ye-logo.v1.2

Цей день в історії Хмельниччини: 31 серпня

Історія 2334
Про події краю, які стали історією
Про події краю, які стали історією. Фото: ілюстративне pixabay.com

Від давнини до сьогодення про людей та події.

31 серпня 1889 року у дворянській школі, яка розташовувалась у стінах Меджибіжської фортеці, розпочав навчання видатний літературознавець, дослідник та перший перекладач творів Тараса Шевченка Леонард Совінський. Народився він на Поділлі 7 листопада 1831 року в селі Березівка Літинського повіту Подільської губернії (тепер Любарський район Житомирської області). З 1839 по 1841 рік він навчався у повітовому дворянському училищі, яке функціонувало у Меджибіжській фортеці. Ще за життя Тараса Шевченка, він використовуючи свої можливості в місцевій пресі, опублікував деякі переклади віршів Кобзаря. У 1861 році Леонард Совінський написав працю про Шевченка, додавши до книжки й переклад «Гайдамаків». Загалом Леонард Совінський переклав на польську мову 18 творів Тараса Шевченка.

Газета «Подолия» від 31 серпня 1908 року повідомляла про збитки, які Поділлю завдали літні зливи. У повідомленні йшлося: «Літо цього року виявилося дуже дощовим. Дощами і зливами особливо відрізнявся червень місяць. З 10 числа цього місяця на Поділлі було в різних місцях кілька дуже сильних злив, які заподіяли чималу шкоду посівам, городах і спорудам. Постраждали від злив також домашня птиця, худоба і люди. В червні, за статистичними даними, потонуло в потоках дощових вод (в селах Баштанівці, Кукул, Писарівці, Жванці та ін.) 10 осіб, захоплених зливою в полі».

Це ж видання, але вже 31 серпня 1914 року повідомляло про події перших тижнів війни, яка згодом отримала назву – Перша Світова. Тоді Поділля опинилось у прифронтовій смузі. У повідомленні видання йшлося: «Після більш ніж місячної перерви (останній номер був 25 липня), пов'язаного з початком війни, починає свій вихід наша газета. За цей час відбулися значні події як в Імперії, так і на Поділлі. 3-го серпня австрійці перейшли на нашу територію у Сатанова і о 15.00 відкрили гарматний вогонь. Народ був в страху ... Багато ховалися, інші бігли в інші селища. У містечка Кузьміна (ніні село Городоцького району - ред.) Австрійська кіннота зупинилася і зайнялася пограбуванням. У той же день (4 серпня) інша дивізія австрійців зіткнулася з нашими військами під Городком. Австрійців було 9 полків угорської кінноти з артилерією, у нас 3 козачих полку, 2 піхотні полки і 1 козача батарея. Страшна канонада тривала годин шість… Австрійці були розбиті, втративши близько 1000 вбитими і пораненими. Серед убитих австрійців знайшли тіло ескадронного командира графа Дорз. 5 серпня австрійці з-під Кузьміна кинулися бігти назад до кордону, відкривши по шляху вогонь по Сатанівському монастирю. У паніці втікачі залишили в Сатанові 2 гармати, автомобіль, близько 100 велосипедів, грошовий ящик, 8 возів з провіантом, кухні, зарядні ящики».

Цього дня у 1919 році відбувся парад військової частини Кам’янця-Подільського, на якому був присутній головний отаман Симон Петлюра. Приводом для параду стало те, що увечері 30 серпня 1919 року частинам об’єднаної української армії героїчними зусиллями вдалося відвоювати у більшовиків Київ.

У 1985 році 31 серпня розпочала роботу Хмельницька середня загальноосвітня школа № 25. У 2005 році весь педагогічний колектив, учні школи відсвяткували 20-річний ювілей. За 20 років атестат про повну загальну середню освіту отримали – 1702 учнів.

31 серпня 2014 року загинув в бою з російськими окупантами за луганський аеропорт 18-річний десантник зі Славути Сергій Тимощук. Майже шість років боєць рахувався в списках безвісті зниклих. Наприкінці літа 2014 року військовослужбовець перестав виходити на зв'язок, перебуваючи у зоні проведення антитерористичної операції. Лишеу травні цього року за допомогою системи ДНК-ідентифікації останки бійця вдалося встановити.

31 серпня 2016 року загинув славутчанин Роман Власюк. Військовий отримав кульове поранення у бойовому зіткненні біля села Богданівка на донеччині. Роман Власюк був командиром машини розвідувального взводу спостереження та технічних засобів.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую