Гаряча тема:
- Війна
Чому подорожчала соняшникова олія?
Про причини зростання цін та прогнози на майбутнє.
Впродовж останніх місяців українці стикнулися з черговим ростом цін на деякі продукти харчування. Серед них — соняшникова олія. Це викликало нерозуміння у багатьох громадян, адже наша країна є одним з найбільших світових експортерів цього продукту. До того ж у деяких ЗМІ почала з’являтися інформація, що, наприклад, у Польщі ціни на олію є нижчими, ніж в Україні. Кореспонденти сайту «Є» вирішили розібратися у причинах цієї ситуації, а також — чи буде зростання вартості інших харчів.
Про зростання цін на світовому ринку й падіння врожайності
За інформацією Державної служби статистики України, наприкінці минулого року почалося незначне зниження цін на соняшникову олію. Однак вже у лютому її вартість знову почала рости. Проте з такою ситуацією стикнулися й інші країни.
Як зазначають представники Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН, у світі індекс цін на рослинні олії зростав впродовж останніх дев’яти місяців. Таким чином станом на березень вартість соняшникової олії на світовому ринку досягнула найвищого рівня з часів квітня 2012 року. Це пов’язано зі зменшенням доступності соняшникового насіння через нижчий за очікуваний рівень врожайності у Чорноморському регіоні, до якого водить й Україна.
Представники Українського клубу аграрного бізнесу зазначають, що Україна експортує понад 90 відсотків виготовленої соняшникової олії. Зокрема, впродовж 2020 року наша країна продала за кордон 6,9 мільйона тонн цієї олії, що становило 37 відсотків від світового експорту.
«Оскільки Україна є одним з найбільших експортерів соняшникової олії, її вартість на внутрішньому ринку залежить від цін на світових. Крім того, торік в країні зібрали на 14 відсотків соняшникового насіння менше, ніж прогнозувалося. Це у поєднанні зі зростанням попиту на неї спровокувало зростання цін на світовому та внутрішньому ринках», — розповіла Світлана Литвин, аналітик Українського клубу аграрного бізнесу.
Коли зупиниться ріст цін на олію та чи дешевша вона у Польщі?
Подібної думки дотримується й голова Асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко. Днями в радіоефірі він назвав однією з причин зростання цін на олію неврожай соняшнику, викликаний кліматичними змінами.
«Нині ціни досягли свого максимуму. Тому залишається питанням, коли вони почнуть знижуватимуся. Конкретну дату нині назвати важко», — заявив Олексій Дорошенко.
За його словами, щоб зрозуміти, чи не завищена її вартість, було порівняно ціни в українських і польських супермаркетах. Як наслідок представники Асоціації постачальників торговельних мереж встановили, що вони майже одинакові. Проте у деяких торгових мережах Польщі можна знайти дуже великі знижки — аж до 35 відсотків. Це означає, що у них літр соняшникової олії можна купити менше, ніж 40 гривень. Натомість в Україні літр олії коштує 50 і більше гривень.
«У Польщі більшість продуктів харчування дійсно можна придбати дешевше, ніж в Україні. На це впливають низка факторів. Наприклад, у Польщі податок на додану вартість (ПДВ) закладений у ціни на продукти харчування, складає п’ять. А в Україні — 20 відсотків. Ще один фактор — конкуренція, — розповідає Олексій Дорошенко. — Якщо в Україні ринок соняшникової олії близький до монопольного становища, то в країнах Європи існує досить потужна конкуренція, а місцеві антимонопольні комітети контролюють ситуацію».
Можливе подорожчання хлібу та яєць
Член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин для «Громадського радіо» розповів, що впродовж цього року в Україні можуть підскочити ціни на хліб — орієнтовно на 15-17 відсотків. Це викликано підвищенням вартості зерна та соняшникової олії, яка є його компонентом.
За словами економіста, торішній неврожай також негативно впливає на вартість кормів для свійських тварин. Відповідно це може викликати зростання цін на м’ясо, молоко, масло та яйця.
«Орієнтовно 60 відсотків вартості яйця складає комбікорм. На світовому ринку дуже зросла ціна на кукурудзу, яка і є комбікормом. Якщо у грудні собівартість яйця становила 1 гривню 70 копійок, то зараз близько 2 гривень 60 копійок. До цього додається рентабельність виробника, а також — оптово-збутова надбавка. Це об’єктивні причини», — зазначив Олег Пендзин.
Читайте також: Обмеження «червоної» зони, аеропорт і нові посадовці — підсумки тижня
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: