються самолікуванням, тим самим втрачаючи час. Запам'ятайте: поява крові при акті дефекації, відчуття дискомфорту в анальному каналі, наявність протягом тривалого часу закрепів мають вас насторожити і змусити піти до лікаря-проктолога.

Обстеження нескладні, але інформативні

Насамперед, це – пальцеве обстеження прямої кишки. Ще древні лікарі казали, що хворий має бути обстежений окуль (оглянутий на око) та перектум (через пряму кишку). Також призначають ректороманоскопію – ендоскопічне обстеження товстої кишки з допомогою жорсткого апарата – ректороманоскопа, який вводять через задній прохід. Ректороманоскопія – найрозповсюдженіший, найточніший та найдостовірніший метод дослідження прямої кишки. З її допомогою можна обстежити слизову оболонку кишки на глибині 30 сантиметрів від заднього прохода. Ще одне обстеження – фіброколоноскопія – найсучасніший метод, який дозволяє оглянути усю кишку, аж до сліпої. Також у проктологічному відділенні обласної лікарні є можливість виконати таке обстеження, як іригоскопія – рентгенологічне дослідження товстої кишки. Усі ці методи дозволяють виключити усі інші патології товстої кишки, у тому числі й онкологічну, і встановити діагноз - геморой.

І консервативно, і хірургічно

Консервативно лікуються початкові стадії геморою. Один з методів - орошення анальної ділянки холодною водою. До речі, мусульмани майже не страждають від геморою. А все тому, що після випорожнення підмиваються холодною водою. А взагалі холодний душ покращує тонус судин, сприяє відтоку крові від того чи іншого органу. Другий метод лікування початкової стадії захворювання – застосування різноманітних свічок, мазів, мікроклізм та пігулок. У занедбаних стадіях виконують операцію – видалення гемороїдальних вузлів. Серед сучасних методів лікування – фотокоагуляція гемороїдальних вузлів (метод лікування з використанням джерела імпульсного світла), накладення латексних кілець, склеротерапія, перев'язка гемороїдальних артерій під контролем ультразвукового спостереження. І усі ці методи застосовуються і в обласній лікарні. Однак, вибір методу – справа дуже індивідуальна.

Рух, здорове харчування та достатня кількість рідини

Не мати геморою дуже просто. Варто дотримуватися усім відомих правил:

1. Активний спосіб життя, рух. Щоранку робіть зарядку, ввечері – прогулюйтеся, займайтеся спортом. Корисне плавання, їзда на велосипеді.
2. В раціоні має переважати рослинна їжа. Клітковина, яка є у фруктах та в овочах сприяє стимуляції кишківника та щоденному випорожненню. Корисно вживати столові буряки, моркву, капусту, чорнослив.
3. Випорожнення має бути щоденно. Візьміть собі за правило: зранку встали, випили склянку холодної води, з'їли ложку меду і - у туалет. За місяць-півтора виробите у себе рефлекс на дефекацію.
4. Щоденно вживайте каші. Вівсяна, гречана та пшоняна каші корисні при закрепах. А от рисова, навпаки, скріпляє, тому її та рисові відвари рекомендують при проносах.
5. Кожна здорова людина має вживати достатню кількість рідини – щоденно два з половиною-три літри. Краще пити звичайну холодну воду, можна газовану, соки, особливо морквяний, яблучний, буряковий.
6. Намагайтеся менше сидіти. Адже геморой “любить” водіїв, бухгалтерів, офісних працівників, чиновників, керівників, працівників банків – тих, кому на роботі доводиться, здебільшого, сидіти. Якщо ви належите до цього списку, намагайтеся частіше вставати зі стільця, пройдіть офісом, розмовляйте по телефону, стоячи. Можна пройтися пішки на роботу чи з роботи. Для рухової активності використайте і обідню перерву.

Консультант - головний проктолог області, заслужений лікар України Микола Янчук.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую