ye-logo.v1.2

Влітку купуємо сани, восени – продаємо

Економіка 1457

Ринок нерухомості в обласному центрі потрохи ожив. Але до повного «одужання» ще дуже далеко

Вже давненько немає захмарних цін на квартири в Хмельницькому. Але вони й досі майже не продаються. Криза, зокрема внутрішня, на ринку нерухомості триває. Щоправда, цієї весни намітилася деяка позитивна тенденція – ринок почав оживати. Однак влітку, що сезонно, він знову завмер. На черзі ж осінь, яка може принести чимало сюрпризів. Комусь приємних, а комусь не дуже. Отже, чим живе ринок нерухомості найбільшого міста області досліджувало «Є Поділля».

Компанії сплять
Ще рік тому не раз доводилося чути, що будівельна галузь вимирає. Нині ж ситуація дещо інша. Так, чимало новобудов й досі стоять, бо будівельники не мають коштів на завершення робіт. Однак за півроку 2010-го намітився незначний помісячний ріст обсягів будівельних робіт (за рахунок добудови житлових та нежитлових будівель і споруд із будівельною готовністю 70% та вище). Проте ситуація в будівельній галузі області все одно залишається складною.  Люди не поспішають вкладати гроші в нові об’єкти, а будівельні компанії не мають власних, щоб закласти фундамент та «виростити» нове багатоповерхове житлове диво. «Нове житло дорожчає і це зростання триватиме, – вважає директор ріелторської групи «Народна марка» Сергій Моісеєв. – Однак попиту на нього немає, бо і квартир, фактично, немає. Люди хочуть купити вже зданий в експлуатацію об’єкт, а не той, який побудують невідомо коли. А довгобудів у нас чимало. Тому нині попит є на дешеве та невелике житло. Хоча є й унікальні замовлення. Приїжджають клієнти з Києва, і ми не можемо їх задовільнити. Хто живе в хорошому будинку чи квартирі, той не поспішає їх продавати».

Ціни коливаються
«Навесні ринок був активнішим, а нині панує сезонний спокій, – каже керівник одного з відділів хмельницького агентства з нерухомості «Ідеал» Олег Якушевський. – Хоча ціни, фактично, якщо порівняти із минулим літом, не змінилися. Житло подорожчало лише приблизно на 7-8 відсотків. Але це, якщо ми говоримо про ціну, за яку покупець хотів продати нерухомість. Якщо ж порівняти весняні ціни цього року з теперішніми, то вони, за фактом продажу, навіть знизилися. Навесні однокімнатна «хрущовка» коштувала в середньому 27 тисяч умовних одиниць, а зараз таку оселю можна придбати на 2 тисячі дешевше. На вторинному ринку у попиті негабаритні 1- та 2-кімнатні квартири. Ціни тут коливаються в середньому від 850 до 900 умовних одиниць за квадратний метр. Трикімнатні – від 600 умовних одиниць за квадратний метр і більше. Ціна на нове житло залежить від забудовника, етапу будівництва та району, а тому й коливаються від 4200 до 6 тисяч гривень». На думку багатьох ріелторів, яких опитало «Є Поділля», головне, що нині ситуація дещо стабілізувалася. Коли навесні 2009 року ринок завмер, то ніхто не міг визначити реальну ціну нерухомості. Минув рік, і сформувався новий ринок. До того ж, відновилося іпотечне кредитування. Щоправда, ставки відлякують – понад 20 відсотків річних.
 
Затишшя перед бурею?
«Восени ми очікуємо сезонний підйом ринку і, можливо, квартири трохи подорожчають, – прогнозує пан Якушевський. – Якщо запрацює іпотека та економіка країни, то ціни підуть вгору, бо бажаючих поліпшити свої житлові умови достатньо. Ось тільки грошей на це не мають». В свою чергу Сергій Моісеєв припускає, що ринок пожвавиться не раніше, ніж через рік. Для цього потрібно лише зробити доступнішим іпотечне кредитування. «У Хмельницькому жоден із банків не дасть іпотеку із ставкою менше, ніж 20,5 відсотка річних. Якщо вони не знизять ставку до 14 відсотків річних у гривні, то нічого доброго не буде. Але тішить хоча б те, що вже 20 банків пропонують іпотечне кредитування, – зазначив Сергій Віталійович. – А поки що модно продавати щось у райцентрах чи в селах та їхати в Хмельницький, щоб купити найдешевше житло в різних сегментах. І зараз, на мою думку, сприятливий час купувати квартири на вторинному ринку».

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую