ye-logo.v1.2

Цей день в історії Хмельниччини: 4 січня

Історія 3717
101 рік тому були зроблені перші кроки для заснування Кам
101 рік тому були зроблені перші кроки для заснування Кам'янець-Подільського державного університету. На фото відкриття закладу 22 жовтня 1918 року. Фото: library.kpnu.edu.ua

Від державного університету - до кінотеатру, будівництва костелу та церкви.

Події різних років, які стались 4 січня в нашій області не лише історія, а і сьогодення. В цей день відбулося районування Хмельниччини та зроблені перші кроки для якісної освіти сучасної молоді.

101 рік тому були зроблені перші кроки для заснування Кам'янець-Подільського державного університету.
4 січня 1918 року Кам’янець-Подільська міська дума заслухала пропозицію Олександра Павловича Шульмінського про заснування в місті університету. ЇЇ підтримали майже одноголосно. Того ж дня обрали спеціальну делегацію для поїздки до столиці, щоб звернутися до Української Центральної Ради з проханням відкрити у місті філію університету Св. Володимира.

Щоб зацікавити Генеральне секретарство народної освіти УНР ініціювали виділення з міських коштів позики в розмірі 1 мільйон карбованців для облаштування закладу. Головними аргументами стало те, що Кам'янець є давнім історичним містом, який відіграє важливу роль в культурному житті регіону і вчені вищого навчального закладу зможуть взятися за систематичне дослідження природних багатств і культури Поділля, що становить загальнонаціональне завдання.
В той час у місті було вісім середніх навчальних закладів. Ініціатори проекту вважали що, випускники маючи змогу отримати вищу освіту за місцем проживання або неподалік від дому, будуть залишатись і розвивати регіон. І так, згодом місто отримає "кілька десятків люда з найвищою інтелектуальністю, кілька сот молоді інтелігентної, енергійної, що підвищило б його цивілізований рівень".

Попри зміни влади та інші політичні процеси того часу історія університету все ж почала свій відлік. У серпні 1918 року, гетьман України Павло Скоропадський підписав Закон про заснування Кам'янець-Подільського державного українського університету. Першим ректором університету було обрано відомого вченого-мовознавця, професора Івана Огієнка.

У 1965 році 4 січня Указом Президії Верховної Ради УРСР внесено зміни в адміністративне районування України. На Хмельниччині було створено 16 районів: Білогірський, Волочиський, Городоцький, Деражнянський, Дунаєвецький, Ізяславський, Кам'янець-Подільський, Красилівський, Летичівський, Новоушицький, Славутський, Старокостянтинівський, Хмельницький, Чемеровецький, Шепетівський, Ярмолинецький. Місто Дунаївці віднесене до міст районного підпорядкування. Міста Хмельницький, Кам'янець-Подільський і Шепетівку
залишили містами обласного підпорядкування.

Потім від 8 грудня 1966 року було утворено в Україні ще 81 новий район у тому числі по Хмельницькій області: Віньковецький, Полонський, Старосинявський, Теофіпольський. Від того часу до складу Хмельницької області входить 20 районів. 

4 січня 1984 року Рада Міністрів Української РСР ухвалила постанову про увічнення пам’яті поета, уродженця Кам’янця-Подільського Миколи Платоновича Бажана, який помер 23 листопада 1983 року. Зокрема, було ухвалено надати ім’я Бажана середній школі № 5 у Кам’янці-Подільському, а в Кам’янець-Подільському педагогічному інституті встановити одну стипендію імені Миколи Бажана.

4 січня 1969 року газета «Шляхом Жовтня» (Шепетівка) вперше у своїй історії (виходила з листопада 1925-го) почала друкувати програму телепередач. Для цього була створена рубрика «Голубий екран».

У цей день газета у Шепетівці вперше надрукувала програму телепередач. Фото: shepvisnyk.com.ua

У Кам’янці-Подільському, 4 січня 1972 року, розпочалося будівництво кінотеатру «Юність», яке тривало майже чотири роки. Перші фільми в новому кінотеатрі глядачі побачили 20 грудня 1975 року. Того дня демонстрували фільм Євгена Матвєєва "Любов земна" та комедію Георгія Данелія "Афоня". Кінотеатр мав два зали - на 800 і 300 місць. За день "Юність" могла прийняти близько 7400 глядачів. Кінотеатр вважався найкращим у Хмельницькій області й одним із найкращих в Україні.

У січні 1990 року в Хмельницькому на місці костелу Христа Царя Всесвіту (римо-католицького храму) була зведена капличка. На початку 90-х років XX століття у Хмельницькому існувала лише парафія святої Анни у мікрорайоні Гречани. Маленька капличка на Гречанах не була в змозі приймати кількість прихожан, яка постійно зростала. Бачачи цю ситуацію, отець Вітаултас Меркес — настоятель парафії св. Анни — звернувся до місцевої влади з проханням про купівлю земельної ділянки під будівництво нового храму, ближче до центра міста, оскільки церква св. Анни знаходилася на околиці міста, де було погано розвинуте транспортне сполучення. Міська адміністрація розглянула прохання настоятеля і у 1990 році дала дозвіл на купівлю землі. А вже у січні 1991 року була зведена тимчасова капличка. Паралельно розпочалось проектування і будівництво великого храму, розрахованого на потреби обласного центру. Його будівництво розпочалося 1992 та завершилося 1995 року.

У січні 1990 року в Хмельницькому на місці костелу Христа Царя Всесвіту (римо-католицького храму) була зведена капличка. Фото: uk.wikipedia.org

4 січня 1992 року президія Спілки підприємців Кам’янця-Подільського звернулася з відкритим листом до Президента України Леоніда Кравчука, в якому запропонувала йому спробувати хоча б один місяць прожити на 200 купонів.

У Нетішині 4 січня 2015 року освячено новозбудований храм Української Греко-католицької церкви Святого Івана Богослова. Парафіяльна громада будувала святиню 2 роки, а настоятелем її став о. Павло Хведорук.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую