ye-logo.v1.2

За чим і коли на Хмельниччину прийдуть інвестори

Економіка 4049
Іноземці інвестиції - це робочі місця для хмельничан
Іноземці інвестиції - це робочі місця для хмельничан. Фото: profi-forex.org

Поки що їх стримує недосконалість і суперечливість законодавчої бази, яка регулює інвестування, бюрократичні бар’єри та корупція.

В розвитку економіки будь-якого регіону-краю-міста важливу роль відіграє виробництво. Чи то власне, чи на кошти вітчизняного чи іноземного інвестора. Але інвестори вкладають свої гроші туди, де для них створені сприятливі умови.
Україна має багато можливостей, щоб зацікавити іноземних інвесторів. У нас немає такої конкуренції, як в ЄС. Ми маємо вигідне географічне розташування. Знаходячись у центрі Європи, інвесторам не треба витрачатися на дорогі доставки товару. Але незважаючи на позитивні фактори, інвестиційний клімат України згідно останніх даних рейтингу інвестиційної привабливості за версією Європейської бізнес-асоціації оцінюють в 2,1 бала (за п’ятибальною шкалою). Серед стримуючих факторів залучення інвесторів в Україні основними є недосконалість і суперечливість законодавчої бази, яка регулює інвестування, бюрократичні бар’єри та корупція.

Досвід

Першим кроком на шляху до подолання негативних факторів, які стримують іноземні інвестування, на думку аналітиків, мають стати економічні реформи. Після підписання Угоди про Асоціацію з ЄС Україна має перейти на ринкову економіку, позбавившись залишків планової. За даними аналітиків Інформаційної кампанії “Сильніші разом”, Польща за останні 20 років, перейшовши від комуністичної планової до ринкової економіки, зробила справжній “економічний прорив”. Завдяки створенню нових приватних підприємств на початку 90-х років в Польщі з’явилося багато нових робочих місць. Внаслідок економічних реформ у країні значно покращився рівень життя. Саме тому зараз Україні треба переймати європейський досвід, щоб досягнути позитивних результатів.

Бюрократія

Наприклад, Хмельницька область співпрацює з 104 країнами світу, а інвестують в область лише 43 країни. Як зазначає директор Департаменту розвитку економіки і торгівлі Хмельницької ОДА Юрій Драч, існує низка причин, через які іноземні інвестори не хочуть вкладати гроші в регіон. Але більшість з них тісно взаємопов’язані з загальнодержавними тенденціями інвестування.
«Стримуючим фактором для закордонних інвесторів є складна бюрократична процедура, відсутність гарантій стосовно захисту приватної власності. У нас немає чітких законів щодо недоторканості приватної власності. Інвестори не впевнені в тому чи вони зможуть хоча б повернути вкладені гроші», – розповідає Юрій Драч. – «Коли буде прийнятий закон про захист приватної власності чи зокрема про захист інвестицій, відбудеться спрощення дозвільних процедур, будуть усунені юридичні перепони, це стане сигналом для потенційних інвесторів».
Сьогодні найголовніше завдання держави – не заміняти собою підприємців, а створити умови, за яких люди які мають потенціал, могли розвиватися і робити внесок в економіку краю.

Бюрократія - чи не головний стримуючий фактор для інвесторів. Фото: std3.ru

«Держава повинна звести до мінімуму регулювання бізнесу, але контроль має бути. Ми маємо розрізняти який підхід був у Радянському союзі при плановій економіці. Коли держава вказувала всім що і як робити, коли майже все вирішувалося у владних кабінетах. Регулювання має бути розумним і стимулювати розвиток ініціативи, а не стояти на перешкоді розвитку економіки», - заявив Юрій Драч.

Можливості

Не зважаючи на негативні фактори, іноземці все ж цікавляться Хмельницьким регіоном. Насамперед закордонних інвесторів цікавлять енергозберігаючі технології і співпраця у цьому напрямку. Пріоритетними галузями для інвестування в Хмельницьку область є машинобудування, металообробка, харчова та переробна промисловість, електроенергетика та видобувна промисловість. Із країн ЄС з початку інвестування внесено 175,2 млн. дол. (92,6% загального обсягу акціонерного капіталу), з інших країн світу – 14,0 млн. дол. (7,4%). До основних країн-інвесторів ( 89% загального обсягу прямих інвестицій) належать: Нідерланди, Кіпр, Польща, Німеччина, Велика Британія, Ізраїль.
Директор Департаменту розвитку економіки і торгівлі розповів, що китайські інвестори зверталися до них, щоб інвестувати гроші в будування на території Хмельницької області електростанцій на біомасі. Такі станції працюють на відходах сільського виробництва, твердих побутових відходах.

Ще один фактор - зниження "зеленого тарифу". Фото: ecotown.com.ua

«Оскільки в нашій державі був досить високий «зелений тариф», іноземцям було вигідно інвестувати гроші на спорудження альтернативних електростанцій. Але оскільки в Україні нещодавно знизили «зелений тариф» на 50-55%, інвестування закордонних інвесторів у цю справу тепер стоїть під питанням», - повідомив Юрій Драч. – Хоча сам напрям альтернативної енергетики є актуальним. Оскільки ми маємо складні стосунки з Російською Федерацією, держава прагне звести до мінімуму постачання російських енергоресурсів, розвиток альтернативних видів палив має стати пріоритетним».

Новації

В Хмельницькій області нараховується кілька сотень родовищ корисних копалин, більшість з яких використовують у будівельній галузі.
“В нашому регіоні запаси родовищ сапонітів становлять понад 100 млн тонн. Ці поклади природних мінералів з відмінними сорбційними, фільтраційними властивостями. Використовуючи їх, можна очищати воду, паливно-мастильні матеріали тощо. На сьогодні розроблено проект щодо поставки Польщею лабораторного обладнання для вивчення властивостей сапонітів”, - повідомила заступник директора Хмельницького регіонального центру з інвестицій та розвитку Лариса Литовка.
До участі в проекті залучено три сторони: польських інвесторів, Хмельницький регіональний центр інвестицій та розвитку і Хмельницький національний університет. Договір, за словами Лариси Лаврентіївни, буде підписаний вже в кінці березня цього року.
Видобуванням сапонітів, глини та піску цікавляться й вітчизняні підприємства. Зараз через ситуацію на Сході, Хмельницькі родовища хочуть використовувати підприємства, які раніше брали природні матеріали в Донецькій і Луганській областях, серед них наприклад Запоріжський феросплавний завод.
За словами Лариси Литовки, важливу роль у покращенні інвестиційної привабливості регіону відіграє створення та розвиток індустріальних парків.
«На Хмельниччині зареєстровано індустріальний (промисловий) парк “Славута” площею у 50 гектарів. Він є в переліку індустріальних парків України, створена його концепція і вже визначено керуючу компанію. Наступним етапом розвитку індустріального парку має стати вибір його учасників, - розповідає заступник директора. - Такі парки дають можливість залучати іноземних інвесторів, оскільки є земельна ділянка і підведена до неї інфраструктура. Інвесторам не треба витрачати гроші на підведення води, газу, електрики. В області є ще сім аналогічних ділянок, які підлягають в майбутньому під визначення індустріальних парків».

Таким презентували індустріальний парк у Славуті для іноземців. Фото: slavutanews.com

У концепції парку “Славута” розроблені очікувані економічні результати від його функціонування. Так у 2015 році планують створити 150 робочих місць і середньою заробітною платою близько 3800 гривень, а вже у 2020-2022 роках кількість працівників парку має сягати 1000 осіб із зарплатою близько 9100 гривень.

Взаємодія

На сьогодні в Хмельницькому нараховується 295 підприємств з іноземними інвестиціями. Найбільшим промисловим підприємством Хмельниччини і цементної галузі України є публічне акціонерне товариство «Подільський цемент». Кожну шосту тонну українського цементу виробляють на цьому заводі. Продукцію кам'янець-подільських цементників знають в Іспанії, Чехії, Німеччині, Угорщині, Польщі, Азербайджані, Румунії, Молдові та інших країнах світу. Основним власником підприємства є ірландська компанія, яка має 76% акцій “Подільського цементу”.
У кінці минулого року в Хмельницькій області запрацював комбікормовий завод у смт. Летичеві, який є одним з найсучасніших в Україні з виробництва комбікормів і білково-мінерально-вітамінних добавок за європейськими стандартами якості. За даними Хмельницького регіонального центру з інвестицій і розвитку, на відкриття заводу було залучено інвестицій на суму близько 20 мільйонів євро. Проект реалізований за підтримки та фінансування Європейського банку реконструкції та розвитку. Зараз на підприємстві створено 67 прямих робочих місць, ще близько 300 непрямих робочих місць.
Хмельницька область має всі умови для сприятливого інвестиційного клімату. Вдале географічне розташування посилюється розвинутою інфраструктурою. Сприятливим фактором для інвестиційного середовища в області є наявність родовищ, трудових ресурсів і розбудова індустріальних парків. З іншого боку, для залучення іноземних інвесторів треба врегулювати українське законодавство, надати інвесторам необхідні преференції. Важливо налагодити взаємодію інвесторів з місцевою владою, створити сприятливі умови для їхньої діяльності. Цього року в Хмельницькому регіоні більшість інвестиційних запитів від вітчизняних інвесторів. Внаслідок подій на Сході іноземні інвестори не поспішають вкладати гроші в країну з нестабільною економікою і політичною ситуацією. Тому важливим у привабленні іноземних інвесторів є також врегулювання ситуації на Сході України.

Даша ПАСТЕРНАК. Алла СОБКО.

 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую