ye-logo.v1.2

Хмельниччина – п’ятнадцята в Україні

Економіка 1253

Кореспонденти «Є Поділля» намагалися з’ясувати, у якому стані економіка області на рубежі зміни влади

Зміна президентської влади, зазвичай, тягне за собою й  великі кадрові зміни на місцях. Тому ми вирішили звернути увагу на основні показники соціально-економічного розвитку області у минулому році та виділити ті проблеми, котрі новій владі доведеться вирішувати насамперед.

Обсяги виробництва скоротилися на 23 відсотки
Як повідомив перший заступник голови облдержадміністрації Микола Дерикот, за комплексною оцінкою соціально-економічного розитку регіонів України у минулому році  Хмельниччина посіла п’ятнадцяте місце. За словами Миколи Васильовича, кращих результатів досягли Кам’янець-Подільський, Віньковецький, Деражнянський райони та Славута і Шепетівка. А задніх пасуть Хмельницький, Білогірський та Летичівський райони.
Як повідомляють в обласному управлінні статистики, за підсумками 2009 року індекс промислового виробництва проти попереднього року становив 76,4 відсотка (в цілому по Україні – 78,1 відсотка). Спад випуску продукції  спостерігався в усіх основних видах промислової діяльності, крім виробництва та розподілу електроенергії, газу та води. За словами Миколи Дерикота, найбільше скорочення відбулося на підприємствах з металургійного виробництва та виробництва готових металевих виробів – на 62,7 відсотка, машинобудування – на 41 відсоток, легкої промисловості – на третину. І навіть продуктів харчування та цигарок ми випустили менше на 5 відсотків. Однак, зазначає Микола Васильович, наприкінці року стан справ у промисловості стабілізувався. Минулого року Хмельниччина навіть пустила у дію нові виробництва. Насамперед, це – Чемеровецький солодовий завод.

Ціни ростуть!
У минулому році ціни в області зросли на 13 відсотків. Такі дані оприлюднили в обласному управлінні статистики. Найбільше, на 53-88 відсотків - подорожчали масло, какао та  цукор, 20-25 відсотків додали в ціні олія, сири, кисломолочна продукція, риба, молоко. Суттєво подорожчали алкогольні напої та тютюнові вироби (на 43,7 та 76,3 відсотка відповідно). Майже на чверть зросли ціни на ліки та оплата консультативних прийомів медиків.  Незначного підвищення зазнали і тарифи на житлово-комунальні послуги та квартплата.  А тарифи на електроенергію, природний газ, гарячу воду та опалення залишилися незмінними. Останнім часом, розповідає Микола Дерикот, в області працювали спеціальні комісії, котрі перевіряли обгрунтованість підвищення цін на продукцію та послуги. Штрафні санкції склали 3,2 мільйона гривень.

Зовнішня торгівля скоротилася наполовину, інвестиції зросли уп’ятеро
Справді, як розповідає перший заступник начальника обласного управління статистики Людмила Хамська, експорт продукції в області, порівняно з 2008 роком, скоротився  на 41 відсоткок, імпорт – на 49. Найактивніше ми торгували продуктами тваринного походження і самими тваринами, хімічною продукцією. А найменше експортували недорогоцінних металів та деревини. На Хмельниччину ж більше завозили шкірної та хутряної сировини та виробів з них, дорогоцінного каміння та виробів з нього.
А от іноземні інвестори не обминають Хмельниччину. За даними обласного управління статистики, у 2009 році в економіку області іноземні інвестори вклали 81,5 мільйона доларів США прямих інвестицій, що майже у п’ять разів більше, ніж позаминулого року. За темпами приросту іноземного капіталу Хмельниччина посідає друге місце серед регіонів України, нас випереджає лише Луганщина.  Інвестиції надійшли з 35 країн світу.

Зарплатня невисока, та й ту не завжди виплачують
Заробітна плата минулого року хоч і повільно, але зростала. Найбільше її зростання  відбулося у Кам’янець-Подільському, Славутському, Городоцькому та Ізяславському районах та у Нетішині. За даними головного управління праці та соціального захисту населення облдержадміністрації, сьогодні середня заробітна плата в області – 1806 гривень. Однак, цей показник – один з найнижчих в Україні.  Нижчу від середньообласної зарплатню отримують  працівники сільського та лісового господарства, добувної та переробної промисловості, будівництва, торгівлі, готельно- ресторанного бізнесу, галузі охорони здоров’я.  Найкраще оплачуються фінансова діяльність, державна служба, робота, пов’язана з виробництвом та розподілом електроенергії, газу та води.
Невтішна ситуація з боргами із зарплатні. Сьогодні працівникам Хмельниччини заборгували близько 23 мільйонів гривень. В області навіть розроблені графіки погашення заборгованості із заробітної плати. Однак, повідомляють в обласному управлінні праці та соціального захисту населення, ці графіки виконали лише у Віньковецькому, Городоцькому, Дунаєвецькому, Новоушицькому, Теофіпольському та Чемеровецькому районах.

Народжуються частіше, помирають рідше
Якщо торік в Україні вперше за останні роки народилося більше, аніж померло, то Хмельниччина поки що такими показниками похвалитися не може. Однак, деякі зрушення у цьому питанні таки є. Вже два роки поспіль в області показник народжуваності складає 11 на тисячу мешканців.  А показник смертності з 17 на тисячу у 2008 році зменшився до 16,2 у 2009-у. Але, разом з тим, дещо зріс показник малюкової смертності (коли помирають діти до року). У 2008 році він складав 9,2 на тисячу народжених, а торік – 11,8. Тільки в обласному центрі за рік померло 44 дитини (з 3998 народжених).

Безробітних меншає
За останні дев’ять років пік безробіття припадав на 2008 рік. Тоді, за даними обласного управління статистики, у службі зайнятості області було зареєстровано 33,6 тисячі безробітних. Торік таких було 20,2 тисячі. Однак, торік зросла частка вивільнених у зв’язку зі змінами в організації виробництва та звільнені у зв’язку зі скороченням штату – з     1 167 до 1 600 чоловік. Так само менше вдавалося працевлаштовуватися випускникам навчальних закладів.

Дитсадків на усіх не вистачає
За словами заступника  голови облдержадміністрації Миколи Вавринчука, нині в області функціонують 812 дошкільних закладів (165 – у містах, 647 – у сільській місцевості). Однак, ще потрібно відкрити 50 садочків у селах, найбільше – у Славутському, Шепетівському, Ізяславському, Білогірському районах. Чекають своєї черги і дошкільнята міст. У Кам’янці-Подільському, Нетішині, Славуті та Хмельницькому на черзі знаходиться  майже 11 тисяч дітей. При цьому, значною проблемою для обласного центру залишається перевантаження дошкільних закладів. Тут на сто місць претендують 148 дітей.

24 школи потрібно добудувати, 10 – відремонтувати
Сьогодні в області залишаються недобудованими 24 навчальні заклади, з них 10 – з високим ступенем готовності, наголошує Микола Вавринчук. Особливо гостро стоїть питання добудови шкіл у Старосинявському, Ярмолинецькому, Шепетівському, Теофіпольському та Полонському районах. Крім того, десять освітніх закладів в області знаходяться в аварійному стані. Для їх реконструкції потрібно близько 54 мільйонів гривень.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую