ye-logo.v1.2

Такі схожі, але, водночас, різні

Економіка 1874

У Хмельницькому проходять дебати між представниками кандидатів у Президенти України

В приміщенні громадської організації «Асоціація жінок у бізнесі», в рамках проекту за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні, тривають дебати між довіреними особами кандидатів у Президенти України. Це вже другий етап проекту «Чого хочемо ми, що обіцяють вони». Нагадаємо, дебатам передували фокус-групи серед різних груп населення обласного центру, під час яких вивчалася громадська думка: що, в першу чергу, має зробити Президент, якого українці оберуть 17 січня 2010 року. За підсумками опитування, новообраний гарант Конституції має подолати корупцію та хабарництво. Ця проблема набрала 503 бали із 936 можливих. Розповідали представники кандидатів у Президенти України про те, що обіцяють їх лідери для покращення екологічної безпеки, здоров’я нації, будівництва соціального житла (доступності ринку житла, отримання земельної ділянки для будівництва власної оселі тощо).

Тягнибок – Симоненко
Відкривали дебати в рамках проекту «Чого хочемо ми, що обіцяють вони» довірена особа кандидата-націоналіста Олега Тягнибока Ігор Сабій та довірена особа кандидата-комуніста Петра Симоненка Віктор Прудніков. І з першої хвилини дебатів було «гаряче». Як тільки Віктор Якович розпочав говорити, як Петро Симоненко долатиме корупцію, одразу ж його зупинив Сабій. Довірена особа Тягнибока вимагала від пана Пруднікова відповідати державною мовою, а не російською. Півтори хвилини суперечки завершилися тим, що Віктор Прудніков російською мовою повідав про обіцянки свого кандидата. Насамперед, для подолання корупції, Симоненко планує відродити систему народного контролю, а Тягнибок – провести люстрацію. «Навіть екологія наша пов’язана із корупцією, – вважає Ігор Сабій. – Нас роблять могильником та труять. Тому Олег Тягнибок заборонить ввозити до нас із-за кордону м’ясо та молоко, а також генно-модифіковані продукти». Подібне планує й Петро Симоненко. «Ми запровадимо європейський контроль на вміст радіонуклідів, посилимо санкції до власників під-приємств, які порушують екологічні норми», – повідав Віктор Прудніков. Щоб покращити здоров’я нації, Петро Симоненко обіцяє українцям безкоштовну освіту та медицину. Натомість такі обіцянки його опонент – представник Тягнибока, назвав нереальним, а тому кандидат-націоналіст медицину поділить на три рівні – безкоштовну, страхову та платну. Найболючішим питанням обидві довірені особи назвали будівництво. Однак пообіцяли, що і його вирішать. «Здолаємо корупцію, подолаємо й решту проблем, – зауважив Ігор Сабій. – Потрібно забезпечити державний контроль за рентабельністю будівельних компаній та відновити іпотечне кредитування». «Втілимо у життя комплексну програму «Соціальне житло», – пообіцяв Віктор Прудніков. – Молодим сім’ям їхнє перше житло надаватиметься безкоштовно».

Литвин – Костенко
«У нас немає конкурсу програм, а є конкурс обіцянок, - заявив довірена особа кандидата в Президенти України Юрія Костенка Костянтин Омельчук. – Корупція є головним гальмом у нашій державі, тому потрібно запровадити обрання суддів, вибори за відкритими партійними списками тощо». Його опонент, довірена особа кандидата в Президенти України Володимира Литвина Василь Осадчий, заявив, що корупцію потрібно прирівняти до державної зради. «А це пожиттєвий термін ув’язнення», – зазначив Василь Петрович. Однак команда Литвина вважає, що однією з найбільших наших проблем є екологічна безпека. Тому і планують заборонити генно-модифіковані продукти, підвищити штрафи за екологічні збитки, забезпечити євроконтроль за якістю води та станом повітря тощо. Натомість Костянтин Омельчук підкреслив, що Юрій Костенко в своїй програмі лише декілька рядків присвятив екобезпеці, оскільки, перш за все, потрібно підняти економіку країни. «Запрацює економіка, подолаємо всі перешкоди», – зауважив Костянтин Миколайович. Власне, «здорова» економіка, на думку довіреної особи Костенка, покращить і здоров’я нації. «Плануємо провести обстеження всіх людей, щоб знати стан здоров’я українців, – заявив Василь Осадчий. – Також Литвин заборонить рекламу медичних препаратів». А ось щодо будівництва соціального житла, то Володимир Литвин пропонує запозичити досвід Білорусії, надавши кредити молодим сім’ям, а після народження першої дитини списувати 25 відсотків кредиту, 50 відсотків – при народженні другої дитини, і всі 100 відсотків – при народженні третього немовляти. Юрій Костенко пропонує зниження кредитних ставок, а Костянтин Омельчук, коментуючи програму свого опонента, зауважив, що на її виконання не вистачить і тисячі разом взятих бюджетів України.

Мороз – Яценюк
Ці дебати стали доволі незвичними. А все через те, що журналісти так і не дочекалися довіреної особи Арсенія Яценюка Олександра Ксенжука, який, офіційно, поїхав у відрядження до Києва. Тому довелося слухати лише довірену особу кандидата в Президенти України Олександра Мороза Геннадія Савосіна. «Мороз проведе нещадну боротьбу з корупцією, - запевняв Геннадій Анатолійович. – Представники влади, які порушили закон, мають бути жорстко покарані. Вочевидь, Україна рано відмовилася від смертної кари». Також Олександр Олександрович, як і більшість його опонентів, пропонує обирати суддів. І саме Президент, як зазначив Геннадій Савосін, має приділяти значну увагу захисту довкілля, захищати людей від неякісних продуктів тощо. Покращити здоров’я нації мають гідні зарплати та пенсії, здоровий спосіб життя, соціальний захист населення тощо. А ось щодо будівництва, то… «У нас є власна програма «Справедливий дім», яка передбачає створення корпорацій, котрі будуватимуть житло для соціально незахищених верств населення, - заявив Геннадій Савосін. – Надаватимуться й адресні субсидії, а земля виділятиметься на конкурсній основі».

Ющенко – Пабат
«Передвиборчу програму писав не Олександр Пабат, а прості люди, - ось так охарактеризував передвиборчі обіцянки свого кандидата в Президенти довірена особа Пабата Микола Попов. – І люди усвідомили, що всі наші проблеми – в нашій владі». Отже, «люди Пабата» збираються конфісковувати майно корупціонерів, а якщо й це не допоможе, то… на корупціонерів очікує смертна кара. Віктор Ющенко, за словами довіреної особи Юрія Резнікова, створить Антикорупційне бюро, відмінить недоторканість Президента, парламентаріїв, суддів. Щодо екологічної безпеки країни, то, на переконання Юрія Олександровича, у нас й так нормальна законодавча база, яку потрібно лише виконувати. Тоді й проблем стане менше. А ось Пабат пропонує запозичити новітні технології, завдяки яким ми отримаємо і дешевий газ із електрикою, і чистіше повітря. «Бо не буде стільки викидів у повітря», – зазначив Микола Попов. «Ціни на ліки має регулювати держава, – з приводу покращення здоров’я нації зазначив Микола Михайлович. – А медицина – безкоштовною». Ющенко ж планує підсилити механізми впливу товариства із захисту прав споживачів, щоб жорсткіше контролювати якість продуктів харчування.  А ось будувати житло обидва кандидати в Президенти будуть тоді, коли гроші «знайдуть». «Не потрібно вигадувати велосипед, а потрібно лише відновити економіку. Тоді й все налагодиться», – зазначив довірена особа Пабата. «Є ж в областях розроблені програми «Житло», але є проблеми з їх фінансуванням. Тому Віктор Андрійович прописав механізм їх фінансування», – зауважив довірена особа Ющенка.

Крапку не ставимо
У наступному номері «Щоденника виборця», який запланований на 14 січня 2010 року, ми розповімо про решту дебатів між довіреними особами кандидатів у Президенти України. А також надамо порівняльну таблицю передвиборчих обіцянок, які значаться у програмах кандидатів, наданих до Центральної виборчої комісії України.


Проект здійснено за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США. This project was supported by the Democracy Grants Program of the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую