ye-logo.v1.2

Шляхом до Незалежності: в Хмельницькому видадуть книги до 30-річчя Народного Руху України

Історія 4965
Хмельницька делегація на мітингу у Вінниці, червень 1990 року
Хмельницька делегація на мітингу у Вінниці, червень 1990 року. Фото: надане Левком Бірюком

Одне з видань презентуватимуть вже у вересні.

На Хмельниччині вийдуть друком книги про історію хмельницького осередку Народного Руху України в 1989-1991 роках. Одна міститиме спогади, інша стане документально історичним виданням, наповненим архівними документами та фото світлинами про діяльність Народного Руху на Хмельниччині.

«Цього року виповнюється 30 років з часу створення Народного Руху України. Як відомо, перший (установчий) з'їзд відбувся 8-10 вересня 1989 року в Києві під назвою «Народний Рух України за перебудову». Делегатами цього з’їзду стали і чимало хмельничан», - пригадує Левко Бірюк, який був керівником міської, а згодом і крайової організації Народного Руху України у 1989-1991 роках. – Пам’ятаючи про прийдешню дату, ще у 2018-му в Хмельницькому був створений громадський робочий комітет по вшануванню борців за незалежність. Увійшли до нього як ветерани Народного Руху України, так і люди, які пізніше доєдналися та стали активними рухівцями. Разом вирішили, що до ювілейної дати було б доречно видати книгу. Визначившись з концепцією, визначилися, що це має бути документально-історичне зібрання, наповнене архівними та іншими унікальними документами, світлинами, які часом красномовніше за будь-які спогади можуть розповісти про часи становлення Народного Руху з 1989-го до 24 серпня 1991-го».

Пилява, вересень 1990 року, активісти Руху. Фото надане Левком Бірюком.

Наразі, за словами Левка Бірюка, видання вже сформоване. Орієнтовно, на початку вересня книга на півтисячі сторінок і накладом у 500 екземплярів вже побачить світ.

«Книга має декілька розділів. У першому йдеться про шлях, який пройшов Народний Рух до становлення Незалежності в Україні. Наступний розділ – це документи, світлини тих часів. Також декілька сторінок відведено публіцистиці. Зокрема, тут можна буде побачити статті, які публікувалися в місцевих газетах про Народний Рух у 1998-1991 роках, та деякі уривки з книг, які раніше видавали причетні до становлення Руху хмельничани. У вступі до книги також йтиметься про першооснови - фундамент, на якому будувався Рух: намагаємося показати, що то були за часи, які організації виникали, передумови створення тощо. Словом, намагаємося висвітлити, яким шляхом, власне, Народний Рух України йшов до Незалежності», - зазначає Левко Бірюк.

Додає, що саме документально підтвердженими фактами цікаво показати, що це були за часи, як створювалися міська, а згодом і обласна організації Руху, як рухівців «пакували» в газики, як судили і які штрафи присуджували, які листи з погрозами присилали… Адже, каже, було усе - і голодування, і супротиви, і мітинги, пікети, перші перемоги і тисячі людей на хмельницькому майдані…

Ще одну книгу видасть Хмельницька обласна (крайова) організація Народного Руху України. «Плануємо, що книга спогадів про Рух від початку і до сьогодення, вийде до дати першої конференції хмельницької організації Народного Руху України, яка відбулася 3 грудня 1989 року. Конференція проходила в Києві, оскільки у нас в Хмельницькому тоді її провести було неможливо. Своїми спогадами поділяться люди, які до сьогоднішнього часу вірні ідеям Народного Руху України, керівників районних осередків, які працюють до нині. Це буде книга про Рух з середини», - каже голова організації Ігор Клюс.

 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую