ye-logo.v1.2

Цей день в історії Хмельниччини: 25 лютого

Історія 2924
25 лютого у 1894 році на Поділля прибув науковець - мікробіолог Данило Заболотний, який розробляв сироватку від холери
25 лютого у 1894 році на Поділля прибув науковець - мікробіолог Данило Заболотний, який розробляв сироватку від холери. Фото: uk.wikipedia.org

Про події краю, які стали історією.

У середньовіччя Кам'янець був ремеслово-торговельним центром, за своїм розвитком не поступався таким містам, як Львів і Київ. Розвиткові ремесел і торгівлі неабияк сприяло надання місту Магдебурзького права (1374) і вигідне розташування на перехресті торговельних шляхів.

25 лютого 1609 року король Сигізмунд III підтверджує та повторює грамоту Сигізмунда Августа, видану 15 березня 1553 року в Кракові, згідно з якою мешканці м. Кам'янця Подільської землі римськокатолицького, грецького та вірменського обрядів звільняються від сплати різного мита "Wolny od myta skarbowego".

25 лютого у 1894 році на Поділля прибув науковець - мікробіолог Данило Заболотний. Тут почалась його медична кар'єра. Молодий науковець закінчивши медичний факультет університету Святого Володимира приїхав на роботу до Подільської губернії, де в цей час була епідемія холери та дифтерії. Тут він створює першу бактеріологічну лабораторію у Кам’янці-Подільському.

Під час навчання науковець працював над протихолерною сироваткою. Саме на Поділлі він продовжив роботу по її випробуванню. Спочатку Заболотний вирішив перевірити дію сироватки на власному організмі, заразивши себе холерою. Ризикований експеримент пройшов успішно. Завдяки йому було доведено, що від холерної інфекції можна захиститися шляхом введення через рот ослабленої культури вібріонів. Заболотний їздив з повіту в повіт, систематично вивчав умови виникнення та перебігу інфекційних захворювань. Значною мірою завдяки його зусиллям кількість захворювань знизилась, і епідемія холери на Поділлі припинилась. У 1895 році він повертається до Києва.

Данило Заболотний залишився в історії як відомий український бактеріолог, мікробіолог, епідеміолог, а також Президент Всеукраїнської академії наук.

Упродовж 1911-1914 років влада Подільської губернії часто улаштовувала обшуки в костельних будівлях з метою викриття польських шкіл. Особливо велике обурення з боку влади викликала діяльність настоятеля проскурівського костелу К. Носалевського. 25 лютого 1914 року у своєму донесенні до Київського генерал-губернатора подільський губернатор О. Ігнатьєв повідомляв, що в Проскурівському повіті поліція знайшла чотири таємні школи, що діяли за підтримки місцевого католицького духовенства. У костельному будинку кс. Носалевський влаштовував безкоштовні спектаклі польською мовою для молоді, міщан та місцевої польської інтелігенції. Оскільки вистави відбувались без дозволу повітового справника. Його організатори були притягнуті до адміністративної відповідальністъ

25 лютого 1977 року створена Хмельницька обласна бібліотека для юнацтва, згідно з рішенням №48-р обласної ради народних депутатів. Бібліотека – наймолодша серед обласних книгозбірень. Попри це вона стала однією з перших спеціалізованих бібліотек для юнацтва в Україні, що дало поштовх для розвитку бібліотечної справи в Україні та Хмельницькій області, зокрема. Книгозбірня розташована у центрі міста по вулиці Соборній, 33. Статут бібліотеки затверджено розпорядженням голови Хмельницької обласної ради від «2» лютого 2007 року. На сьогодні її фонд налічує майже 190 тисяч примірників, обслуговує понад 30 тисяч користувачів.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую