ye-logo.v1.2

Кам'янець-Подільські археологи запрошують у підземний польський ринок

Історія 5880
Ділянка досліджень на мапі міста. Виділена червоним
Ділянка досліджень на мапі міста. Виділена червоним

Археологи знайшли речі та споруди перших переселенців.

Речі та залишки споруд русько-литовської доби були знайдені в південно-західній частині площі Польський Ринок, в історичному центрі Кам’янця-Подільського.

Під час відкриття фундаментів історичної забудови, втраченої під час Другої світової війни, співробітники Кам’янець-Подільської архітектурно-археологічної експедиції (ДП «НДЦ «ОАСУ» ІА НАНУ) відкрили ряд непересічних об'єктів. Це фрагменти житлових та господарських споруд, ремісничих майстерень, підземель, мощень, культурних шарів, артефактів, що відносяться до старожитностей трипільської культури та Кам'янця XIV-XVII ст.

В результаті роботи було виявлено кам’яні підвальні приміщення, фрагменти білокам’яних порталів, цегли, мощення двору. Дерев’яні та глинобитні споруди, залишки печей, землянки, ями різного часу та призначення.
Консультації з провідними спеціалістами з середньовічної кераміки з різних міст України, дозволили з’ясувати, що частина фрагментів має ознаки характерні для кераміки другої половини ХІІІ ст. Також були визначені фрагменти посуду, притаманні для XIV- І половини XV ст. «Знахідка слідів забудови цього часу в центрі Кам’янця-Подільського, перша літописна згадка про який датується 1374 роком – неймовірна удача! Втім, ми не поспішаємо роздувати сенсацію і чекаємо надійних підтверджень», - повідомив археолог Павло Нечитайло.

Загальний вигляд розкопу з півночі

Впевненості у датуванні фрагменту підземної споруди та кераміки русько-литовським часом додали результати стратиграфічних спостережень та нумізматика.

У культурному шарі, пов’язаному з підземною спорудою, була знайдена срібна монета - київське наслідування дангу Джанібек-хана, золотоординського монетного двору Гюлістан-сарай 1350-ті років. Горизонт перекривали залишки печі. В конструкції печі була знайдена монета 1430-их років та характерна для цього часу кераміка.

Останні сумніви були відкинуті. Сукупність фактів промовисто свідчила – археологи відкрили фрагмент споруди, що належала до часу існування історичного Кам’янця-Подільського. Посуд та речі, якими послуговувались люди, що вже величали себе кам’янчанами.

Фрагменти верхніх частин горщиків з об’єкту №1.

Крім об’єкту другої половини ХІІІ- XIV ст., між мурами кам’яниць на розі Польського ринку та вулиці П’ятницької відкрито дерев’яні будівлі 2 половини XVI ст. та об’єкти XVII ст. Інтригуючим має бути дослідження споруди, звідки походять речі часів турецької присутності (1672-1699). При поверхневій зачистці цього об’єкту було знайдено кілька десятків люльок та фрагменти кавових чашок. Такі знахідки можуть вказувати на існування в цьому місці турецької кав’ярні. Першу турецьку пам’ятку, до складу якої входила кав’ярня було досліджено кам’янецькими археологами в 2016 році. Тоді, було знайдено більше 600 люльок для паління тютюну та понад 60 турецьких та китайських кавових чашок.

Кухоль останньої чвертіXVII-го століття турецького виробництва.

Роботи експедиції на даний момент ведуться на замовлення департаменту економіки та розвитку інфраструктури міста. В польових роботах активну участь беруть студенти історичного факультету К-ПНУ ім. І.Огієнка.
З 8 по 15 серпня Кам’янець-Подільська архітектурно-археологічна експедиція проводить «Тиждень відкритого розкопу на П’ятницькій». Жителі та гості міста зможуть побачити сліди освоєння міського простору, фрагменти будівель, речі кам’янчан XIV- ХІХ cт.

Бажаючі відвідати територію досліджень можуть написати на адресу: [email protected]

Тарілка з підполив’яним розписом 2-ї половиниXVII-го століття

Надія Свінціцька. 
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую