ye-logo.v1.2

7 мільйонів євро на Чорнобильську атомну

Економіка 1612

Саме в таку суму обійшовся промисловий комплекс поводження з твердими радіоактивними відходами, який європейці передали на баланс ЧАЕС

Україна на цей проект витратила лише 3,422 мільйона євро. Решту грошей дала Європейська комісія. Збудований комплекс є частиною необхідної інфраструктури для зняття Чорнобильської атомної електростанції з експлуатації та однією з ключових ланок у цьому складному процесі. За словами міністра з надзвичайних ситуацій України Володимира Шандри, комплекс призначений для приймання, переробки і захоронення твердих радіоактивних відходів, накопичених за час експлуатації, і тих, які утворились у процесі зняття з експлуатації ЧАЕС, а також експлуатаційних радіоактивних відходів об’єкта „Укриття”.

Дорогою до „небезпеки”
Від Києва до Чорнобиля 1,5-2 години їзди на автомобілі. Можна було б і швидше доїхати, якби не два пропускні пункти. Перший – Дитятки – „відкриває” так звану зону відчуження. Саме там кореспондент „Є Поділля” зустрів начальника Державного департаменту – Адміністрації зони відчу- ження і зони безумовного (обов’язкового) відселення Андрія Сельсь- кого, який нещодавно очолював Летичівську райдержадміністрацію.


А керує цим роботом людина, яка знаходиться в захи- щеному від радіації місці.
„Я вже майже півтора року, як працюю тут, – каже Андрій Анатолійович. – І робота багато в чому відрізняється від попередньої. Тут своя специфіка. Це ж зона відчуження, з якої виселені люди, й тут досі проводиться робота з ліквідації наслідків аварії 23-річної давнини. Але той досвід, адміністративний, який здобув у райдержадміністрації, допомагає мені”.
Отож, проїхавши два пропускні пункти та декілька покинутих сіл, ми дісталися до самого Чорнобиля... Місто несхоже на закинуте. Воно й не дивно, адже в ньому живуть люди. Щоправда, не біль-ше ста. Оминувши Чорнобиль, ми дісталися до атомної, де вже все було готове до відкриття нового комплексу...

Високоповажні гості
Окрім міністра з надзвичайних ситуацій, нашого земляка, Володимира Шандри, на урочистості завітав й голова Представництва Європейської комісії в Україні Жозе Мануела Пінту Тейшеру. У своїй промові португалець зауважив, що лише 23 роки тому він вперше дізнався, що є така в Україні Чорнобильська атомна станція. „А тому зараз всі мої думки про жертви цієї жахливої катастрофи, тих людей, які жили недалеко від станції, та героїв, які заплатили власним життям, щоб аварія не мала ще страшніших наслідків, – зазначив Пінту Тейшеру. – І відкриттям цього комплексу співпраця між Україною та країнами Європейського союзу в сфері ядерної безпеки не завершується. Ми будемо допомагати не лише Чорнобильській АЕС, а й іншим атомним станціям, які є в Україні”.
Ну, а сам Володимир Шандра розвіяв чутки про те, що в новозбудованому комплексі, який зво- дився з березня 2001 року, будуть перероблятися та сортуватися радіоактивні відходи з інших країн. „Це неприпустимо, – заявив Володимир Миколайович. – Законо- давством України заборонене ввезення радіоактивних відходів з-за кордону. Тож цей комплекс прийматиме винятково українські від- ходи. Я переконаний, що жодний склад Верховної Ради України не дозволить завозити до нас радіоактивні відходи з інших держав”.

Тонни радіації
Безумовно, не побачити, як все має відбуватися, ми не могли. І хоч все було в „холосту”, але певні уявлення про роботу комплексу журналісти отримали. В одному з лотів (комплекс поділений на чотири корпуси, які називаються лотами) перед очима журналіста „Є Поділля” повстали... роботи. „Що це?” – запитав я німця, який вчить працівників ЧАЕС працювати з цими машинами. „Під нами зараз є декілька тонн радіоактивних відходів, – заявив він, заспо- коївши, що небезпеки немає, адже укриття, на якому ми стояли, наче захищає від радіації. – Ось саме цей робот, яким керує людина з захищеного від радіації місця, призначений для того, щоб розбити укриття, дістатися до твердих відходів порізати їх та віддати „другові” на пресування. Вже після цього „сміття” буде захоронене”.
Для того, щоб промисловий комплекс поводження з твердими радіоактивними відходами переробив усе „зло” Чорнобильської атомної, на переконання Володимира Шандри, знадобиться ро- ків... десять! А тому говорити про повне закриття ЧАЕС у найближче десятиліття не доводиться. Як, власне, і про те, що в день урочистей, 24 квітня, комплекс розпочав свою роботу. За твердженням деяких працівників атомної, новобудова запрацює не раніше, ніж через три місяці, оскільки саме стільки триває процес сертифікації комплексу.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую