ye-logo.v1.2
19 Липня, 2019

Цей день в історії Хмельниччини: 18 червня

Юна МІТРАШКО Історія 621
18 червня 1893 року у Камянець-Подільському закладено новий будинок Подільської духовної консисторії
18 червня 1893 року у Камянець-Подільському закладено новий будинок Подільської духовної консисторії. Фото: wikipedia.org

Що про цей день розповідають історичні джерела.

18 червня 1893 року у Камянець-Подільському на місці старого будинку Подільської духовної консисторії закладено новий. У XIX столітті Кам'янець-Подільський був центром Подільської губернії. Будівля консисторії стояла на площі Вірменський ринок, яка на той час була центральною площею міста. Забудована одно- та двоповерховими кам'яними та дерев'яними будинками площа, площа не відповідала статусу центральної. В середині 19 століття будинки на площі почали перебудовувати. Першою будівлею, що підпала під реконструкцію, стала будівля консисторії. Проект перебудови розробив архітектор Симеон Учта, який надбудував другий поверх та ще один двоповерховий флігель, у результаті чого будівля набула сучасного вигляду. У будинку розмістилася власне консисторія, а у флігелі — її архів.

До речі про архіви, довгий час архіви в Кам’янець-Подільському не охоронялися, розкрадалися, документи знаходилися в різних приміщеннях міста і були не обліковані. Історичні джерела розповідають, що у 1919 році " найбільше архівів загинуло на паперовій фабриці, куди вивозилися архіви цілими фурами для переробки, як сирець. Масово гинули від рук несвідомих селян архіви, колекції бібліотек, пам’ятки мистецтва та старовини”. Чимало документів дореволюційних часів були знищені під час бойових дій. Про це свідчить акт від 18 червня 1920 року: «Весь архів колишнього Волосного Правління, якого малось до 100 пудів (приблизно 1600 кілограм), знищено за час громадянської війни поляками в 1920 році, з якого залишилось лише рештки окремих ріжних папірців".

У 2012 році 18 червня у Хмельницькому художники почали розписувати писанку, яка стала головним атрибутом Хмельницької делегації у столиці на Параді вишиванок, в День незалежності України. Автори ескізу – майстри народного мистецтва з села Самчики Старокостянтинівського району. 

В 2014 році цього дня у Полонному відкрили пам’ятник героям Небесної сотні. Ініціатива створити пам’ятник героям належить громадськості міста. Творчо втілив у життя задум відомий місцевий митець Микола Козак. Фінансові витрати на виготовлення та встановлення пам’ятника взяли на себе самі полончани. Розташований він поблизу будівлі, у якій розміщенні районні рада та державна адміністрація. Місце вибрали невипадково — як нагадування владі про страшні лютневі події у Києві.

В 2014 році цього дня у Полонному відкрили пам’ятник героям Небесної сотні. Фото: з архіву.

Читайте новини на нашому Телеграмі

Коментарі:

До теми

Популярні новини

Останні оголошення

  Так  Ні, дякую