ye-logo.v1.2

Пільги на електроенергію можуть повернути для жителів 30-кілометрової зони ХАЕС

Економіка 3217
Для жителів зони спостереження Хмельницької АЕС пільгова ціна на електроенергію не діє з 1 січня цього року
Для жителів зони спостереження Хмельницької АЕС пільгова ціна на електроенергію не діє з 1 січня цього року. Фото: ілюстративне зі сайту ХАЕС

Які рекомендації прийняв парламент і як за них голосували нардепи від Хмельниччини.

Раніше для жителів 30-кілометрових зон спостереження навколо атомних електростанцій країни діяли пільгові тарифи на електроенергію. Проте з 1 січня цього року вони були скасовані, адже для всього населення України уряд запровадив єдину вартість цього енергоносія. Це викликало обурення у населення, яке проживає поблизу АЕС. Про необхідність повернути пільгові тарифи неодноразово говорили й у Нетішині та Славуті. Нині ж є ймовірність, що така вимога населення буде задоволена, адже 29 квітня Верховна Рада України прийняла постанову з відповідними рекомендаціями для Кабміну.

Чому для жителів 30-кілометрових АЕС діяли пільгові тарифи?

Нині в Україні працює чотири атомні електростанції: Запорізька, Південноукраїнська, Рівненська та Хмельницька. Навколо них у 30-кіометрових зонах спостереження проживає сотні тисяч людей. Наприклад, у зоні спостереження Хмельницької АЕС мешкає майже 196 тисяч людей. Більшість з них є жителями Хмельницької області — майже 136 тисяч, а решта — Рівненської. Такі цифри наведені у «Звіті з оцінки впливу на довкілля планованої діяльності будівництво енергоблоків № 3,4 Хмельницької АЕС».

Власне до початку цього року ці люди могли платити за електроенергію 70 відсотків від тарифу. Фактично такі пільги для місцевого населення діяли як своєрідна компенсація за можливі ризики проживання поблизу атомних станцій.

Однак відповідно до постанови Кабміну з 1 січня для всіх українців запроваджено єдину фіксовану ціну на електроенергію — 1 гривня 68 копійок за кіловат. Таким чином урядовці скасували низку пільгових тарифів для населення: 90 копійок за перші спожиті 100 кіловат і 30-відсоткову знижку для жителів зон спостереження. Фактично таке рішення мотивувалося поступовим запровадженням ринку електроенергії.

Голова Нетішинської міської громади Олександр Супрунюк вже коментував сайту «Є» цю ситуацію. За його словами, скасування пільгового тарифу — це порушення зобов’язань, які держава брала перед людьми, які живуть у зонах спостережень.

«Ціна електроенергії для місцевих жителів зросла 2,65 раза. І це при тому, що атомні електростанції продають державі 50 відсотків електроенергії по 1 копійці за кіловат/годину, — розповідає Олександр Супрунюк. — Скасування пільгового тарифу — суттєвий удар по кишенях людей. Наприклад, 90 відсотків жителів Нетішина користуються електроплитами для приготування їжі, а ще 10 відсотків — мають електричне опалення».

Пільгу можуть повернути, але останнє слово за Кабміном: що прийняла Верховна Рада

Вчора, 29 квітня, нардепи проголосували за постанову, яка стосується відновлення пільгового тарифу для жителів зон спостереження. Втім, це лише перший крок, адже відповідне рішення ще має прийняти Кабмін.

За її текстом, для такої категорії населення членам Кабміну рекомендують встановити пільгову фіксовану ціну на електроенергію. Вона має становити 70 відсотків від чинного тарифу. Таке рішення урядовці мають прийняти «невідкладно, протягом чотирнадцяти календарних днів з дня набрання чинності цією постановою».

Як голосували за цю постанову депутати від Хмельниччини?

Отож, з 354 народних депутатів постанову з рекомендаціями Кабміну підтримали 311 обранців. Жоден не натиснув кнопку «проти» Натомість утрималося 3 нардепи, а не голосували — 40.

А нардепи від Хмельниччини голосували так:

  • Віктор Бондар (депутатська група «Партія «За майбутнє») — за;
  • Володимир Ватрас (фракції «Слуга народу») — за;
  • Олександр Герега (депутатська група «Партія «За майбутнє») — за;
  • Олексій Жмеренецький (фракції «Слуга народу») — за;
  • Юрій Заславський (фракції «Слуга народу») — за;
  • Олена Копанчук (фракції «Слуга народу») — за;
  • Сергій Лабазюк (депутатська група «Партія «За майбутнє») — за;
  • Сергій Мандзій (фракції «Слуга народу») — за;
  • Ігор Марчук (фракції «Слуга народу») — за;
  • Денис Монастирський (фракції «Слуга народу») — за;
  • Микола Стефанчук (фракції «Слуга народу») — за.
  • Руслан Стефанчук (позафракційний) — за.

Читайте також: Хмельничани можуть залишитися без гарячої води: які причини

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую