ye-logo.v1.2

Цей день в історії Хмельниччини: 11 серпня

Історія 4005
11 серпня 1672 року розпочалась переправа турецького війська через Дністер, яка тривала 3 дні до 13 серпня
11 серпня 1672 року розпочалась переправа турецького війська через Дністер, яка тривала 3 дні до 13 серпня. Фото: zruchno.travel

Від давнини до сьогодення про людей та події.

11 серпня 1672 року розпочалась переправа турецького війська через Дністер, яка тривала 3 дні до 13 серпня. Саме у серпні 1672 року, після майже двотижневої оборони потужна фортеця Кам'янця-Подільського капітулювала перед армією Магомета IV.

Перед такою грізною силою, яка прийшла на Поділля, Річ Посполита у той час була непідготовленою протиставити відповідний захист. Коронний гетьман Ян Собеський, на якого покладався обов'язок оборони держави, не маючи жодних можливостей ведення бою у полі, планував максимально можливу підготовку укріплень Кам'янця з розрахунком затримати турецькі сили і дати можливість зібрати як регулярне військо, так і шляхетське ополчення. Щоб протистояти турецькій навалі, Собеський планував підтягнути до Кам'янця всі гарнізони з ближніх фортець та міст, за винятком таких найважливіших, як Меджибож, Бар, Брацлав. Також король розпорядився, щоб гетьман Каненко надіслав на підтримку кам'янецького гарнізону 1000-1500 його козаків. Але поразка підляського каштеляна Лужецького під Четвертинівкою 18 липня від турецько-татарсько-українського війська зруйнувала плани коронного гетьмана і посилила загрозу на південному кордоні.

Сконцентрована на лівому березі Дністра турецька армія мала потужну артилерію, загалом біля 100 гармат, з них 26 важких. Турецьке командування діючи за своїм планом, вважало найпершим завданням оволодіння Кам'янцем. Це дало б змогу отримати нові можливості для дальшого просування вглиб Польщі. Але здобуття цього Форпосту Речі Посполитої не видавалось легким, що підтверджували високі оцінки потужності його фортифікацій зроблені тогочасними фахівцями.

11 серпня 1711 року із Сатанова до Кам’янець-Подільського прибув Петро I. Він перебував у місті два дні, детально оглядав місцеві фортифікації, а вже звідти вирушив до Росії, по дорозі зупинившись у Плоскирові (нині Хмельницький). Зі спогадів сучасників відомо, що Петро I вважався великим оригіналом і непередбачуваною особистістю, носив простий одяг, не цурався спілкування з простолюдинами і був абсолютно невибагливий. У Плоскирові імператор зупинився у заїжджому будинку. Він знаходився в районі перехрестя сучасних вулиць Кам’янецької та Примакова, де нині височать корпуса кооперативного технікуму та універмагу “Юність”. Раніше там розташовувалися єврейські квартали з одноповерховою хаотичною забудовою. Серед тих маленьких будиночків (приблизно на місці технікуму) виділялася дерев’яна споруда заїжджого двору. Фактично всі подорожні, які проїздили через Плоскирів, зупинялися тут на ніч, і не тому, що цей двір був найкращим у місті, - просто іншого в той час не існувало.

Сатанів. Мазанка під соломою, в якій нібито зупинявся Петро I. Фото: kampod.at.ua

11 серпня 1936 року шепетівська газета «Прикордонний залізничник» повідомляла про те, що на залізничній станції Шепетівка бракувало харчів у «точках» з їх продажу. У повідомленні видання йшлося: «Є продовольча ятка для поїзних бригад. Але, коли б ви чого не запитали, нічого з продуктів немає. Зате на полицях є чимало пудри, одеколону, жіночих панчіх і т. п.».

У 2011 році цього дня Хмельницька міська рада вимагала ветувати нове пенсійне законодавство. Того дня депутати прийняли відповідне звернення, які направили Президенту України. Рада вимагала від тодішнього президента Віктора Януковича накласти вето на Закон України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», як такий, що суперечить Конституції України та порушує права українців.

Коментарі:

Віталій Українець 11.08.2020 23:56

В 1711 році ще не було Росії!

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую