ye-logo.v1.2

Білоруська криза хмельницького базару

Економіка 9668
Фото: з архіву

Після економічного потрясіння в сусідній державі, в Хмельницькому поменшало «туристів» на ринках. Кажуть, грошей немають

Економічне диво Білорусі «вибухнуло» наприкінці травня. До цього ж білоруси, котрі приїжджали на хмельницький речовий ринок, розповідали про великі пенсії й стабільні зарплати в країні. Все це наче залишилося, однак бажаючих приїхати до нас із країни президента Лукашенка поменшало. Що відбувається, з’ясовував кореспондент «Є Поділля».

Ціновий зашморг

Наприкінці минулого року в Білорусі середня заробітна плата сягнула рекордної позначки – 500 доларів США. Однак «диво» було лише місяць, а потім почалося падіння. Багато хто з білорусів заспокоював себе, що і на меншу суму можна прожити. Українці ж живуть! «Але сьогодні в нас майже катастрофа, - розповідає Ірина, яка приїхала на ринок до Хмельницького з Мінська. – Мені важко сказати скільки зараз у нас в середньому платять, але девальвація рубля «з’їла» все. Ціни зросли в 2-3 рази. Особливо подорожчали автозапчастини. Якщо нині офіційний курс долара приблизно 5 тисяч рублів за один, то запчастини рахують за курсом 12 тисяч рублів за долар».

«Раніше білоруси привозили до нас згущене молоко, масло, а нині вже ні, - каже Світлана, продавець одного з хмельницьких ринків. – Я цікавилася в деяких, чому не везуть на продаж ці продукти, а вони кажуть, що ми не будемо купувати, бо ціна підвищилася удвічі, а то й тричі. Шкода, що там таке відбувається, бо це і на нас впливає. Покупців менше, а, відповідно, і заробіток наш менший».

За твердженням білорусів, з якими поспілкувався кореспондент «Є Поділля», дефіциту на щось, як про це повідомляли українські засоби інформації, в їхній країні немає. «Так, був ажіотаж у магазинах, - зізнається пані Ірина. – Брали, як правило, крупи, сіль. Все, що довго буде лежати. Але дефіциту немає! Купуй, що хочеш і за що хочеш. Ті, в кого було на руках багато рублів, купували техніку, бо гроші знецінюються і слід було їх кудись вкласти. А супермаркети побутової техніки декілька разів на день зачиняють – перераховують ціни. Я й сама можу декілька разів на день міняти ціни на товар, який купую в Хмельницькому. Але ж мені від цього не легше… Словом, весело в нас, приїжджайте, та самі побачите».

Валютники у «шоколаді»

«Головна проблема, що долари в країні заборонено продавати, - бідкається водій автобусу, який привіз білорусів на хмельницький речовий ринок, а назватися не захотів, мотивувавши тим, що в нього потім можуть виникнути проблеми на Батьківщині. – Тому наші менше почали їздити до вас. Переважно приїжджають ті, хто мають валютні «запаси» або купують долари на чорному ринку. Якщо офіційно долар коштує 5 тисяч білоруських рублів, то неофіційно – 7-8 тисяч. Вся валюта на руках у валютників. Ваші «молодці» купують у наших рублі, але за таким курсом, що їхати з білоруськими грошима до Хмельницького невигідно. Краще вже в нас придбати валюту». Проїзд, за словами «туристів», на «екскурсію» хмельницькими ринками не подорожчав… в доларах. «Маєш 50 «баксів» й їдеш, - продовжує наш співрозмовник. – На митниці, фактично, нікого не хвилює, скільки в тебе валюти. Вивозь з Білорусі, на здоров’я. Іноді закрадається думка, що хтось на цьому заробляє шалені гроші. Адже в банках ні доларів, ні російських рублів, ні євро, ні гривні… а на «чорному ринку» - бери досхочу».

Не стати б на чужі граблі

Багато хто з хмельницьких підприємців, котрі спілкувалися із покупцями з сусідньої держави, хвилюються, щоб в Україні не сталося подібної кризи. «Мені один «оптовик» з Білорусі розповідав, що в березні їхній голова Національного банку запевняв, що девальвації не буде, – каже хмельничанин Сергій. – Нам зараз теж дедалі частіше розповідають, що в Україні подібне неможливе. Але ж, якщо глибоко проникнути в проблем білорусів, та проаналізувати нашу економіку, то мимоволі розумієш, що невдовзі й в нас таке може статися». Однак проблеми з валютою у країні Лукашенка, на думку багатьох експертів, виникли через дії самої влади Білорусі. Напередодні президентських виборів у грудні 2010 були підвищені зарплати у бюджетній сфері. Уже тоді білоруський рубль похитнувся. Ще до виборів люди почали скуповувати стабільніші долари і євро. У результаті за 2010 рік золотовалютні резерви Білорусі зменшилися на 11%. За перші два місяці 2011 року білоруси купили ще майже мільярд доларів, у в березні – 500 мільйонів. Нацбанк Білорусі 22 березня 2011 року перестав продавати банкам долари для подальшого перепродажу населенню. Такими методами влада країни сподівалася врегулювати ситуацію з нестачею доларів і євро, але наслідком цього стала ще більша валютна паніка. А 23 травня Національний банк Білорусі ухвалив рішення про девальвацію офіційного курсу білоруського рубля до долара США, знизивши його на 56% з 3155 рублів за долар до 4930 рублів за «бакс».

Глава ради Національного банку України Петро Порошенко виключає ймовірність того, що в короткостроковій перспективі в Україні може відбутися фінансова криза, подібна до білоруської. На його думку, Білорусь була змушена девальвувати національну валюту через ряд причин, серед яких зростання цін на енергоносії і популістське підвищення зарплат перед президентськими виборами. Крім цього, він додав, що дефіцит платіжного балансу Білорусі в першому кварталі 2011 року становив 8 мільярдів доларів, або 17,6% ВВП, в Україні ж він за аналогічний період склав лише мільярд доларів, або трохи більше 1% ВВП . Водночас Порошенко не виключив загроз економічної та фінансової кризи в Україні в середньостроковій перспективі. Він нагадав, що 2013 рік стане піковим для України з виплат зовнішніх позик, що обов'язково відобразиться на фінансовій системі країни.

«У вас теж все дороге», -

каже Олена Іванівна, пенсіонерка з Бобруйська. «В мене пенсія, якщо перевести на гривні, приблизно 1200, - продовжує співрозмовниця. – Раніше мені на багато чого вистачало, а зараз – ні. Ось куплю на вашому ринку одяг собі та онукам, а потім поїду в супермаркет за харчами. У вас крупи дешевші. До прикладу, у нас гречка коштує в середньому 30 гривень (деякі білоруси називали ціну в 60 гривень – прим.авт.), а у вас по 18 гривень є. Зате «бульба» в нас по 6 гривень, а у вас бачила по 10 гривень. Горілка в вас дешева. А ось ковбаси, сири – дуже дорогі і не смачні».

Продавці хмельницьких магазинів стверджують, що теж відчули кризу в Білорусі - за продуктами рідше заїжджають автобуси «туристів». Купують, переважно, алкогольні напої, гречку, солодощі, чай та каву.
 

Коментарі:

василина 15.06.2011 09:18

Бараболка, не видела футболки по 20 грн? так не ходи по старому базару, а походи по оптовому, поройся в ящичках с надписями "распродажа" и найдешь новые вещи даже по 10 грн! Я на выходных пошла и купила себе случайно майку за 10 грн!!! Новую!!! Просто у продавца остались 2 размера, вот и продает даром, чтобы не валялись. А вообще зря все так гонят на базарников, просто видно вы никогда не стояли там и ваши родственники не работают на рынках. Поэтому вы так и думаете. Конечно, есть там разные люди, с разными накрутками, но "зажраных", поверьте, намного меньше, чем тех, хто реально зарабатывает на квартплату, хлеб, воду и масло.
 

Че 13.06.2011 15:08

Про итальянский рынок, и европейский. Там расстаможка стоит 10000у.е.. у нас 40000у.е, Разница есть? .А если скажите что мы и сами производим, то понимайте вопрос о сырье, оно все завозное, а значит и расстамаживается. И таким уникалам как Ирина и Фокс советывал бы направить свой негатив на пана Азарова и его радныков, если не владеете ситуацией.... сами знаете что делать. Про 200-300% на рынке, Ха! подняли настроение, дякую. Дурость прет из вас нехило. Греть жопу в офисах в китайских труселях и юбках, жить всю жизнь на слухах и сплетнях

Муля 12.06.2011 23:37

В ціновій політиці винні в першу чергу наші керманичі. Що робиться на митниці? В скільки разів піднялися не тільки кілограми? Азаров ще покаже перед своєю відставкою не таке, це лише ківіточки.  

Викуся FOX 12.06.2011 20:51

базарники однозначно зажрались: на iталiйських базарах шмотки коштують дешевше, та й взуття можно купити в iталiйському супермаркетi дешевше i якicнiшi. а звiдки в нас в Хмельницькому беруться такi цiни, я не розумiю....

Barabolka 10.06.2011 17:38

А что ещё есть такие места, где можно футболку ребёнку за 20 грн. купить ?? По моему 50 как минимум.

Serhio 10.06.2011 17:35

все равно не согласен. Может под одну гребенку не надо всех. но зажралось дофига базарников. И мест где вы сможете купить футболку ребенку подешевле становится все меньше и меньше

василина 10.06.2011 17:20

отвечу вопросом на вопрос: а в магазине вы купите футболку ребенку за 20-30 грн, как на Норме, Сардониксе или "Золотой аллее"? Просто я к чему - не надо всех людей под одну гребенку. То, что на старом рынке дороже - это знают все, но почему то все равно туда ходят
 

Serhio 10.06.2011 17:15

а скажите, на старом рынке (да и на новом уже) какое ценообразование? Извольте просветить неучей )))

василина 10.06.2011 17:12

про накрут в 200-300%
 

Serhio 10.06.2011 16:55

Василине: какую, извините за тавтологию, "ахинею"? Вы еще скажите, что цены на базаре ниже магазинных. А по поводу предприятия на его месте - так тут я тоже не соглашусь с Василиной. Никакое такое предприятие не построишь, чтобы трудоустроить такое огромное количество людей, которые сейчас живут за счет толкучки.

василина 10.06.2011 16:33

Ирина, если бы вы стояли на базаре, то вы б такую ахинею не несли  

Ірина Андрійченко 10.06.2011 13:06

Особисто я вважаю що цей базар давно уже потрібно розігнати і побудувати на тому місці якийсь завод чи підприємство, а то усі ці палаточники настільки зажерлись що женуть ціни не хужі ніж у магазинах міста, реально на сьогоднішню заробітну плату неможливо скупитися. Ціни на взуття заганяють на продаж по 200-300% накрутки від собівартості, за дермантинове взуття хочуть по 500 гривень, це хіба нормально??? У нас прожитковий мінімум на триста гривень більший ніж ті туфлі які після двох дощів розлізуться!

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую