ye-logo.v1.2
22 Січня, 2020

Цей день в історії Хмельниччини: 15 грудня

Юна МІТРАШКО Історія 433
Так нині виглядає Георгіївська церква, в які колись розташовувався планетарій
Так нині виглядає Георгіївська церква, в які колись розташовувався планетарій. Фото: kamienec.livejournal.com

Події, які стали історією.

15 грудня 1910 року газета «Подолія» повідомляла про початок будівництва Подільської залізниці. Її перший проєкт розробив Олександр Потоцький, за ним петербурзькі концесіонери вирішили споруджувати «Подільську дорогу» з Кам’янця-Подільського до Шепетівки як частину гігантського залізничного «Слов’янського шляху», який зв’яже Адріатичне море з Петербургом і Москвою. Зокрема у статті йшлося: «для нашого краю матиме величезне значення. Всі товари, що раніше йшли до Центральної Росії зі Середземного моря через Чорне і Одесу, підуть по прямій через Румунію і далі по Росії: Кам’янець-Подільський - Проскурів - Шепетівка - Новоград-Волинський - Жлобин - Петербург». Уже наприкінці 1910-го залізничні інженери обстежили місця прокладання колії біля Проскурова. Залізниця між нашим теперішнім обласним центром і Шепетівкою будувалася під керівництвом інженера Південно-Західної залізниці Клавдія Немішаєва ? до речі, автора знаменитого вислову «Кадри вирішують все». Повноцінний рух пасажирських і товарних поїздів на цьому відрізку розпочався наприкінці 1913 року.

15 грудня 1915 року імператор Микола II вдруге побував у Волочиську. Зустрічала його почесна варта гвардійського Литовського полку. Далі відбулося три огляди регулярних військових частин, розташованих у містечку аж до сусіднього Підволочиська. Глава держави залишився задоволений зовнішнім виглядом та моральним духом солдатів. На плацу відслужили молебень. У своєму щоденнику він відмітив, що лише гвардійських частин тоді у Волочиську було зосереджено 84 тисячі осіб. Наступного дня зранку Микола II залишив розташування військ. Імператор цікавився фільмуванням. За його вказівкою було знято 5-хвилинний документальний фільм про перебування у Волочиську. Плівка зберігається нині в Російському державному архіві кінофотодокументів у Санкт-Петербурзі. До слова, вперше імператор відвідав Волочиськ 13 жовтня цього ж року.

15 грудня 1983 року у Кам’янці-Подільському відкрито перший у Хмельницькій області планетарій. Його облаштували в Георгіївській церкві на Польських фільварках. Пристосовуючи церкву під планетарій, її розділили на два поверхи. На нижньому було створено зоряний зал на 200 місць з оригінальним куполом. У залі встановили проєкційний апарат «Малий Цейс» для демонстрації зоряного неба та інші оптичні прилади. На другому поверсі було розгорнуто експозицію макетів космічних станцій, ракет, супутників тощо. Планетарій діяв сім років: 2 жовтня 1990 року президія Кам’янець-Подільської міської ради виробила заходи для звільнення приміщення церкви від планетарію та передачі її громаді.

15 грудня 2016 року під час ротації із зони проведення АТО Олександр Яворський з Деражні. Чоловік служив у 12-му інженерному полку. Помер внаслідок цереброваскулярної хвороби, крововиливу у головний мозок. Обставинами, що спричинили цю подію, стало хронічне психологічне перевантаження внаслідок виконання бойових завдань у зоні АТО протягом тривалого часу.

Коментарі:

До теми

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую